bugün

iyi insan kimdir sorusuna bir çok yanıt verilebilir.

iyi insan, kimseyi üzmemek için gayret gösteren ve herhangi bir kimsenin kendisi yüzünden gözyaşı dökmesini istemeyen insandır.
iyi insan; iyi şeyler yapan, yaptıklarını vicdanı ile ölçüp rahat ediyorsa yapan insan tipidir.
dürüst insandır ve karşısındakine değer veren insandır. karşısındakini üzmemek için elinden geleni yapar.
felsefede bunun cevabini yalniz kendiniz verebilirsiniz yahut diger insanlarin yanitlarindan memnun olmazdiniz.
sevdiklerimizdir.

neden kötü birini sevelim ki?
itliğini açık açık yapandır.
gönül yıkmayan insan iyi insandır.
başkalarına hayri dokunan insandır.
numarasını en az 10 kişi ezbere biliyorsa, o insan iyi insandır.
iyi insanın tanımını yapabilirsiniz.
hadi örneğini gösterin.
iyi insan herşeye evet deyip boyun eğen insan değildir.
Aksine iyi insan her konuyu düşünerek gerçek ve adaletli davranan insandır.
iyi insan yeri geldiğinde otorite sahibi, yeri gelince de pamuk gibi yumuşak olmalı, erkek yada kadın farketmez.
iyi insan başka insanları kırmayandır.
Büyük düşünür' ün de dediği gibi,
- iyi bir insanda 4 nitelik vardır.
Nezaketle dinlemek,
Akıllıca konuşmak,
Dikkatlice düşünmek,
Tarafsızca karar vermektir....!!!

( SOKRATES.)
toplu taşımada osurmayan insandır.......
henüz doğmamış olandır.
menfaat gözetmeden, iyi davranış veya söylem gerçekleştirebilendir.
Güzel ahlak sahibi, kendini belli dünyevi hırslardan arındırmış insandır.
Galiba ben değilim. Yani şimdiye kadar iyi olduğumu sanıyordum ama değilim herhalde.

Mesela geçen cuma namazına gittim. Cami tıklım tıklım dolu. Hava buz gibi. Kapıda kaldım. Millet tak diye durdu sünnete. Ulan diyorum ne olurdu sanki 2 adım öne gidip biraz yer açsaniz. Ne biçim mahluklarsınız. Anca kendinizi düşünün. Sonra bir fırsat buldum attım kendimi içeri. Dışarıda var 5-10 kişi daha. Biraz ilerleyin biz de girelim diyorlar. O an içimden nereye gidelim yer mi var düşüncesi geçti. Hassiktir dedim. Halbuki daha 30-40 kişi sığardı. Ama o an 10 dakika önce bulunduğum kötü durumdan yeni kurtulmama rağmen ben kurtuldum bana ne amk düşüncesine sahip olduğumu gördüm. Kendimden utandım.

Sonra yine geçen gün belediye otobüsü ile gidiyoruz. Tıklım tıklım dolu. Durakta durdu. içimden dedim yer mi var nereye aliyorsun ama sonra dedim vay amk durakta olsam niye almadin lan 3-5 kişi sığardık arkalara derdim. Şu an kendimden utanıyorum yine.

Haa bak bu arada az önce dolmuşçu 5 tl fazla para üstü verdi adama geri yolladim. Bari biraz vicdan kasip kendimi tatmin edeyim. Hem 2 gün önce de markette 10 tl fazla para ustu geldi onu da verdim amk.
O değilde babalar neden ölür lan.
iyi insan;

kendisinden; insanlara, hayvanlara, bitkilere ve allah'ın yarattığı diğer cansız mahlukatlara zarar gelmeyendir. bu noktada kişinin mümin veyahut gayrimüslim olması önem taşımaz. yukarıdaki satırda yazdığım önce allah'ın rızası için yapılıyorsa mümin(insan)in en kalitelisi, sadece insanlık adına(gayri müslim) yapılıyorsa insanın en kalitelisi olursunuz. bu iki insanda dünya hayatında mutlu olur, saygı görür, sevilir dahası rab karşılığını kat kat verir. fakat yalnızca mümin her iki dünyasında da(ahiret) saadet bulur, güzellik bulur.

yaptığınız işlerde allah'ı gözetin. onun rızası dışına çıkma(yın)maya gayret edin. unutmayın allah sadece bu gayrete bile karşılık veriyor.

allah kulluğumuzu-şükrümüzü artırsın. amin.
topluma göre kötülük yapmayan insandır.
+ x nasıl biri
- iyi biri yaaa hiçbir kötülüğünü görmedim.
+ iyiliğini gördün mü hiç ?
- yoooğğ..

artık insanlardan nasıl kötülük gördüysek bize dokunmayan yılanı iyi sayıyoruz.
cicekleri sulayan hayvanlari koruyan kitap okuyan dogaya saygili kendine durust her birey iyi olma potansiyeline sahiptir.
kendisi için dilediğini başkası içinde dileyendir.
Platon'un ideal insanıdır.
Sevginin değerini bilen insan iyi insandır.
Kötü olanı yapabileceğine rağmen iyi, doğru olanı yapabilendir.
değeri bilinmeyen kişilerdir.