bugün

Deveyi diken insani silken yaranirmis.
Onlara halkım diyeceğim ki halkım değillerdi; ona da sevilen, oysa hiç sevilmedi.
Takvimler, akrep ve yelkovan sizi, geçtiğine inandırmaya çalışan zamanın avukatlığını yapıyorlardı.
Insanın en iyi dostu, ölmüş olan dostudur.
eğer ruslar biraraya gelip bir yardım derneği kurarlarsa ve bir miktar para toplarlarsa, önce bu paranın yarısı ile afili bir dernek binası kiralar ve döşetirler. kalan paranın bir kısmı ile yardım yapan soylulara davet verip ziyafet çekerler. en sonunda elde kalan cüzi parayı kimin yakınına vereceklerini kararlaştıramadıkları için kavgaya tutuşurlar." sizede tanıdık geldi değil mi? gogol ölü canlar.
insanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil, sevgilerine ve alakalarına muhtaçtırlar. Bu olmadıktan sonra aile olmanın hakiki anlamı "birtakım yabancılar beslemek"ti.
iyi şeyler hemen olur, öyle uzun uzun bekletmezler adamı.

oğuz atay- korkuyu beklerken
' ikimizde aynı şehirdeyiz ve birbirimize varmamız için yarım saatten daha az bir zaman yeter . Buna rağmen o orada , ben buradayım . Neden ? Sebep yok ...Ben burada ne yapıyorum ? . Kendimi ve etrafımdakileri sıkmaktan başka ne işim var ? Onunda orada pek lüzumlu şeylerle uğraşmadığı muhakkak . Böyle birgünde oturup piyano çalışacak değil ya . Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba ? Hayat bir tesadüfler sillesi imiş , âlâ ! Fakat tesadüfünde kendine göre bir mantığı olmalı değil mi ya ? '
göz yaşı suçun rengini soldurmaz.

reis bey

necip fazıl kısakürek.
eğer bu bir roman olsaydı, sen ve ben şimdi aynı sayfadaydık.
Zamanın iki boyutu vardır:
Uzunluğunu güneş, derinliğini tutkular belirler.
(bkz: semerkant)
göğüsleri avucunun içini dolduruyordu.

Ömer seyfettinin bir kitabı. 3. 4. sınıfta okuyunca iz bırakıyor.
kesik birer kol gibi ...
Çünkü hayat hep sınavdan geçer kimse yerini seçmez sadece hakeder.
Küçük prens 'ten;

tilkinin yanına döndü sonra.
"hoşça kal," dedi.
"hoşça kal," dedi tilki. "işte sana bir sır, çok basit bir şey: insan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. asıl görülmesi gerekeni gözler göremez."
"asıl görülmesi gerekeni gözler göremez," diye yineledi küçük prens; unutmamalıydı bunu.
"gülünü senin için önemli kılan, onun için harcamış olduğun zamandır."
"onun için harcamış olduğum zaman..." diye yineledi küçük prens. unutmamalıydı bunu.
"insanlar unuttular bunu," dedi tilki. "ama sen unutmamalısın. evcilleştirdiğimiz şeyden sorumlu oluruz. sen gülünden sorumlusun..."
"ben gülümden sorumluyum," diye yineledi küçük prens. bunu da unutmamalıydı.
tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasında ki farkı anlayabilme sağduyusu ver.

marlo morgan - bir çift yürek
bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. geceyle gündüz gibi! dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! kendini koru insanlara karşı kendini koru.
Serenad -zülfü livaneli
Ve yüzlerce yıldan sonra ilk defa gece , ejderha şarkılarıyla can buldu.
adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır. gücü olmayan adalet acizdir, adaleti olmayan güç ise zalim. gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır. adaleti olamayan güç ise töhmet altında kalır. Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek, bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın ise adil olması gerekir. adalet tartışmaya açıktır. güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç adalete karşı çıkıp, kendisinin adil olduğunu söylemişti. haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

serenad-zülfü livaneli
"Kurt 1994 yılında öldüğünde artık yazılması gereken tek şarkı bir ağıttı."
görsel

Herşeyin ilacı 48 saat yalnızlıktı. Ve telefonlar kapanır.
ve ben şair olduysam bu başkalarının suçudur..
bir güzellik gerçekten güzellikse eğer ilk bakışta görülememeliydi.
Haddi hesabı yok artık, genç delikanlıların güzel kızların bedenlerine sahip olmak için söyledikleri şehvet kokan yalanların! aşk, bu yalanların üzerine garnitür olarak konulan ucuz bir süs olmuş.
bilmediğiniz bir yerlerde tanımadığınız bir koyunun bir gülü yemiş ya da yememiş olması evrende çok şeyi değiştirir.

küçük prens

not: koyun gülü yedi.