bugün

plastik, ahşap, fiber, alüminyum dan yapılan kanatçıklarının bir ip tarafından birbirlerinin üzerine bindirilmesi ve açılması usulü ile çalışan bir tür perde.
jakuzi ile karıştırılan kelime.
icerden gorunmeksizin dısarıyı gormeyi saglayan,serit biciminde metal ya da plastik levhalardan yapılmıs pencere kapama duzeni.
genelde ofis ve çalışma odalarında kullanılan.temizliği için mutlaka bir profosyonel tutulması gereken bir nevi perde.
pencerelerde perde yerine kullanılır.
içeriyi dışarının gözlerinden kıskanan perde.**
türkiye'de 1985 yılarında üretimi yapılmaya başlayan perde. ilk olarak Afyon/Dinar'da üretimine başlandı ve o dönemlerde tüm parçaları yurt dışından geliyordu. Fakat şimdi aynı firma izmir/Gaziemir'de üretimini yapıyor. Gaziemir meydanına varmadan kilitoğulları diye bir firma. kendi jaluzi perde makinasını ısparta'da bir mühendise yaptırıp bu makinayı üreten bir kaç ülke listesine türkiyeyi sokmuş şirkettir.
şerit perde anlamına gelen fransızca kökenli kelime.
*
içeriden görülmeksizin dışarıyı görmeyi sağlayan, şerit biçiminde metal veya plastik levhalardan yapılmış bir tür pencere kapama düzeni, anlamına gelmektedir.
Kim milyoner olmak ister adli yarisma programinda kelime anlami sorulmus kelime.
jakuzi diye okudum. sikizu diye tekerlewme buldum.
fransızca'daki jalousie yani kıskançlık kelimesinden türemiş. kocası çok kıskanç olan bir kadın, öyle kıskanç ki, kendisinden başkası onu rahat rahat göremesin istiyor. ama kadın da pek tabii zavallım, "hadi evde oturdum, pencereden dışarıya bile bakamayacak mıyım ben?" isyanlarına giriyor. adam da düşünüyor, taşınıyor, haklı olan karısına jaluziyi yapıyor. böylece kadın başkaları onu görmeden pencereden dışarıya gönül rahatlığıyla bakıyor.