zatıya ilgili olumsuz yorum yapanların çoğunun bünyesine 1 ay bile geçirmediği memleket. tanımadan kötülemenin büyük ıstırabını çekmektedir. ne insanlarını ne havasını suyunu tanıyabilmek için içinde yaşamak lazımdır.
terketmeyi asla düşünemeyeceğim şehir.
dayımların yaşadığı şehir. çok sıcaktır. insanı kavurur. yazı böyledir de kışını bilmem..
herzaman gitmek istediğim ama bir türlü gitmenin nasip olmadığı şehir.
3 aydır gidemediğim, hasretini çektiğim, burnumda tüten 2. yuvam.
milletin aklına karı kız getiren,
benim aklıma ise foça jandarma komando okulunu getiren şehir.
(bkz: bahtsız bedevi olmak)
öyle bir şehirdir ki; hatunları genelde güzel olduğu için abaza erkek tayfası tarafından sürekli bok atılır, öyle bir şehirdir ki; o özgürlükçü ve çağdaş duruşu nedeniyle ampüllerin ve onlara benzer geri kafalılar tarafından boka bulanır. ''izmir'in kızları kahpe, izmir'e gittim 3 günde 5 hatun kaldırdım, izmir'de bakire kız yok aradım aradım bulamadım'' gibi nidalar 'gavur izmir' gibi basit bir söylemin artık kesmediğini gösterir ve bu kişileri buhranlara sürükler.

sol frame'de ankara'da verilen 70 bin kişilik iftar yemeğinde yemek kutularının bile üstünde evet yazmasının nasıl leş bir durum olduğu ısrarla vurgulandıkça izmir'i karalayan başlıklar artıyor. açık bir şekilde genç ampül kardeşlerimiz parasının kaynağının nereden geldiği bilinmeyen bir iftar yemeğinin tartışılmasından çok rahatsız oluyorlar. tabi sadece parasının nereden geldiğinden değil; aynı zamanda iftar gibi dini bir olaya siyasetin alenen karıştığından da.
(bkz: izmirli kızlar)
(bkz: o benim dünyam) (bkz: kafkafkaf sinsinsin kafsinkafsinkaf)
harika sosyal yerlere sahip olduğunu düşündüğüm güzel ülkemin güzel ili.
keşke daha kaliteli üniversiteleri olsaydı da orada okusaydım diye iç geçirdiğim güzide memleket.
ben küçük iken genç parti chp'ye çok zorladığı bir şehirdi büyüklerimden duymuştur.
antik adı "smyrna" olan şehrimiz...

huzur doludur. hayallerimin hep bir kenarında saklıdır. birgün yerleşicem izmire...
öyle bir şehirdir ki, vatandaşlarının çoğunluğu kendilerinden başka herkesi abazan, ampul kafalı zannederler. ayrıca bu çağdaş insanlar, farklı siyasi görüşleri olan insanlara da "ampul" diyorlarmış, ne acayip.

aklı başında olan izmirlilere selam ederim.
insanıyla, doğasıyla güzel şehirdir. kıskanılan şehirdir, öyleki bu şehre hiç gelmemiş insanlar bile yorum yapmaktadırlar hakkında. çok göç almasına rağmen türkiye'nin geri kalanından bariz şekilde farklıdır. buraya alışan başka şehirde yapamaz.
sayıları azımsanmayacak aşırı sekülerist kesimlerin kutsal şehir kudüs yerine koydukları kent.
hiç saylon u yobazı ve akp cisi olmasa tadından yenmez şehirdir. allahtan sayıları azdır.
kıskanılacak güzellikte şehirdir.
(bkz: gurur duyuyoruz)
ramazan günü bira içmekle övünenlerin şehri.
barlarında "ramazan hatta kandil sebebiyle kapalıyız, mübarek olsun" yazısını gördüğüm tek şehir.
şahane bir belediyenin yönetimde başarıdan başarıya koşan il. 8 ay süreceğine kendilerinin de inanmadığı ve uğrunda iki işçinin canının ve binlerce insanın iş güçünden eksilen zamanlarının kaybedildiği metro çalışmaları nedeniyle allak bullak ve kendinden kopuk bir şehir haline sokulması sonucunda belediye ye duyduğum kin ve nefret daha da artmış bununla birlikte bağnaz izmir halkının "yolumuz da olmasın akp de" tarzı yaklaşımları sonucu ilerideki seçimlerde chp nin atamasıyla bir belediye başkanın geleceği de aşikar olmasının üzüntüsü vardır.
akp nin tek başına hükümet kurma olayına ambargo koyduğu bu 8 yıl boyunca, anadolu da bazı şehirlerimiz çağ atlamış özelliklle kayseri çoşmuş, dsp olmasına karşın eskişehir kendini aşmış, istanbul ve ankara ortalığın .mına koymuşken, izmirin basiretsiz yönetimlerle kendi kaderine terk edilmiş atıl durumu, başka şehirlerle karşılaştırma fırsatı bulabilen izmirlileri derinden üzmekte ancak izmirden dışarı adımını atmamış dimağları farkındalıksız bir tevekküle sürdürmekte ve belediye ne yaparsa tepkisiz ve umarsızca yollarına devam etmektedirler.
en son öğrenci bileti ve tam bilete yapılan mükemmel fiyat düzenlemesiyle geciktirdikleri metronun faturasının da yine halkın cebinden kesildiği aşikar bir şekilde görülmekte, eskiden 30 dakikada yapılan yolculukların 50 dakikaya çıkmasının "güzel günler görmek için biraz fekadakarlık yapınız" tarzı cümleler ve tavırlarla geçiştirildiği bir belediyecilik anlayışının esiri olmaktadır.
anlamadığım şehir dışından olanların öve öve bitiremediği izmirlilik duyarlılığının nereye kaybolduğudur. eskiden otobüslerde telefonla konuşturmayan yaşlı teyzeler ve torunları nereye kaybolmuştur.
geçenlerde ankara da otobüs geçiktiği ve bunu uzun süredir tekrarladığı ve alışkanlık haline getirdiği için kızılaya akan işlek yollardan birini kapatıp i.m.gökçek'i istifaya çağıran uzun süre dağılmayan ve otobüsler geldiğinde otobüslere prensip olarak ego basmadan binen duyarlı ankara halkı bunları yaparken, metrobüs zammı sonrası çeşitli eylemlerle protestolar yapıp, "belediye bunun parasını bize ödetmeye çalışıyor, yapılamaz" diyerek zammın iptal edilmesine çalışan istanbullular zaferlerini kutlarken, duyarlı olduğu söylenen izmir halkı ne yapıyor? doğru ya kitap okuyup yaşlılara er veriyorlardır.
(bkz: hayat sevgi ister şehri)
kıskananı çok olan, türkiyenin modern sayılabilecek tek şehri.
burunda tüten şehirdir.
modern çağdaş saygın bir kent kültürüne sahip şehrimizdir. kaldırımında yürümenin bile ayrıcalık olduğu, keşke her yer öyle olsa dedirten yaşam şeklidir.
yağmuru huzur veren şehir.