bugün

doritos cmylmz reklamı.
(bkz: biz yiyiciyiz amirim)
zorunlu askerlikle vicdan reddinin ayrıldığı noktadır işte. seferberlik ilanı ile askere gidip pisuvardaki boku temizlemek farklıdır.
profesyonel ordu nedir bilmeyenlerin vicdani ret fikrini çürütmek adına öne sürdüğü saçma tez. 1,5 ay acemilik yaptıktan sonra prof teröristlerin önüne atılan vatan evlatları ölürken eminim bu yazılanı söylemek istemişlerdir, ölmemek için.
işgale gelen ordunun süngüyle geleceğini sanan cahilin senaryosu.
conan 'ın bir macerasından alıntı :

--spoiler--
bir komplo sonucu sarayda tuzağa düşürülen conan üzerine yüzlerce düşman askeri geldiğinden kaçmak zorunda kalır. o ülkede azınlık konumunda (ve hor görülmekte) olan bir dinin iki rahibi (conan'ı zulme karşı mücadele ettiği için sevmekte ve desteklemektedirler) ağır bir kapıdan geçen conan 'ın arkasından kapıyı kilitleyip arkasına geçerler. inançları gereği silah kullanamaz ve savaşamazlar; dolayısıyla silahları yoktur ve kovalayan silahlı askerlerle savaşamazlar, ama kapıyı tutarak düşman askerlerinin conan'ı kovalamasını geciktirmek için orada kalırlar. biri geçerken conan'a şöyle der:

- inancımız savaşmayı yasaklıyor, ama sizin için ölürüz...

sonradan conan kurtulur, iki rahip ise conan'ı kovalayan askerlerce kesilip biçilerek öldürülür. badire atlatılıp yönetime hakim olduktan sonra conan rahiplerin kanlarını cesur davranışları ve destekleri unutulmasın diye saraydan temizletmez. inançları üzerinde ülkede sürmekte olan horgörüye de son verir.

--spoiler--
işgale gelen ordunun vicdani retçi tarafından karşılacağını zanneden saf vatandaş düşüncesi.
cm ylmz arog;

--spoiler--
jurasic parka çevirdiniz lan!
maymunu gelir, kertenkelesi gelir, böcüğü gelir ya.
ne devirmiş arkadaş yok mu böyle bi gelişkin canlı kardeşim.
abi ben size demedim. o kertenkele gibi küçük olanlara söyledim.
--spoiler--
o sırada ordunun ne yaptığını merak eden insandır. vicdani retçi ile işgale gelen ordunun ne gibi bir diyaloğu olabilir hani. diyelim ki vatan elden gidiyor, bu durumda vicdanen reddetmiş olan da vatanını bağrına basmış olan da aynı muameleyi görecektir. lütfen!

ayrıyetten (bkz: seferberlik)
şahsen küçükken en büyük hayalim işgale gelen bi ordu olursa ona karşı savaşmaktı..

ne vicdani red yaptım ne bedelli. çatır çatır sınırda askerlik yaptım.

bitti askerlik,

bugun diyorum ki;

işgale gelen ordu olursa, kılımı kıpırdatırsam o savaştan sağ çıkmak nasip olmasın.

işte askerden sonra o hale getirdiler.. askerlik sisteminde köklü değişiklik olmadığı sürece, nice vatansever vatanından soğur.
savaşmadan teslim ettim vatan sizin demek .