bugün

doğru temellendirildiğinde mantıklı olabilecek davranış. şöyle ki, istiklal marşı, içerisindeki tüm etnik kökenlerin emperyalist hegamonyaya karşı omuz omuza verdiği savaş sonucu kurtarılan ve osmanlı'dan geriye kalan birçok etnik kökeni bünyesinde barındıran bir toprak parçasına, bunu kurtarmak için dökülen kana ve bunun gibi manevi ve insani değerlere yazılmış bir marştır. tabi ki yeni bir ulus devlet kurulduğu ve ülkedeki tüm etnik kökenlerin bu ulus devletteki üst kimliğe adaptasyonunun sağlabilmesi, hedeflendiği için bir milliyetin özelinde söz öbekleri ve manalar taşımaktadır.
fakat mesele şu ki istiklal marşı ilk okunmaya başladığından beri ülkedeki siyasi durum, etnik kökenlerin pozisyonu, toplumda çoğunluğu oluşturan bilinç sürekli değişmiş fakat marş hep aynı kalmıştır. bir biçimiyle altının boşaldığını söylemek yanlış olmaz.
çünkü istiklal marşında bahsi geçen şehit, içinde yaşadığı toprak parçasını bir çeşit sömürüye ve köleliğe karşı korumaya çalışan yoksul köylü çocuğudur. günümüzdeki şehit, cizre'de hastanedeki bebeğe kurşun sıkan, psikolojisi ve his dünyası hakkında kesin çıkarımlarda bulunamadığım garip bir varlık.
eğer bu marşın bir milliyetin tekelinde olmadığını söylüyorsak, ülkedeki tüm etnik kökenlerin türkmüşçesine, yazıldığı ruhla bu marşı okumasını istiyorsak yaşanan katliamlara sessiz kalmak dünyanın en büyük ikiyüzlülüğüdür.
zira ülkenin doğusunda insanlar sokakta rahatlıkla öldürülüp yaşadığı topraklardan göç edilemeye zorlanıyorsa ve batıdaki istiklal marşını itina ile okuyan kitle buna sesini çıkarmıyorsa, seviniyorsa, bu marş benim için geçerliğini yitirmiştir. çünkü hiçbir marş, hiçbir bayrak 89 günlük bebeğin katledilmesini meşru kılamaz.
velhasıl, ben marşın yazıldığı döneme, o ruha saygı duyduğum için okumuyorum. katliama sessiz kalıp marşa bağlılığını ispatlamaya çalışan herkes de marşşı teek milliyet tekeline almaya çalışan, insani yönü zayıf bir kimsedir diye düşünüyorum. saygılar.
ya bsg .o kadar da değil ağır olunda molla desinler istiklal marşına da dil uzatma edepsizliğinde de bulunmayın artık. bu bayrak bu marştan sıkıntısı olanlar s..tirip gidebilir. kimse zorla tutmuyor.