bugün

Bir yerden duyduğum, aklımda kalan bugunse ibadetini yapttığım dindir.
insanın herhangi bir şey bilmesi güzel ama bu bilinen şeyi karşıdaki bir insan bilmiyor veya karşıt bir şeyi savunuyorsa hemen kabul ettirme dininin tanrısı olan, insanı farkettirmeden yöneten arzuya ibadet (ki bu tartışmadır) için söyleşiye başlanır. insanlar bildiklerini savunmaya başlar ve etkili olduğunu düşündüğünde aldığı keyfin savunduğu şeye bir yararı varmışçasına kendini kandırıp savunduğuna zarar veren onlarca çelişkili şeyler söylese bile bunları görmeyerek sadece kendini tatmin eder.
Bu dinin ibadetçisi olmamak için çoğu tartışmalardan kaçındım ama bugünki zorla beni içine çekti ve karşıdakinin savunduğunun karşıtını değilde savunurken girdiği çelişkilerini ona anlatmaya çalıştım. Tabi anlamadı ve söylediklerine karşı bir tez oluşturamadığımı düşünerek ibadetini tamamladığını belli eden o yüz ifadesiyle(ki bu karşındakini küçümseyen gülümsemedir) bana baktı bende sustum ve tartışma sırasında böyle gülümsemeleri benimde yaptığımi hatırladıyıp bir daha kimseyle tartışmamaya karar verdim.tartışmadan sadece bilinen söyleyip çekinilmeli bence.