bugün

kuzeydoğusunda 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.
saygı dolu insanlara sahip olmasına rağmen kadınları geyşa kültürü etkisi ile ailede ve iş hayatında ezilmeye mahkum olan ülkedir.
ülkedeki son nükleer reaktörünü de geçenlerde kutlama ile kapatmış ülke.

yeniden açılmaları içinse, halkın onayının alınması gereken ülkedir aynı zamanda.

not: bizde de japonlardan çok daha ileri olan teknolojimize(!) güvenerek zorla açılması istenir, onca halk tepkisine rağmen.
nükleer santralleri bakım ve dayanıklılık testleri için 'geçici' olarak kapatılan ülke.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25346248
manga bölümü açıyorlar üniversitelerine, e hayırlı olsun ama gitti içimiz.
(bkz: almanya/#16031406)
yine bir gecem daha bu ülkeyi araştırmakla geçti. eylül ayında da gideceğim umarım.
görsel
Transformers benzeri,onlar büyüklüğünde robotlar yapmayı planlayan çılgın ülke. Transformers gibi dediysem,böyle kamyonete,bisiklete dönüşmüyor,görünüm olarak benzeyen. japonya,diğer ülkeleri çok sıkıcı gösteriyor.
kendini ''yedekleyecek'' ülke.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25366999

tedbirli olmak iyidir.
yüzölçümü ~378.000 km², temmuz 2012 tahmini 127.368.088 (1 ekim 2010 sayım sonucu: 128.057.352) nüfusa sahip bu, uzakdoğu asya ve batı pasifik okyanusu ülkesi; sekiz coğrafi bölgeden¹ oluşmuş (kuzeyden güneye):

· Hokkaido ·
· Tohoku ·
· Kanto · (ülke başkenti tokyo burada)
· Chubu ·
· Kansai ·
· Chugoku ·
· Shikoku ·
· Kyushu ·

[¹: bölgeler de kendi içlerinde 'ken' (eyalet-kent/43 adet), 'fu' (çekirdek kentsel bölge/2 adet), 'do'² (eyalet-kent/1 adet) ve 'to' (metropol-kentsel bölge/1 adet) denilen 47 'il'e ayrılmış] [²: hokkaido/'ken'lere nazaran tarihi bir yapıya ve daha değişik bir yönetim anlayışına sahip]

haritada japonya:

- goo.gl
- ezilon.com

alt-maddelerde yararlanılan kaynaklar:

- stat.go.jp
- japan-guide.com
- geohive.com
- geopostcodes.com
- statoids.com

(henüz taslaktır)

tüm ülkeler için (toplam 116 ülke):

- onkaimeon
niye bilmiyorum ama beni kendisine aşık eden ülkedir.
ayrıca ileride yaşamak istediğim tek ülke.
gitmek istediğim ülke, sırf bunun için japonca bile öğrenebilirim. çok sevimliler yahu.
alfabelerini görenlerin, dünyada sms için en fazla paranın ödendiğini düşünebileceği ülke. *
robot üretim ve satışına başlamış olan ülke. fiyatlar abartı olarak dursa da dört firmanın daha ürünlerini piyasaya sürmesiyle fiyatların olmasa bile kalitenin artacağı umuluyor...
http://www.youtube.com/watch?v=2iZ0WuNvHr8
sevglimin yaşadığı ülke. ben gidip görmedim ama çok bilgi topladım oralar hakkında. hatta avustralyada yaşarken japon arkadaşlarım olduğu için oralar ve oranın insanları hakkında çok şey öğrendim. suşi ve pilavdan daha fazlası var bu adamların sofralarında. yakisoba, ramen, udon kesinlikle tadılması gereken yemeklerindendir. denildiği gibi hepsi de nur pak insanlar değildir. saygısızlık yapan da çıkabilir. küfür etmiyorlar koca bir yalandır. işte böyle bir millete sahip ülke.
gençlerinin üniversiteye sınavla girdiği ülkedir.
hiroşima ve nagazaki'de yapılan atom bombalı soykırımların amerikadan hesabını sormayı geçtim tazminat bile istemeyen garip ülke.
bir havalimanı yakınlarında 2. Dünya Savaşına ait bir bomba bulundu, tüm uçuşlar iptal edildi.
sınır muhafızlarıyla ünlü ülke.

olay şu; japonya türkiye'ye vize uygulamıyor. bundan dolayı önüne gelen türk oraya gidiyor ve pis işlere bulaşıyor. bundan dolayı japon polisi "madem türkler japonya'ya serbestçe giriyor, biz de kapıdan çeviririz! muahhahah!" diyor. böylelikle sınır muhafızları türk olduğunuzu anlayınca sizi sorguya çekiyor. ülkede ne kadar kalacağınızı, neden geldiğinizi soruyorlar. bir nevi pis işlere bulaşıp bulaşmayacağınızı ölçüyorlar. eğer kıllanırlarsa sizi ilk uçakla geri gönderiyorlar türkiye'ye.

yani resmi olarak vize diye bir şey yok aramızda, ama bir nevi japonya'ya inince sınır muhafızlarından soyut vize almak gerekiyor. yani onlardan izin almak.

keşke vize olsaymış aramızda. uçak masrafı, 10 saatlik yolculuk ardından "geri dön ülkene" denmek bir insana çok koyar. tamam adamlar da haklı ama ne bileyim, sinir bozucu bir durum.

edit: bu arada burada yazılanlar 4-5 yıllık bilgiler. belki şimdi işler değişmiştir. kapıdan çevrilen pek çok kişi var. inşallah değişmiştir yani.
Avrupanın almanyasıdır çevresindeki ülkeler tarafından hiç sevilmez teknolojinin amına komuşlardır kültürü olsun içkisi olsun (bkz: sake) mafyası olsun (bkz: yakuza)teknolojide olsun (bkz: sony) (bkz: toşhiba)sanayide olsun (bkz: Toyota) (bkz: Honda) (bkz: Nissan)çizgi film olsun (bkz: pokemon) (bkz: tsubasa) dünyada en meşhur ülke söz sahibi ülke türkleri dost kabul eden vize uygulamayan ülke.
uluslararası telefon kodu 81 olan ülke.
uluslararası plaka kodu j olan ülke.
bildiğim kadarıyla naruto nun vatanı. şu anime olayını kim çıkardıysa allah razı olsun. çok zevk alarak izliyorum.
yenilikçilik ve reformlara Osmanlı ile aynı dönem de başlayan, ve bizim aksimize bunu gayet iyi başarmış dili türkçe ile çok uzaktan akraba olan doğu ülkesi.
samuray'ların ve sumo güreşçilerinin memleketi.