bugün

gerçek iyiliğin karşılık beklemeden yapılması o zaman senin tam anlamıyla iyi olmaman ve işe yaramıyor deme hakkının olmaması ve benim sanırım artık düşünmekten delirmem.
Artık bunun, karşındaki insana daha fazla hata yapabilme, üste çıkabilme ya da kötü davranabilme lüksünü verdiğinin oldukça farkındayım. Demek ki böyle davranmamak gerekiyor, adamına göre davranmak gerekiyor. Bu saatten sonra hiçbir şey eskisi gibi kalmayacak.
hiçbir işe yaramasa bile olanın vicdanına dokunur, insanlığına fayda sağlar. zira iyi biri olup da vicdansız olmak, pek mümkün değildir.
Sanki çok iyiydiniz ya. iyi biriymiş gibi davranıp bir şeyler kaybedince "kotolor kozonor."
Hangi kız seni tokatladıysa iyi yapmış lan, bu kadar ağlanmaz. geldiğinden beri ötüyorsun. Ezik.

Edit: neden bu kadar atarlanmışım ki?
iyi olduğunuz için altın kelebek ödülü falan mı bekliyorsunuz anlamıyorum iyilik yürekten gelir o bu görsün övsün yüceltsin bir karşılığı olsun diye yapılmaz.
doğru açın la şu başlıkları. *

iyi olmanın hiçbir işe yaramaması olacak o. sinirlendirmeyin adamı . *
iyilik yap denize at diye boşuna dememişler zamanında. bu aralar kesinlikle iyi olmanın bir halta yaramadığına karar verdim. çünkü deveye diken insana da, neyse siz konuyu biliyorsunuz.
bir durum. iyilik yapmanın karşılıksız yapılması, bir şey beklememek anlamına gelse de insan bu gibi şeylerden sonra jestler, teşekkürler, bir "allah razı olsun" almak elbette de ister. buraya kadar normal. normal olmayan, enayi yerine konulduğunu düşünüp iyilikten kötülüğe özenmesidir.
işe yarasın diye iyilik yapılmaz. iyi olmak vicdan ve karakter meselesidir. iyiyisen istesen bile kötü biri olamazsın.
çünkü doğanın kanunları var. hayatın işleyişine ters.
iyilik bu dünya da evet hiçbir işe yaramıyacak ama öbür dünya da çok işine yarayacak karşılık beklemeden iyilik yaparsan üzülmezsin. Allah rızası için yapacaksın. ufak bir tavsiye kişisine göre iyi olun fazla mütevazı olmayın her zaman susmayın ama baktınız laftan anlamaz terketin ortamı yeri geldi mi hayır demesini bilin. sebebi kötü biri sizin iyi olmanızdan faydalanır, sizi kullanmaya çalışır ve gittikçe abartır, kendini haklı görür, güçlü görür ezmeye çalışır.

buarada çok olgun, saygılı biriyim ama bazıları gerçekten karaktersiz olup insanı çileden çıkarabiliyorlar düşünüyorsun bu hangi dağdan gelmiş diye. sen iyiyken herkes iyidir sen kötüyken sana davranışları önemli demiş birisi ve bence her insanın içinde mecazi olarak bir şeytan var ve en büyük düşmanı vicdan ve merhamet bunlar yoksa o kişiyi ele geçirir ve şeytanlaşmış insan olur o kişi.
birileri için iyi oluyorsanız,birilerine yaranmak için iyi olmaya çalışıyorsanız,olmayın zaten.
iyilik içten gelen bir olgudur. hesap yaparak iyi olunmaz.
Evet iyi olmak hiç bir işe yaramaz. Bundan mütevellit bir kaç haftadır kötü bir insan olarak takılıyordum. Bu hafta eski halime geri döndüm.

Yakşamlar.
eninde sonunda yaradığına bir çok kez şahit oldum.ister ilahi adalet deyin ister karma nasıl isimlendireceğiniz size kalmış ama iyilik yapan meyvelerini topluyor her hâlükârda