bugün

görsel

dijital müzik satış platformu.

sabah itibariyle ilk defa spotify dışında bir müziğe para verdim. ve açıkçası memnun kaldım. işin iyi yanı, satın aldığınız müzikleri direkt fiziksel olarak indirebiliyorsunuz. WAV, FLAC, MP3, Aiff formatlarında satılıyor. Hani madem bir müziğe para veriyorum, dedim kayıpsız ve orijinal versiyonunu indireyim. wav formatında satın aldım, ve şuan dinliyorum.

resmi plak şirketleriyle çalışıyorlar, ve sanırım sadece elektronik müzik satışı yapılıyor. rock pek dinlemediğim için araştırma gereği duymadım açıkçası. aradığım her şarkıyı da bulamadım, ama en sevdiğim şarkılardan birini sabah buldum, ve deneyeyim dedim nasıl bir hizmet sunuyor. beğendim. özellikle arşivciler ve müziği offline olarak dinlemek isteyenler için birebir.

ancak şu sıkıntısı var, türkiye'ye özel fiyatlandırma yok. platformda bulunan tüm şarkılar 1.89 Euro'dan satılıyor. Avrupa ülkelerine bedavayken, türk lirasının değer kaybı yüzünden bir şarkıya 58tl gibi bir miktar vermek gerçekten kırıcı. ve açıkçası bir müzik için pahalı olduğunu düşünüyorum. zaten masraflı iş. arşivle falan uğraşmayanlar spotify gibi platformlar kullansalar maddi açıdan daha yararlı olur. ama yine de ben hem sanatçıya destek olayım, hem müziğin direkt orijinal dosyasına erişeyim, kayıpsız müzik dinleyeyim ve arşiv yapayım derseniz, yine "özel" olarak nitelendirdiğiniz şarkılara bu para verilebilir.

https://www.junodownload.com/