bugün

israil'in ihh gemisi konusunda haklı olabilme ihtimalidir.

haklıdır ya da değildir ancak düşünülmelidir.

israil'in uluslararası deniz sularında bir türk gemisine operasyon düzenlemesi tartışılmaz bir yanlıştır ama gemiye indirilen askerleri ihh'lilerin tekme, tokat ve sopa ile dövmeye çalışması da bir o kadar yanlıştır.

ihh'liler gemiye gelen israil askerlerine saldırmasaydı, helikopterden sarkıtılan ipi güverteye bağlayıp akılları sıra helikopteri düşürmeye çalışmasaydı, belki de bugün bunları konuşuyor olmazdık.
kimse ölmemiş,
gemi alı konulmuş ya da geri çevrilmiş olurdu.
ama gemiye el konsa da, esir alınsa da hiç kimse ölmemiş olurdu.
ama olanlar düşünüldüğünde iki tarafın da bir takım hataları olduğu ortada.

israil suçludur evet. çünkü uluslararası sularda operasyon düzelemeye kalkmıştır ama ya ihh'lilerin yaptıkları?
ihh'liler askerleri sopa ile dövüp def edebileceklerini sanacak kadar aptal insanlar mıdır? yoksa bu sadece bir kışkırtma mıdır?

saçma sapan bir galeyan, provakosyon ve 9 tane insan yaşamı, yıpranan devlet ilişkileri, ulaşamayan yardımlar vesaire vesaire...

israil kendi sularından bu gemilerin geçmesine izin vermeyebilir.
bu onun en tabi hakkıdır.
ayrıca hüsnü mubarek'in mısır'ın filistin bölgesine geçişi sağlayan sınır kapısının açılma emrini vermesi de düşündürücüdür.

demek ki yıllardır sadece isral aç bırakmamış o kadar insanı.
mısır da, diğer komşu ülkeler de yalnız ve yoksul bırakmış oradaki yardıma muhtaç halkı.

şimdi biraz çuvaldızı kendimize batırdığımızda aslında israil'in terör olarak gördüğü filistine yardım gitmesini engellemek istemesi gayet doğaldır.
ama mısır'ın sınır kapısını kapatması, ihh'lilerin akılları sıra israil askerini dövmeye çalışması ne yazık ki israil'in haklı olabilmesi gibi zayıf bir ihtimali bile güçlendirmektedir.

Ek: israil askerleri gemiye çıkartma yaparken çekilmiş görüntüleri de ekleyelim. video

sopalar havada uçuşuyor, askerlerin gemiden inmek için kullandıkları ipler güverteye bağlanıyor, ipler sallanıyor vesaire vesaire...
mazlum halklara yardım götüren temiz kalpli insanlar mıdır bu sopaları havalarda uçuşturanlar, yoksa israil askeri silah yerine sopa mı kullanıyor operasyonlarında?

cevap belli ama gerçeği dürüstçe itiraf edebilecek kadar dürüst ve tarafsız mısınız o da başka konu.

ek 2: filistin'in tek komşusu israil midir?
haritaya bakabilecek durumda olanlar içindir bu soru. (bkz: google da ara)
başka komşuları varsa neden acaba o komşular o insanları aç ve çaresiz bırakıyor?
bu olayın recep beyin lehine kullanılmamasından daha yüksek ihtimali bulunan durumdur.
yok olan ihtimaldir.
hele ki israil. düşünce adına zerre kafa çalıştırmayan öldürüp öldürüp "ay yanlışlıkla yaptım kusura bakmayın" diyen bir ülkenin haklılık payını neden düşüneyim? böyle bir durum söz konusu bile olamaz. insan öldürecek, işkence yapacak, "ama şu sebebim vardı" diyecek, bizde "aa haklısın israil kusura bakma bok yemişiz" mi diyeceğiz. hiç bir şeyde hak hukuk gözetmeyen bir ülkenin haklılık payı kimin umrunda.
bizim kardeşlerimize saldırsınlar. yıllardır neler neler yaşatsınlar bize uzaktan acaba haklılar mı diye oturup utanmadan sıkılmadan düşünelim. ilginç doğrusu...
en az, hitler hayranı vatandaşların ki kadardır...
yardım gönüllülerinin, israilin ateş açarak bomba atarak gemiye inmesine karşı koymaya(nefsi müdeafa) çalışmasını suç olarak gören alçakların biryerlerinden uydurdukları sözde olan ihtimaldir.
haklı olabilme gibi bir durum söz konusu bile değildir zira gazze israil toprağı değildir girişi ablukaya alamaz, kimin gireceğine karışamaz. aleni şekilde savaş sebebidir.
refah partisinin butun buyuk sehirleri kazandigi secimden hemen once kanallar tartisma programlarindan yikiliyordu. bunlardan birisinde, metin akpinar, istanbul'un karakoy deki kerhanelerin kapanmasina hazir olmadigini savunuyordu. programin sonuna dogru, o kadar kerhaneleri savundum ki adim kerhaneciye cikacak diye ekledi.
simdi bende birsey yazacam adim siyoniste cikacak.
(bkz: yok öyle birşey)
israil ticaret bakanının bile "işin içine kan karışmışsa açıklayamazsınız" açıklamasından sonra pek mümkün değildir.
hiç bir hak insan canına kıymayı helal kılmıyor şeklinde cevap verilmesi gereken durumdur. bunların yaptıkları haklı bile olsalar ki zannetmiyorum, yargısız infaz yapmaktır. haklı olsalar bile haksız duruma düşmek buna denir. kadın, erkek, çocuk demeden yapılan saldırı sadece vahşet olarak nitelendirilebilir.
yapılan saldırı uluslar arası sularda yapılmasaydı israil milyarda bir ihtimalle haklı olabilirdi ama uluslar arası sularda yapıldığı için haklı olması söz konusu dahi olamayacak durumdur.