bugün

üç cuma namazına üstüste gidilmediğinde gerçekleşeceği söylenen olay.bu durumda mühür üstüne mühür ve mühürler yenmiş olması yazar üzerinde birtakım vicdani etkiler bırakan ama yine de harekete geçme konusunda yeterli motivasyonu sağlayamayan durum.
(bkz: kalbime haciz koydun sen icra memuru musun)
kalbin artık yaradılış gayesinin dışına çıkması. yaratıcısını bulabilme kabiliyetinden mahrum kalması.
işlenen her günahın kalpte bir siyah nokta oluşturduğu, kalbin artık temiz yerinin kalmadığında dönüşü çok zor bir şekilde kalbin mühürlendiği görüşü.
(bkz: kalbin pas tutmasi)
(bkz: kalbimin mühürü sensin)
http://www.uludagsozluk.c.../mühürü-vur-o-seni-bulur/
kötü davranışlardan, günahlardan, allah'a olan inançsızlık, o'nu inkar etmekten doğan kötü sonuçlardır.
allah resulü (asm.) buyururlar ki: "her günah ile kalpte, bir siyah nokta meydana gelir."
kalbi mühürlenen insan artık iman etmek gibi bir düşüncesi kalmaz. içinden gelmez. ve allahü teâlâ onlara cennetin kapılarını sonsuza dek kapatmıştır.
allah bizi korusun dediğim durumdur. insan bataklığın içinde bile olsa farkedemez. onlar için kurtuluş yoktur.
adamlar kalbe inanmıyor ki mühürlenmesine inansınlar . onlara kibirlerinden burunlarının ucunu bile görmüyorlar . bir tanesine her canlı ölümü tadacak mı ? demiştim bana şu yanıtı verdi ben canlı değilim ki !

inkar bataklığının dibinden yazıyordu bana haberi yok tu sadece . tabi tedaviyede kapalı oluyorlar . onlara göre bizim tedaviye ihtiyacımız var . bu yüzden tedavi olamıyorlar .

gerçekleri içten içe bildikleri halde kibirlerine aldanıp inat ediyorlar . yazık mı ? tabiki değil . çünkü yedikleri nanenin farkındalar .

zamanda hızla ölümü yaklaştırıyor . tik tak tik tak tik .
kalbin mühürlenmesi inkarın son raddesidir.

kalbi mühürlenenlerin sonu ile alakalı allah'ın net ifadeleri var. nefes sayısını bu şekilde tamamlayanların sonu ne acıdır. böyle bir durumdan allah'a sığınmalı.
işlenen günahlar nedeniyle insanın kalbinin doğru yola soğuması durumudur. her günah ile kalpte, bir siyah nokta meydana gelir. Her günah içinde küfre giden bir yol vardır. Böyle kimseye ne anlatırsanız anlatın faydasızdır. Çünkü inadından ve yaşayışından dolayı doğruları göremez hale gelmiştir. insan, kendi kalbini kendi ameliyle mühürletmektedir.
Sevgili yazardaslar merhaba,

Tanim lazim ise; bu yaratici korkusundan baska bir sey degildir.
Ayet yazssam yine inanmicaksınız oyüzden boşver.ölünce cevabını alırsın.
Kalp mühürlenmesi, bir kalbin küfür ve isyanla katılaşmak ve kararmak suretiyle imanı kabul edemez hâle gelmesi şeklinde tarif edilir.

nitekim bunlardan bazısı bu platformda olduğu gibi küfrü dava edinir ispata çalışır.

Allah cc küfür dışında her günahın tevbe ile bağışlanabileceğini ayette bildirmiştir.

bir kula Allah'ın en büyük cezası ne felçtir, ne kör olmasıdır, ne başka bir musibettir. en büyük lanet idrak yollarının kapanmasıdır. yani kalbinin mühürlenmesi. bunu ise kul kendisi yapar.

ahmak akılsız kimse değildir aklını kullanamayan kimsedir.

nitekim hz. isa'yı koşarken gören biri zorla yetişmiş ve neden kaçtığı sormuş, hz. isa bir ahmaktan kaçtığını söylemiş. ism-i azamı köre okudum gözleri açıldı, dilsize okudum konuştu, ölüye okudum dirildi ama ahmağa okudum, bir daha okudum fayda vermedi onu taşlar kadar hissiz gördüm buyurmuş.

Ahmaklık Allah'ın lanetidir.
Kalp nasıl mühürleniyor lan? Zabıta mı mühürlüyor kalbi?