bugün

Helal olsun devletimize. insanlara bunlarla gelin işte.
Bunlar isveç vatandaşı değil miydi?

Gerçi haberlerde türk vatandaşı diyor ama olayı ilk öğrendiğim ekşide isveç vatandaşı oldukları söyleniyordu.

Şayet doğru ise.
Ben gitsem Belçika'ya vergi ödesem, katkı sağlasam ama başım sıkışınca Türkiye desem sorun olmayacak mı?
olkomozlo no kodor goror doysok oz. tam kezban. böylelerinin ağzına kürekle vuracaksın.
asla sevmem bunları ama bence müthiş hareket, sevindim.
görsel

işte budur!
isveç'ten sağlık konusunda daha iyi olduğumuzu gösterir. hatta ne daha iyisi, metaforik anlatımla anlatacak olursak onlar bu konuda kul ise, biz Allah gibiyiz. Gerçi birçok konuda öyleyiz. isveç'te alkolü kimlikle alırsınız ve de belli litre ile sınırlıdır. Bu da 5-6 litreye tekabül eder. Yani hiçbir şey değil. insanları soğuktur ve de türklerden nefret ederler.

Ama bakın şimdi geldi aklıma. Türklerden inanılmaz derecede nefret ederler çünkü dhkp-c, mlkp, tikko, pkk yandaşı insanlar onları zamanında bayağı bir gaza getirmiştir.

nereden biliyorsun diye sorgulamayın işte. biliyoruz biz de bir şeyler. her gün evinde oturup önündeki çirkin kral fotoğrafına bakıp dhkp-c'nin sanatsal kolu grup yorum'u dinleyerek 20-30 yıl önce anne babasının tunceli, muş varto gibi yerlerden geldiği ve mezhebi faşizmini gizlemek için Atatürkçülüğü yüzüne maske olarak takmış tiplerden değiliz.

iyi yapılan şeyi eleştiren tiplerin de profiline bakınca hafif bir üzülme geliyor. adamlar her şekilde saldırma gereği duyuyor ilginç...

hatta bir yazar var ki "ülkemizle ne kadar gurur duysak az" demiş, ne güzel demiş meğerse... ama bunu bile kabullenemeyip başka birileri saldırma gereği duymuş bu başlıkta ona... bu saldıran yazar da canan kaftancıoğlu denilen hanım efendiyi sevmeyen herkese "vahabi diyen" dhkp-c, tikko kafasında mezhebi faşizmle yanan bir beyefendi...

yani siz siz olun iyi olana sevinin, eleştirmeyin. belki de öteki eleştirenler polis ya da asker bir akrabanızı şehit eden terör örgütlerine sempati duyan, ataları şahkulu, celali, koçgiri isyanlarına katılmış biridir. ha?

görsel
görsel
görsel
Tarafsız olup, her ota boka siyaseti bulaştırmadan, sapla samanı ayırt edebilecek bir mantıkla düşünülmesi gereken, hoş ve tebrik edilesi bir davranış.

çaresizl kalıp, ölümüne seyirci kalmak istemeyen evlatlarının yardım çığlığına, yanıt verilmiştir, bunun neresi kötüdür, neresi rahatsız edicidir.
Emin olun aynı çaresizlikte kalsak, babamız, anamız, kardeşimiz için aynı yardım çığlığını atar ve yardım edilmesi için her yolu denerdik.
Biraz empati kurun, biraz yumuşayın n' olur...
Buna, hepimizin ihtiyacı var... Corona, en çok da bunu öğretmiş olmalı hepimize...
Fahrettin bey diğer akp’liler gibi değil...

Bugüne kadar iftira atmadı, ayrıştırıcı bir üslup kullanmadı.

Biz bunları söylemezsek ayıp ederiz.
ailenin vatandasligi sorgulanmis. cifte vatandas olmalari muhtemel zira turkiye kendilerini aldiriyor. mesela isvec te turk vatandasi olmayan ama zamaninda turkiye ye gocmek icin yola cikip sinirin kapatilmasi ile bulgaristan da mahsur kalan ve bu sirada isvec tarafindan kabul edilen bir cok turk mevcut. bunlar turk olmasina ragmen bulgaristan veya isvec pasaportuna sahip su an.
neyse su vergi verme mevzuuna gireyim. vatandaslik bagin oldugu surece vergi vermedi ulkeye almayin diyemezsin! ucretli ya da ucretsiz talep ettigi hizmeti temin edersin.
sanki bana biraz cocuklar fazla yaygara yapti gibi geliyor ki bunun gibi yuzlerce vaka var evde gecirilen. turkiye de bile var. solunum zorlugu gorunmuyordu videolardan sadece ates ile halsizlik oldugu belli ama bunlar disinda baska ne sorunlari var bilmiyoruz. aileye ilk etapta tr den ilaclar gonderilip evde tedavisine baslanip duruma gore ozel ucak kaldirtilabilirdi, en dogrusu ve az masraflisi bu olurdu.
tabii biraz da isin icinde sov yapma imkani olunca akp bu olayi pr icin kullanmayi tercih etmis!

edit: isvec te yasayan akrabalara sordum, isvec cifte vatandaslik kabul etmiyormus. yani ya sadece isvec vatandasi olman lazim ya da sinirsiz oturma ve calisma iznine sahip olman lazimmis.
kimse kusura bakmasın ama benim rızam yoktur.

bu aile türkiye'de mücadele etmek, türkiye için çalışmak, türkiye'yi değiştirmek yerine, alçak avrupa medeniyetini tercih etmiş.

üstelik gitmiş bir de isveç vatandaşı olmuşlar.
vergilerini isveç devletine ödüyorlar.

ama covid19'a yakalanınca "türkiye bize yardım etsin..."

oldu amk. bu dünyanın tek enayisi türkiye'ydi zaten.

madem neden terk edip gittiniz türkiye'yi, neden gidip isveç vatandaşı oldunuz?

yok arkadaş, eve lazım olan camiye haramdır. o uçağın masrafıyla benim ülkemde vatanına, milletine bağlı kaç hasta tedavi edilirdi.
isveç'i seçen, isveç'i tercih eden, isveç vatandaşı olan insanlardan bize ne?

her şey para değil amına koyayım.
bu ülke bizim, ülkende kalacaksın, ülkende çalışıp mücadele edeceksin, ülkeni güzel yaşanabilir bir ülke yapmaya çalışacaksın.
fırsatını bulduğunda ülkeyi terk edip siktir olup gidenler bu ülkeden yardım beklememeli...

ama bize ne diyemiyoruz işte...
türk milleti'nin en önemli özelliklerinden biri de yardımseverliğidir. devlet yine "baba"lığını göstermiştir.
neyse, umarım allah görüyordur bunları da adaletini biraz olsun ülkemizden yana kullanır.

not: şansınız olsa hepiniz avrupa diye ölürsünüz şeklinde tweet atan kız bu ailenin kızı.
görsel
maskem olmadığından okuyamadığım yazı .
Tedavi edilip iyileştikten sonra korona bitince isveç’e geri dönecek olan hastadır. Evet.
yapılana tabiki laf yok, ne mutlu ki yapılmış. ama bir bakanın bile 'sayın cumhurbaşkanımızı' yaradanın ve halkın önüne koymasıda ne kadar kabile devleti olduğumuzu her seferinde belgeliyor.

''Cumhurbaşkanımızın, bütün halkımızın geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. Çok sevgiler.”

tüm twitide yazıyorum ki aradan seçilmiş sözler denmesin.

“Sevgili Leyla, sesini duyduk. Ambulans uçağımız saat 06.00’da havalanıyor, isveç’e geliyoruz. Tüm Türkiye, böyle bir dönemde, uzakta olmanıza üzüldük. Baban için hastanemiz, hekimlerimiz hazır. Cumhurbaşkanımızın, bütün halkımızın geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. Çok sevgiler.”
Bu ülkeyi sevmeyenlere bedduamdır; inşallah gün gelir ve sevmediğiniz, hainlik yapmak için fırsat kolladığınız bu ülkenin yardımına muhtaç kalırsınız.
Çaresiz insanlara el uzatmamak gibi bir şey olabilir mi. Düşene bir tekme de siz vuracaksınız demek ki.
chp li olsa isveç ten değil üsküdar dan bile getirmezdiniz.
akp li bir isveç vatandaşının getirilmesidir.
Iki haftadir siktigimin maskesini ulastirama ama elin gavur memleketinden show yapa yapa adam getirt. Maskem olmadigi icin markete ve eczaneye giremiyorum. Hayir siktigimin maskesine degil 100 tl, 200 tl istesinler yine satin alacagim. Haram zikkim olsun cuvalla odedigim vergiler. Hakkimi hicbir sekilde helal etmiyorum.
Ülkenin başındaki zat en kısa zamanda kamera karşısında isveç/Türkiye kıyaslaması yapacaktır.

Mevzu hayati, atılan adım insani(!) haber değeri siyasi.
görsel
Böyle bir twit sahibi kişi-aile içinmiş.

Bu sırada; devletin uçak kaldırması ve kimin Corona salgınından kurtarılıp kurtarılmayacağı tartışmalarına kim karar verecek, sana ne vb cevaplarına "uçak gönderilmesine karşı çıktığım aile.
Biri de demiş ki "siz mi karar vereceksiniz kimin kurtarılıp kurtarılmayacağına?" ben karar vereceğim tabi lan! benim paramla kalkıyor o uçak." Gibi yorumların ekşi de paylaşıldığını görüyoruz.
https://eksisozluk.com/is...lulugu--6491398?a=popular
Devletin imajı için güzel bir gelişme, vatandaşını elbette orada yalnız bırakıp ölüme terketmeyeceksin fakat senin hala daha maskesi olmadan işe gitmek zorunda kalan çok sayıda vatandaşın varken ortaya böyle bir durum çıkması çelişki yaratıyor.

Ayrıca hastanın kızlarından birinin, türkiye'ye sadece tatil için geliyorum demesi sinirlendirmedi değil. Tamam gurberçiler beyinlerini kullanmıyor bunda hemfikiriz fakat bari dilllerini de kullanmasınlar bir zahmet.
Saglik bakanımız gercekten iyi.

Allah dogru yoldan cikarmasin cunku masallah dediğimiz 2 gun yasamiyor.
yetti bunların şovundan da. sanki türkiye'de pozitif çıkan herkes hastaneye yatırılıyor. bir tek durumu ağır olanlar yatırılıyor. geri kalan herkes evine gönderiliyor.

bakan bunları niye uçak kaldırıp hastaneye aldırmamış mesela? bağcılar'dalar, şov potansiyelleri yok diye mi?
görsel

bir aydır kendi vatandaşına 5 maske dağıtamadın aloooo. artistliğe şova geldi mi üstlerine kimse yok.
şayet gerçekten getirildiyse iyileşir iyileşmez arkasına bakmadan isveç'ine geri dönecektir.

yapılan da şovdan başka birşey değildir.

zira ben gözümün önünde yardım bekleyen onlarca insan varken başka birşeye inanmam.
Ee zamanında tahliye uçaklarıyla neden gelmemişler acaba? Ya da neden gitmişler isveç'e ve neden şimdi "devlet"lerine güveniyorlarmış ? Ve daha sonra özel uçakla isveç'e neden döneceklermiş ?

Eskiden o kadar yardım yapılan suriyeli mültecileri gördükçe heralde ikinci sınıf olmak için bu ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor derdim. Bu olayla anlıyorum ki aslında bu ülkede ikametgahınızın olması yetiyormuş.

Aksi halde yurtdışından tahliye edilen öğrencilerden bilet parası talep edilmezdi sanırım.

ilgili şahsın kızı da türkiye'ye tatil için gelirim demiş. Hoşgelsin.
Hükümetimiz yaptığı bu operasyonla resmen isveç’in içinden geçmiş, evet büyük ve güçlü ülke böyle olunur, ha ayrıca benim hakkım helali hoş olsun, devlet büyüklerimiz uygun gördükten sonra sorun yok.