“Çünkü yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilen soyların, yeryüzünde ikinci bir deney fırsatları olmazdı.”

― Gabriel García Márquez, Yüzyıllık Yalnızlık
insan ruhu karikatürlerin yaşadığı bir tımarhanedir.

huzursuzluğun Kitabı/ fernando pessoa
"insan dogumundan once babasini secemez. ama secmek elimde olsaydi seni isterdim."

"dogru mu bu, sivrisinek?"

"yemin edebilirim. hem sonra, evden de bir bogaz eksilir. bir daha sovmeyecegime, kic bile demeyecegime soz veriyorum. pabuclarini boyarim, kuslarina bakarim. her zaman uslu otururum. okulun en iyi ogrencisi olurum. her seyi cok iyi yaparım." ne diyecegini bilemiyordu. "beni alabilirsen, evde herkes sevincten cilgina donerdi. onlar icin buyuk bir rahatlik olurdu bu. antonio ve gloria'nin arasinda bir kizkardesim var, kuzey'de bir yere verdiler. okumak ve onemli biri olmak için cok zengin bir kuzenimizin yanina gitti..."

sessizlik surup gidiyordu. gozleri yaslarla dolmustu.

"beni vermek istemezlerse satin alabilirsin. babamin hic parasi yok. beni satacagindan eminim. cok para isterse, bay jacob'un dükkaninda musterilerine yaptigi gibi birkac taksitte odersin.."

— seker portakali
'' OKU ''
beni herkes dinliyordu da bir tek sen anlıyordun.
"my good opinion once lost is lost forever."

pride & prejudice
“Ben neyim, diye gelmedimse de dünyaya
belli, ben neyim diye diye gideceğim.”
Kürşad ölmüş, fakat attan düşmemişti. Ölmüş fakat yenilmemişti...
kimi gerçekleri benimsedikten sonra onlardan bir daha kopamaz insan

Sisifos söyleni - Albert Camus.
bir cephede ağır kayıplar versen de, kalan ordularını bir sonraki cepheye koşacaksın. durum ne kadar umutsuz olursa olsun, savaş tamamen kaybedilene kadar mücadeleye devam edeceksin. ölene dek, sahip olduğun hayatı kumanda etmekle yükümlüsün.
“Vaktiyle bir "benliğim" vardı; artık sadece bir nesneyim. Yalnızlığın bütün uyuşturucularını tıka basa alıyorum; dünyanın uyuşturucuları bana benliğimi unutturamayacak kadar hafiftiler. içimdeki peygamberi öldürmüş olduğuma göre, nasıl olur da insanlar arasında hâlâ bir yerim olabilir ki.”

Emil Michel Cioran - Çürümenin kitabı.
sen acıyı biriktirmeyi seversin olric. sen biriktirmeyi seversin.
bip bip dedi richie.

stephen king - o
''Bunu öğren, kafana iyice sok, kızım'', dedi Nana. ''Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, mutlaka bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma, Meryem.''

''Bak sana ne diyeyim. Bir erkeğin kalbi fesat, habis bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.''
"Kimileri yaşadığı hayattan birşeyler almaya çalışıyor, kimileri ise hayata bir şeyler katmak . Kimisi vahşi bir hayvan gibi insanları öldürüyor , kimileri de insanların hayatını kurtarabilmek için ömrünü tüketiyor "

Halüsinasyon -Alein Kentigerna
"we live in an age that reads too much to be wise, and that thinks too much to be beautiful."
görsel
“Vaha'nın palmiyeleri ufukta görünmüşken susuzluktan ölmek.”

Simyacı - paulo coelho
"Ummadık yerden gelen iyilik ve nezaket insanları daha çok sarar ve sarsar..."
"Tıpkı gün ışıyana kadar soğuktan titreyerek sarınacağı bir palto gibi özlüyordu onu."

Bir Çöküşün öyküsü-stefan zweig
evet sana ne söylediğimi hatırlıyorum. sana 'düşmüş bir kadını affetmek gerekir' demiştim. ama ben affedebilirim demedim. ben bunu yapamam.

tolstoy- savaş ve barış
" saeki hanım merak dolu gözlerle bana bakıyordu."fakat zaman dediğimiz şey var olduğu sürece, herkes yaralar alır, herkes farklı hallere dönüşür.er ya da geç" dedi. "

(bkz: sahilde kafka)
''insan soyunun duygularını anlatan, psikolojik derinliklerine inebilen tek bir birikim vardır: O da edebiyat..''
Kötülük, dedi simyacı. insanın ağzına giren şeyde değil; kötülük oradan çıkandadır.
(bkz: Paulo Coelho)
(bkz: simyacı)
görsel

orhan pamuk/kara kitap.