bugün

Ve bilmek istemediklerimiz.
Girdiğin entry okumak külliyen zaman israfı.
yahudilerdir.
Hepsini öğrendik yehova'ya şükür

Şalom alohem bu arada.
yazıların bir kısmı için eyvallah..

ama filistin konusunda ya çok cahilsiniz, ya da çok yılan..

bilin istedim..

kürt sorunu ve kürt ayrılıkçı hareketi ile uzaktan yakından alakası yoktur filistin meselesinin..
israili devlet adamlarından değilde orda yaşayan bir vatandaşın mensubu yazmıştır bu yazıyı. Yani menfaatleri ters düşen devlet büyüklerin karalamasına değilde objektif bakıp bunu tarafsız sunan insanların yazdığını dikkate alın. Gerçekte orda neler oluyor bunu biz değil orda yaşayan bilir ve ezbere konuşmamak gerek. Benim tek ricam saygı duymanız bi düşünceniz varsa da bunu saygı çerçevesinde dile getirmeniz. Bunu begüm dende rica ediyorum. Siz karşınızda kinin inançlarına saygı duyun onlarda size saygı duysun bu işler karşılıklı. Benim tek temellim bu savaş biter ve insanlar ölmez artık.
Kaynak 2 loblu anlaşılan.
gayet güzel okuyordumda ''filistin için israil'in diyarbakır'ı denebilir'2 kısmından sonra bıraktım.
israil'in hakkında boş insanların aslında hiç bir şey bilemediği gerçeğini bilemediğinizdir.
bir start-up cennetidir.
Kadınlar da Erkekler gibi zorunlu askerlik yapıyorlar.
Bence dünyaca israil hakkında hiç bir şey bilmiyoruz.
Lübnan sınırında tamamen Hıristiyan olan bir kasabaya sahiptir. Burada oturan Lübnan kökenlilere verdiği özel izin sayesinde kasabadakiler sınırı rahatlıkla geçmekte ve israil’e dönmektedir.
plajlar tamamen ücretsiz ve halka açıktır.
israil aslında Yakub peygamberin diğer ismidir. Kuranda "beni israil" şeklinde onun soyundan gelen yahudilerden bahsedilir. Anlamı israil oğulları. Yahudilerin aslında israil kelimesini; Allah'ı yenen manasında kullanarak Yakub peygambere nisbet ediyorlar. Yani Yakub peygamber ile Allah'ın güreştiğini ve Yakub peygamberin Allah'ı yendiğini söylüyorlar. (bkz: antropomorfizm)
ibranice de israil kelimesi arapçada ki Abdullah kelimesinin karşılığıdır. isra=kul, il= Allah, abd=kul, Allah. Manası Allah'ın kulu.

Bayraklarının manası Tevrat'da geçen " senin yeryüzün Fırat'dan nil'e kadar" cümlesi üzerine oluşturulmuş. Üst çizgi Fırat Nehri, alt çizgi Nil nehrini gösteriyor ortada ki yıldız Davud mührüdür. onlara göre Fırat ve Nil arası onların toprağıdır.

Edit: Kudüs israilin değildir ve asla olmayacaktır.!
Domuz eti yemezler deniz mahsullerinden solungac ve yuzgeci olmayan canlıları yemezler. Mısır da kaldıkları sürede büyü ve altını isleme sanatını öğrenmişler. Belli bayramları vardır. Bir yil icinde Tevrati okuyup tamamladiklari donemi kutlarlar simhat tora (ibranice) 2."dunya savaşında alman uçaksavar ve 88lik flak atışlarina maruz kalmamak icin ucaklari siyaha boyayip Filistin topraklarına mülteci olmuşlar. Tevrat da'' karakuslarin kanaatlarinda arzi mev' ' ud a varacagindan bahseder.. Askerlik zorunludur. Askerlik bitse bile her yil 15 gün askeri egitim e girerler. Her ibrani vatandasi gasp ettikleri Filistin topraklarında askerdir. Turklere karşı bir nefret vardır. Ve genelde sorunlan ilk soru israili seviyormusun? Hitlerin ingilizler tarafindan desteklenip varsay anlasmasi ile zora sokulan almanyada hatri sayilir yahudi nüfusuna karşı işlenen soykırımin neticesinde israil devleti kurulmuş.. Bu devletin alt yapısı icin 70 milyon insan ölmüştür. Siyonizm yeryüzünde ki en tehlikeli dusunce yapısıdır.. Medya ve belli topluluklar her ne kadar soykırım gozyasi ve acı yi ayni cümle icinde kursada siyonizmin yahudilik ile uzaktan yakindan alakası yoktur.
Türk yahudilerde vardir.
"Karahim yahudileri" olarak bilinirler.