bugün

hala adı bile güzel...
ama içinde yaşamak deyince o romantikliği kaybeden şehir.
istanbul'u dünya'nın en büyük köyü yaptık, yetmedi...

yeşili parkları konser alanlarını meydanlarını betona gömdük yetmedi...

şimdi istanbul'u en büyük mülteci sığınmacı göçmen insan ticareti vs adına ne deniyorsa; ne idüğü belirsiz insanlar kampı yaptık.
sokaklar caddeler öyle bir halde ki, eskiden haliç kasımpaşa da gezerken burnumuzu kapatırdık ya, şimdi istanbul caddelerinde sokaklarında gezerken gözlerimizi kapatıyoruz.

önceden acıyordum bu kadim şehire...
şimdi nefret edilen bir yer oldu.
mecbur olmasam yaşamak şöyle dursun, ispanya'dan delhi'ye gidecek olsam aktarmalı seferi istanbul havalimanı olan veya istanbul üzerinden uçup gidecek rotası olan uçağa bile binmem.
görsel
Ülkemizin en büyük şehridir.
türkiyenin en büyük şehridir çünkü haritada daha büyük görünen ankara, konya, sivas, erzurum vs. anadolu şehirlerinin büyük çoğunluğu taşradır.
aslında baktığında çok güzel şehirdir. çok pahalı ama.
Sezai Karakoç'un "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine" isimli şiirinde ifadesini bulan, "Başkentler Başkenti" olan şehir.

Dünya üzerinde gerek coğrafi konumuyla, gerek matematiksel konumuyla ve gerek jeopolitik konumuyla bu kadar emsalsiz niteliği kendi hüviyetinde barındıran ikinci bir şehir yoktur ki zaten bu nitelikler de istanbul'u tarihten bu yana dünyanın en kadim ve güzel şehirlerinden bir tanesi yapmaktadır.

Binlerce şarkıya, binlerce şiire konu olan bu Kadim şehrin kapasitesini fersah fersah aşan kontrolsüz, plansız, programsız bir nüfusa ev sahipliği yapması şehrin güzelliğini gölgeleyemese de bu şehirde nitelikli bir yaşam sürmeyi adeta imkansız hale getirmektedir.
insan kalitesi olarak ta Ankara'ya en az 5 basar. Ankara'da öküz gibi davaristanlar çok fazla. istanbul'un adamı daha da fırlama olsa da çok daha insalcildir .
Tam da şu an kafamda çalan aspova şarkısı. Çok da bi numarası yok da adamı seviyoruz. Bir de şehir tabi.
Türkiye'nin en büyük şehirlerinden birisi, Osmanlı devleti ve nice devletlerin başkantiydi.
Şaka maka 7 ay oldu bu şehirde yaşamaya başlayalı. Tüm Avrupa yakasını ezberledim artık. Arabayla kaybolmuyorum.
Dogup buyudugum sehrim. Simdi arapistanbul oldu. Araplar sicip batirdi guzel sehri.
Kendisini pek sevemediğim bir şehirdir. Ülkemizin en kalabalık şehridir. Akrabalarımın büyük çoğunluğu bu şehirde yaşıyor.
istanbul denince genellikle şehir dışından gelen birçok insanın aklına sadece tarihi yarımada ve doğu avrupa yakası gelir. oysa bağcılar, esenler, güngören, bayrampaşa ve ümraniye gibi yerler de istanbul'da.
ne seninle oluyor ne sensiz.
uzakken o sarı iett otobüslerini bile özlediğim şehir.
mutlaka herkesin bir kere de olsa gidip gezip görmesi gereken önemli bir şehrimizdir.
Param olsa ülkede yaşayacağım tek şehir.
2 haftalık balıkesir maceramdan sonra yarın 2 günlüğüne gideceğim, içinde yaşarken sevmediğimi düşündüğüm fakat ayrı kalınca özlediğim şehir.
türkiye'nin gözbebeği. içinde yaşayan kıroların hem yaşayıp hemde bok attığı şehir. ulan adam istanbul'da karnını doyuruyor hala hiç görmediği bayramlarda bile gitmediği memleketinin reklamını yapıyor.
eski albenisi kalmamış olan şehir.
artık kıyı büyükşehirleri daha uygun, daha nezih, daha güvenli, daha yaşanılır.

ki istanbul'un da kaç senedir göç veriyor oluşu, bunun ispatı.
Oha istanbul böyle miymiş teşekkürler.
eski güzelliği, cazibesi, saygınlığı kalmamış olan şehir.
silivri'den tuzla'ya kadar uzun bir metropol'dür. öyledir ki beylikdüzü'nden tuzla'ya gitmek bayağı zaman gerektirebilir.
silivri istanbul'un merkezine dahil değil, çünkü istanbul'un merkezi kabul edilen bölge küçükçekmece'de bitiyor. arada boşluk var. tuzla ise merkeze dahil ama, gebze bile onunla birleşik.