bugün

Herşeyden öte Ürkütmüştür. şu dünyanın en kutsal mesleğini yaptığını düşünsen bile senin asla ve asla sana gelmiş, ayrıca muhtaç olmayan bir insana bağırma hakkın yoktur böylesine bir sebepten. Ha fiziksel ya da psikolojik şiddet görürsün gösterirsin tepkini ama bu nedir ya?

Muhtaç olmayan çünkü kimse kimseye muhtaç değil şu dünyada ailesinden başka, adam gider başka gün gelir aynı yerde başka doktora muayene olur; başka yere gider aynı gün başka doktora muayene olur.

Tekrar tanım; meslekten de insanlıktan da soğutan doktordur.
doktorların bazen dövülmesi gerektiğini gösteren durumdur!

ıslak odunla dövülmesi gereken doktor kişisidir.

okumakla adam olunmuyor işte.
izmirde yaşanması şaşırtmamıştır.
Hastayı ve insanı mekanik bir icat olarak görmeye başlayan doktordur ki asıl bu aşamadan sonra doktorun kendisi mekanikleşmiştir.
Dayağı hak eden doktorlar var bu ülkede dedirtir. Hani doktor dayak yedi filan diye haberlerde sürekli duyuyoruz tepki gösteriyoruz ya bazıları gerçekten hak ediyor temiz bir sopayı. Özellikle devlette çalışanlar. Köpek gibi davranıyorlar insanlara.

Edit: en çok şaşırdığım şey bir delikanlı çıkıp da tepki göstermemiş. Yemin ederim azına ederdim o doktorun orada. Kalıplarına tükürdüklerim.
http://www.milliyet.com.t...sli-adama-gundem-2266337/

video bu. izledim videoyu . özet olarak doktor yemek yerken yaşlı amca bilmeden odaya giriyor ve kadın da yaşlı AMcaya '' neden girdin '' diye fırçalıyor.

işin ilginç yanı ise fırça atarken '' bir doktorun odasına girmede saygıyı öğren'' diye bağırıyor.

ulan önce sen yaşlı insanlara nasıl davranılır onun saygısını öğren .

bakın açık konuşuyorum. iyi empati kurulmasını istiyorum. bu videodaki yaşlı adam babanız olsaydı tepkiniz ne olurdu?

hiç mi hastaneye gidip o kadın doktorla yüzleşmek istemezdiniz?

hastane ortamındaki kavgalar da böyle çıkıyor işte. ben burada kaba şiddeti desteklemiyorum ama maalesef hep masum olanlar doktor olmuyor.

çok kısa bir olay anlatayım;

ablam doğum yapacak. eniştem, ben, annem falan hastanedeyiz. ablam sancıdan yerinde duramıyor. basbas bağırıyor kadın.

gece saat 4

ablam diyor git ebeyi çağır, ölüyorum diyor.

eniştem panik halinde ebe odasına gidiyor.

ebeler uyuyor içeride, tık tık kapıyı çalıyor, ebe ebe diyor.

ben diyorum enişte saklambaç mı oynuyorsun. ne ebe ebesi.

kukla diyor bari şu ortamda espiri yapma diyor. neyse ebe uykulu gözle kapıyı aralıyıp '' ne var '' diyor.

eniştem; ''eşim çok kötü, çok sancısı var, gelin bakın'' diyor.

ebe de diyor ki '' rahat olun, daha vakti var, bağıra bağıra doğuruyorlar korkmayın siz '' diyor ve şlak yüzüne kapatıyor.

hastane devlet hastanesi.

devleti bilerek seçtiler ki sezeryan olmasın diye. özel hastaneler '' yok bebek kordona dolandı, yok ters döndü vs ' bi şekilde sezeryana alıyorlar.

neyse, ebe kapıyı suratına kapatınca eniştem çok sinirlendi ve daha sert bir şekilde kapıya vurmaya başladı. ebe çıktı. '' ne oldu be '' dedi.

eninin körü oldu dedi. kadın acı çekiyor sizin umurunuzda değil, bir bakın şuna dedi. sonra nöbetçi doktor geldi. '' derhal dışarı çıkın, burada erkeklerin durması yasak, bilmiyor musunuz '' diye enişteme bağırdı. tamam ama lütfen ilgilenin diye söyleniyor eniştem.

kılıbık zaten kendisi. ben iyice gerilince '' iyi de doktor hanım, ebelerin içeride hasta varken uyuması serbest mi '' dedim.

size ne ? dedi.

ulan saçını başını yolasım geldi karının. öyle seri cevap verdi ki konuşturmuyor. bu arada ablamın sesi de koridorda yankılanıyor.

tek başına doğuracak kadın.

dedim ben bu hastaneyi yıkarım aga. sinir sistemim sıfır. ben eniştemi tutacağıma eniştem beni tutuyor. doktor da '' kazma kürek girişte yangın ekipmanlarının yanında '' diyor. iyice geriyor kaltak. rambo gibi karı. neyse güvenlik geldi siktir etti bizi. çıktık dışarı 2 saat sonra doğurdu ablam.

özetle, şimdi hadi ben sakin adamım, eniştem hadi kılıbık biri . ama böyle hanzo birine denk gelse ne olacak acaba. ebesini zikerler doktorun orda. sonra suçlu hasta yakını oluyor.

kibar bi dille anlatsalar zaten çoktan gider millet.

'' beyefendi sakin olun, bu sancılar çok doğal, suyunun gelmesine daha var, biraz sabırlı olun, ayrıca lütfen burada bulunmayın, şu koridorda beklerseniz seviniriz ''

bitti gitti lan. ne bu afra tafra. herkes hastaneye canını emanet ediyor. içi gidiyor insanların. doktor da her hata yapan hastaya bağıracak he. yok öyle dünya.

sırf imza atmasını bilmiyor diye yaşlı bir kadına söylenen doktoru gördü bu gözler.

hadi o yaşlı kadının çocuğu olduğunuzu düşünün. gıkınızı çıkarmaz mısınız?

eğer vicdanınız varsa o kadını tanımasanız bile tepkinizi koyarsınız. ben ona da koydum. yine geldi güvenlik . çok uzun konu neyse. böyle doktorlara sinir oluyorum. iş bıkkınlığı mı var, ne oluyorsa artık oto boka trip atıyorlar. ulan yapmayın o zaman o işi. binbir çeşit insan var ve bunlar da hastalanıyor ve hastalar da ilgi bekler, nazlı olur, bazısı asabileşir, bazısı da sessizliğe bürünür. sadece reçete yazıp altına imza atmak değil ki doktorluk. dert de dinleyeceksin. hak eden hasta olmuyor mu peki? tabiki oluyor. öküz de çok var ama yaşlı hastaya bağırmak da nedir ? ne olmuş yani bilmeden odaya girdiyse. tamam yine adama tepkini koy, yine uyar ama çocuk azarlar gibi amcaya bağırmak da nedir. sen doktorsun. koridorlara şşşştt diye hemşire resimlerini asıp odada arslan gibi kükremeyeceksin. doktorsun diyorum. yeri gelince alttan alacaksın ve almalısın. hasta bu insanlar ve en önemlisi böyle yaşlılar da var. her daim olacak da.
Bitane barzoda bana söylenmisti saçma salak bi sebep yüzünden.
Bazen gerçekten dayağın alasını hakediyorsun efendim dedim. Baktı ve Terbiyesiz ukala demisti. Teşekkür edip çıkmıstım odasından.

Sakin halime denk gelmişti heralde...
Birini sözle döverek utancından ağlatmışlığım vardır.
Annemi hastaneye götürmüştüm, oradan oraya üç hastane gezdik, son gittiğimizde de kadın dr. girer girmez 'sen çık odadan' diye bana bağırınca benim şalterler attı.
Çıktım, ya sabır dedim. Annem muayene oldu, çıktı.
Odaya girdim ve kadına öyle yüksek sesle konuştum ki korkudan dili tutuldu, yerin dibine girdi.
insan olduklarını ve karşılarındakinin de insan olduğunu unutuyorlar kimi zaman.
Heh buraya da diğer başlığa yazdığımı kopyalıyım. O hekim olamamış kadın Okur mokur denk gelir belki.

Herşeyden öte Ürkütmüştür. şu dünyanın en kutsal mesleğini yaptığını düşünsen bile senin asla ve asla sana gelmiş, ayrıca muhtaç olmayan bir insana bağırma hakkın yoktur böylesine bir sebepten. Ha fiziksel ya da psikolojik şiddet görürsün gösterirsin tepkini ama bu nedir ya?

Muhtaç olmayan çünkü kimse kimseye muhtaç değil şu dünyada ailesinden başka, adam gider başka gün gelir aynı yerde başka doktora muayene olur; başka yere gider aynı gün başka doktora muayene olur.

Tekrar tanım; meslekten de insanlıktan da soğutan doktordur.
(bkz: okumuşsun ama adam olamamışsın)
Ağzının orta yerine sıçmak istedim. Tam orta yerine böyle ağız dolusu ama boş değil, 3 dakika konuşsam bütün çocukluk travmalarını döker, bütün özgüvenini yerle yeksan ederim. Bana neden denk gelmez böyleleri dedim. Bana bağırsana, sonra bak gör o gerzek egonla girdiğin odadan nasıl ağlayarak böğürerek çıkıyorsun. Keşke bana yapsa dedirtmiştir. Yaşlı insanlara, engellilere en ufak bir hareket görürsem affetmem. Şu yaşıma kadar sahip olabildiğim tek şey psikolojik baskı, ikna kabiliyeti ve bir insana yapılabilecek en ağır aşağışamaları yapmak. Bunların hepsini kullanırım, zerre acımam. Çünkü zerre vicdanım yok. Hiç kimseye.
(bkz: gerçek laiklik bu değil)
Izlerken sinirden elimi ayağımı titretmiştir. Olaya tanıklık etseydim muhtemelen "odada ki kişi sayısı-1(yaşlı emmim hariç) insan" hastanelik olurdu.
bu görüntüler ilgili mecralara verilmeli ve fırça atan doktor hakkında gerekli işlemin yapılması sağlanmalıdır. kimsenin kimseye bağırma hakkı yoktur. kaldı ki hastaların ruhuna iyi gelsin diye eskiden hastanelerde müzik bile çalınırdı. osmanlı döneminde.
saygısızlıktır. ben de izlemedim gerçi, izlemek istemiyorum o tarz seyleri, uzuyor. ama ota boka kampanya yapıyorsunuz, şuna da yapın la, çıkıp özür dilemek zorunda kalsın. utansın, doktor kapısının değil, tüm kapıların özel olduğunu ve yaşlı amcanın belki çok acil bir durum için girdiğini dusunsun.
Umarım en kısa sürede meslekten uzaklaştırılır, senden insanlara şifa olmaz.
"Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur."

m. kemal ATATÜRK
Gelsin onu adana'da yapsın bak doktoru ne yapıyorlar. izmir olunca şaşırmamak gerek. izmirliler biraz embesil kalıyor.
Devlet hastanelerinde benzeri boldur bu tür yaratıkların.
Tıpını siktiklerim.
Doktorların kimlerle uğraştığını bi görseniz, siz doktor olsanız o hastaları eminim döverdiniz, her zaman eğitim eğitim eğitim
%99 ihtimalle o amcadan daha garibandır.

bunun bir benzerini yıllar evvel evire çevire insanlıktan çıkarana kadar sikmişliğim vardır.

"millet sevgilisiyle parklarda cafelerde gezerken ben ders çalışıyodum gençliğim gitti bu saatten sonra herşeyi yaşarım kimse karışamaz" derdi. çoğunun kafası budur kendini de bir bok zanneder. fakir, köylü oldukları için anasından babasından bile kaçarlar. paraya taparlar.

bakın bu tiplere iyi dikkat edin. yeterli güzellikte değillerse hiçbir erkek doktor vs bunlara bakmaz, statüsü düşük insanlarda korkup yanaşamaz. bu yüzden tarifsiz bir buhran içerisindelerdir. kendine güvenen ilk düzgün tipli adamın kollarına atarlar kendilerini ilkokul mezunu dahi olabilir bu kişi.
(bkz: çare dayak)

(bkz: ühühühühü doktorları dövüyürlür)
Doktor olmak ama adam olamamak.
hasta yanlış yapmıştır doktorun odasına izinsiz girerek. doktor da odasında yokken kapısını kilitleyip gitmelidir.
doktorun tepkisi kesinlikle yanlış hatta odasını kilitlemeden gitmesi de. zira sağlık personelleri odalarında soyunurlar ve çanta ile şahsi eşyalarını odadaki dolaba ya da çekmeceye koyarlar keza hemen hepimizin çalışma yerinde odasında durum böyle. tepkisi ve azarlaması yakışıksız olmuş, daha yapıcı bir dille konuşabilirdi.
ancak amcanın oraya girip içeride beklemesi de iş değil. zaten dışarıda sandalyeler mevcut - ki yaşlanınca sanırım biz de öyle olacağız -, sırasının kapılmasından korktuğu için içeride beklemek istemiştir. iyi niyetlidir ancak kötü niyetli biri de olabilir hırsızlık yapar, evraklarla oynar, vs. ama hatanın çok büyük bir kısmı doktorda ve sağlık personelinde.
doktora ceza verilmesi gerekiyor durumda...
sevmem memurları büyük kısmı yatıcı, ölücü, kaytarmacı tiplerdir, azar kaymayı da severler. ancak kalan az bir iyi kısmı da bu kötü kısımdan muamele gören ve tüm memurlara it gibi davranan vatandaşlar yüzünden kaybediyoruz. her zaman önce kibarca konuşurum bir memurla, bakarım insanlıktan nasibini almayanından, aynı onun gibi davranmaya başlarım...
güncel Önemli Başlıklar