bugün

1914'ten beri sıvı yağ üreten bir firma.kaliteli ve diğer tanınmış markalara göre ucuz olması sebebiyle tercih sebebimdir.
Kırlangıç, kırlangıçgiller (Hirundinidae) familyasını oluşturan kuş türlerinin ortak adı.

Kırlangıçlar, kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen, sinek avlayarak geçinen, küçük, ötücü kuşlardır.
--spoiler--
Günlerden bir gün diyelim ki bir yaz;
Kırlangıcın biri bir adama aşık olmuş. Ve adamın penceresinin önüne konup adama şöyle demiş:
- Ben seni çok seviyorum lütfen pencereyi açıp beni içeri al da birlikte yaşayalım.
Adam :
- Olmaz alamam. Sen bir kuşsun hiç bir kuş adama aşık olur mu? kırlangıç bir süre sonra tekrar gelmiş:

- Lütfen pencereyi açıp beni içeri al birlikte yaşarız. Hem ben sana dost ve arkadaş olurum canında sıkılmaz birlikte yaşar gideriz
Adam yine:
- Olmaz alamam; Git başımdan; diye cevap vermiş.
Zaman geçmiş; Sonbahar yaklaşmış; kırlangıç üçüncü ve son defa penceresinin önüne konup adama tekrar şöyle demiş:
- Lütfen beni içeri al; Artık soğuklarda başladı, dışarıda kalamam biliyorsun ben sıcak havalarda yaşayabilirim sadece; beni içeri almazsan başka sıcak ülkelere gitmek zorunda kalırım. Lütfen beni içeri al da burada kalayım. Birlikte yemek yer omuzuna konar seni neşelendirir sana yarenlik ederim. Hem sende benim gibi yalnızsın.
Adam :
- Git derhal başımdan! Ben yalnız kalırım; demiş ve kuşu kovmuş. kırlangıçta bu cevap üzerine üzüntülü bir şekilde uçmuş ve uzaklara gitmiş; Adam kırlangıç uzaklara gittikten sonra düşünmüş:
- Ben ne aptal, ne kadar akılsız bir adamım, niye kırlangıçla birlikte kalmayı kabul etmedim? Ne güzel birlikte kalırdık demiş kendi kendine ve çok pişman olmuş. Pişman olmuş ama iş işten geçmiş. Kendi kendine
- Nasıl olsa sıcaklar başlayınca kırlangıcım yine gelir bende onu içeri alır birlikte mutlu bir hayat sürerim, demiş.
Ve penceresini sonuna kadar açıp beklemeye başlamış. Yazın gelmesiyle kırlangıçlarda gelmeye başlamış. Ama onun kırlangıcı gelmemiş. Yazın sonuna kadar hiç penceresini kapatmadan pencerenin başında beklemiş ama boşuna; kırlangıç yokmuş. Gelen kırlangıçlara sormuş ama onun kırlangıcını gören olmamış. Sonunda bir bilge kişiye halini danışmak ve ondan bilgi almak için gitmiş. Bilge kişiye olayı anlattıktan sonra bilge kişi ona şöyle demiş:

- Kırlangıçların ömrü 6 aydır..
--spoiler--
görsel
yazarlara ilham veren bozkır ile özdeşleşmiş uçan kuş türü..
hergün güneş batmaya yakın ortaya çıkan, beraberinde 20 yada 30 kişilik grubu ile apartmanımın etrafında çığlık çığlığa tur atan; bu zevk için yapılan uçuşu serçeler, güvercinler ve kumruların da benimle birlikte şaşkınlıkla izlediği çatal kuyruklu zarif ve sevimli kuş türüdür.
kara ve deniz* kırlangıçları olmak üzere iki genel türe ayrılabilirler. diğer kuşlara oranla değişik kanat ve kuyruk yapıları sayesinde aniden yön değiştirme, pike yapma, çok hızlı ve çok uzun süre uçabilme yeteneğine sahiptirler. bu özellikleri sayesinde uçuş anında sinek ve böcekleri de avlayarak beslenebilirler.

deniz kırlangıçlarının her yıl, kuzey ile güney kutbu arasında, 35-36 bin km uzunluğundaki göç yolculuğunu, ortalama 120 km hızla ve 18 saatlik uçuşlar halinde, günde toplam 2100 km'nin üzerinde yol katederek gerçekleştirebildikleri bilinmektedir.
yazın akşamüstleri gökyüzünde gruplar halinde dolaşarak insanlara bir tür gösteri yapan bir kuş türü. adına methiyeler, şiirler ve romanlar yazılması hasebiyle insanlar tarafından bolca sevilen bir canlıdır.
boğazlı kırlangıçlar uçmaya başladıkları zaman hızları 3 saniye içinde 128 km/h.'e ulaşabilirmiş.
çatı altları ve balkon köşelerini yuva yapmak için kullanan, akşamüstleri ötüşüyle kafa şişiren sevimli kuş türü, çatallı kuyruğu ve sivri kanatlarıyla hemen farkedilir. hızlı uçar.

bölük binası içerisinde yemekhane ve koğuşlarda dahi yuva yaptığı ve yavrularını yetiştirdiği görülmüştür, nasıl bir yerde askerlik yaptıysam artık? hiç unutmam bir gün..
baharın gelmesiyle seslerini daha çok duyduğumuz, geceleri gözleri görmediği için yuvasına ulaşamadığı zamanlarda gün ağarana kadar havada uçan kuş.

ayrıca cemal süreya'nın kehanet 1985 adlı şiirinde kendisi ile özdeşleştirdiği kuştur.

'' lokman şair lafı geçer orda. benim o. birkaç yıl önce çok karamsardım. kendime göre bir ömür uzunluğu biçmiştim. o şiir odur.
lokman hekim söylencesinden çıkış yaptım. lokman hekim’e uzun ömür verilmiş. ne yapacak? bunu kendisi saptayacak. lokman hekim çok yaşayan bir kuşun, kartalın yaşama süresini temel almış. o çağda kartalın 80 yıl yaşadığı varsayılıyormuş. lokman hekim 7 kartalın hayatını art arda yaşamaya karar vermiş ve o kadar yaşamış. 7. 80 = 560 yıl.
bu hesabı gördüğüm sırada 54 yaşındaydım. ben de kendime başka bir kuş seçtim. kırlangıç. meğer kırlangıç dokuz yıl yaşıyormuş. 7. 9 =63. evet, 63 yıl çıktı. işte böyle, düşüncesizlik ettim… buna tam razı oluyordum ki biri gelip 4 yıl daha zam yaptı. efendim, 9,5 yıl yaşayan kırlangıçlar da varmış. hatta, çoğu öyleymiş.''
güzel bir zülfü livaneli şarkısıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=-PsC3iGBwSI
mahkeme kurabilen bir kanatlı göçmen türü.

-Göç için geç kalıp yavruları yetiştiremeyen bir ailenin yuvasına siyah beyaz ve irice bir soydaşı gelir birkaç dakika ötüşürler ve yavruları yuvadan atıp gözden kaybolurlar. takip eden günlerde anne kırlangıç yuvayı ziyaret eder...öter öteer gider.. sürüye yalnız yetişmek zorundadır.
havada çiftleşiyorlarmış. örnek alın, uçaktaki diğer insanlara aldırmayın.
kuşların burcu olsa, yay burcu olabilecek kuş türüdür.

maceracı, gezgin ruhlu filan..*
köprü üstünün her iki yanında gerek manevra yapmak gerekse gözcülük yapmak için kullanılan yer.
evet tuhaf gelebilir bu kırlangıçlar neden durup durup evlerin en olmadıkları yerine yuva yaparlar.bence marjinal yapılarından ,cunku ucarlarken bile dıger kuslara ınat rahatlıklarından ödün vermezler.bıraz sorumluluk getirir bu ama aklıbaşındadır bu haytalar.ikinci baharları yoktur bunların.seçimlerini yaparlar ve ölürler.asillikleri buradan gelir.hani insanlarla fln kıyaslanacak basitliğe sahip değildirler.yani yıkıntıya sebep olmazlar aksine yaşama moral ünitesidir bu haytalar.bence insanlarla aynı yaşamı paylaştıkları için çokda sanslı sayılmazlar.ve bukadar acıya şahit olmaları onların kadersizlikleri sadece..
tam anlamıyla böcekle mücadelede yılmaz savaşçılardır.
ağızları açık şekilde uçar ve seri manevra hareketleriyle uçanı kaçanı yakalarlar. bunlar yuvayı dişi kuş yapar gillerden değildir, hayat müşterek gillerdendirler yuvayı kızlı erkekli yaparlar. yavrular büyüklerinin sesini duyar duymaz ağızlarını açar hunharca tepinir bu da süper bir görüntü oluşturur.
benim için asıl ilginç olan anne/babanın yavrularının dışkılarını popolarından çıkarken alıp götürmeleri olmuştu.
çocukluğumdan hatta öğrendiğimden beri telaffuzuna hayran kaldığım kelimelerdendir. nasıl uyumlu bir söyleyiş. abartısız ama sıralı.
Buralardalar sortie atıyolar yaklaşık 1 -1 bucuk aydir.
Yağ markası.
beyaz etli olan ve çorbası güzel olan balıktır.
Yaklaşık bir buçuk metre yükseklikte son sürat üzerime doğru uçarak yolun ortasında anlamsız hareketler yapmama sebep olan kuşlardır. Her seferinde Son saniyede manevra yapsalar da hiç güvenmiyorum ben bunlara. Böcek falan mı arıyorlar niye o kadar alçaktan uçuyorlar ki?
bir kuş.
Genellikle ebabil kuşu ile karıştırılan usta manevracı.
Ötüşünü en sevdigim kus. Ikiser ucer suruler halinde ucarken duyulan sesleri yaz aksamlarini daha bir guzellestirir. Bir kac hafta sonra yine bu taraflara gocmelerini dort gozle bekliyorum.