bugün

Psikolog. Lütfen erkekler siz yapmayın bunu. Sonuç olarak çok verimsiz mutsuz insanlar oluyorsunuz veya afedersiniz ibne.
Sekreterliktir. Erkek sekreterde oluyor ama çok ender, sekreterlikle ilgili iş ilanlarına bakın %90'ı bayan sekreter arıyordur.
ana okulu öğretmenliği.. küçücük çocukların içinde bir erkek? düşünüyorum düşünüyorum olmuyor oraya demek ki kadınlara özgü..
Şüphesiz öğretmenliktir. Tam özgüyü karşılamamaktadır ama bayan için yapılabilecek en iyi meslektir. Kadının karakterine uygun, rahat bir çalışma saati ve günleri olan bir meslektir. Ama günümüzde olunması ve yapılması kolay değildir.
Ağdacı, hayat kadını, ev temizlikcisi, dadılık, ayakkabi bağlayıcılık, süt annelik, taşıyıcı annelik.
kadınlara özgü meslekler diye bir düşünce toplumda ki kadının yerinin göstergesidir aslında. kadını belli bir meslek grubuyla sınırlamak, onun her işi başaramayacağı inancından geçer. genelde muhafazakar toplumlarda kadınlara anaç rollü meslekler uygun görülür. örneğin, hemşire, öğretmen, sekreter gibi. fakat medeniyet yolunda kadın erkek ayrımını kırmış toplumlarda kadın istediği işi yapabilir. israil'de bir asker, Rusy'da madenci, abd'de astronot, veya bir fizikci olabilir.

toplumlarda ki ön yargıyı kıracak olan gene aslında kadının kendi mücadelesidir. kadınkendine toplumun uygun gördüğünün dışına çıkarsa ve toplumca yakıştırılmayan işi başarırsa zamanla kadının aslında ne kadar da güçlü olduğu toplum tarafından kabul edilir. buna en güzel örnek kurtuluş savaşında hem cephede, hem cephenin gerisinde, hemde çocuğunun annesi olarak eşsiz bir mücadele veren türk kadınıdır. Türk kadının inadı ve azmi olması Türkiye diye bir devlet olmazdı. sonuç olarak kadını sınırlayacak bir meslek dalı yoktur. toplumun her yerinde özgürce var olduğu zaman refaha erişilir.
(bkz: sekreterlik)
(bkz: hemşirelik)
(bkz: ev hanımlığı)
eczacılık.
Kadınların yapması gereken mesleklerden ziyade erkeklerin yapmaması gereken mesleklerdir.
Meslek östrojen kokar, ha erkek başarır mı başarır ama yakışmaz.
Anaokulu öğretmeni rolüne ben bir erkekten ziyade kadını daha çok yakıştırırım ama makine mühendisliği onun tam aksine testosteron kokar, daha erkeksidir. Makine mühendisi olsa erkeklere taş çıkarıcak hatunlar vardır elbet, gayet bakımlı ve hoş olurken de makine mühendisliği yapabilirler ama olmaz işte, anladınız.
Şey gibi, fransızcada mesela feminen ve maskülen vardır eşyalarda bile. Kelime ( bu kelimeye eşya da dahil olabilir ) feminen ise -la, maskülen ise -le ekini alır.
Çatal mesela feminen olduğu için la fourchette iken bıçak maskülen olduğu için le couteau olarak geçer. Oysa erkek de kadın da çatalı ve bıçağı kullanır, aynı hesap.

Not: çatalın ve bıçağın yazımında yanlışım varsa kusuruma bakmayın, ben fransızcayı bırakalı oldu bayağı.
şimdi yazmıyım buraya, töbe töbe.
Konsomatris.
güncel Önemli Başlıklar