bugün

Ruhun gülümsemesidir.
Doğal hissetmektir.
görsel
Psikolojik bağlamda söz edersek; kişinin genel hâli iyi olmasa da,çeşitli hobi, meşgaleler sayesinde deneyimlediği durumdur.yani iyi olmak ve iyi hissetmek apayrı şeyler olarak karşımıza çıkıyor. iyi hissetmek kısmen kolayken ;iyi olmak çok daha zordur.
bu ülkede imkansız olan sey.
nadir hatta a-normal
En sevdiğin şarkıyı dinlediğinde, en yorgun günün bitip uykuya dalmadan önceki zaman diliminde,yemek yediğinde, sevdiğin bir insana sarıldığında vs. hissettiğin duygudur.
bu güne kadar aldığım en pahalı kitap tavsiyesi. okuyalım bakalım belki buna değer.

bir david burns kitabı. bibliyoterapinin ilk örneklerinden.
bilişsel çarpıtmalarimızdan soz eden ve bu carpitmalara karşı kendimize verebileceğimiz savunmaları konu edinen kitap.
Biblioterapi yoluyla başta depresyon olmak üzere çeşitli psikolojik çöküntülere çözüm yolu sunan David Burns kitabı.

Bana göre kitaptaki ana mantık sizi depresyona veya obsesyona sürükleyen şeyin gerçeğin kendisi değil de gerçeğin bilişsel olarak çarpıtılmış hali olmasıdır. Yani olayın görünüşü değil, olayı sizin yanlış algılamanız sizi üzer. Bu ana mantık üzerinden sorunlarınızı yakalamanıza, yazarın deyimiyle onları kağıda yazarak tuzağa düşürmenize, çeşitli tekniklerle bunların üstesinden gelmenize yardımcı olan kitap.

Kendini iyi hissetmek için bir şeyler yapmak isteyen veya insan psikolojisiyle ilgilenen kişilere önerilebilir.
iyi bir rüya görmek buna neden olabilir

kalabalık bir yerdeyiz. yakışıklı ve çapkın bakışlı, flörtöz biri geliyor nanıma. gülüyoruz biraz sonra elimi istiyor ve öpüyor. sonra birden dans etmeye başlıyoruz. uyum ve ahenk içinde. uçuyoruz. mutluyuz. gülüyoruz. hiç uyanmasaydım. sonsuza kadar sürseydi. geliyor beni alıyor, beni yönetiyor, nasıl hissetiğimi önemsiyor. beraber keyif aldığımız için mutlu. zorlamasız. kendiliğinden akan ilişkileri seviyorum.
Kitabı var bunun bir de şema terapi temelli çalışma yapılmış. Hediye ettiğim insanlar faydasını gördü, araştırın bir ara.
Şu sıralar iyi hissediyorum da birkaç güne çöküşe geçerim çok uzun sürmez
Lanet olsun ya.
bomboş, bir boka yaramayan sözde terapi kitabı.

çok çok hafif düzeyde depresyonunuz varsa bilemem belki faydası olur ancak benim gibi ilaçlarla bile depresyonu geçmeyen anksiyete hastasıysanız bu kitabın tek yapacağı moralinizi bozmaktır.

düşüncelerinizi değiştirerek duygularınızı değiştirebilirsiniz demek en hafif tabirle bir anksiyete bozukluğu olan insanla dalga geçmek demektir.

sakın gaza gelip ilacınızı bırakmaya kalkışmayın. ama dediğim gibi ilaç kullanmayan çok hafif depresyonu olan birisiyseniz belki işe yarar kitap.
zevklerin ve fedakarlıkların birleşme noktasında oluşur.
Beklentilerin asgari düzeyde karşılanıyor olması durumudur.
depresyon tedavisinde ilaçlar kadar etkili olan bir kitap. kitapta sigarayla ilgili bazı maddeler var. belki birinin işine yarar diye buraya yazıyorum;

sigarayı bırakınca,

1. sağlığım düzelecek.
2. kendime saygı duyacağım.
3. daha fazla özdisiplin kazanmış olacağım. kendine güvenen bu yeni halimle, ertelediğim diğer bir sürü şeyi yapabileceğim.
4. aktif olarak koşup dans edebileceğim ve buna rağmen kendimi iyi hissedeceğim. hem daha dayanıklı olacağım hem de fazladan enerjim olacak.
5. ciğerlerim ve kalbim daha güçlü hale gelecek. tansiyonum düşecek.
6. nefesim temizlenecek.
7. harcamak için fazladan param olacak.
8. daha uzun yaşayacağım.
9. temiz hava soluyacağım.
10. insanlara artık sigara içmeyen biri olduğumu söyleyebileceğim.
altına imzamı atarım.
bı nevi mutlu neşeli olmakla eşdeğerdir. bana da o his nadiren uğrar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar