Allah-u Teâlâ'nın, bildiğimiz üzere, bir değil; birçok ismi vardır. Bunlardan 99'una Esmaü'l Hüsna, yani "en güzel isimler" denir. Ama isimler 99 ile sınırlı da değildirler. Birçok kaynakta 1001 isim diye zikredilirler.

Bu isimlerin içinde öyle bir isim vardır ki, buna ism-i Azam denir. Allah Teâlâ'nın en büyük ve en önemli ismidir ism-i Azam. Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; "Kim ki ism-i Azam ile duâ ederse, Allah ona icabet eder, onunla istenirse verir" buyuruyor. (Tirmizi, Ebu Davut)

ism-i Azam hangi isimdir peki? Bu konuda bir kesinlik yoktur. Diğer isimler içerisinde saklanmıştır. Hz Ali ve imam-ı Azam'a göre Adl ismidir. Tasavvuf yolunda giden, kalp ehilleri ise Vedud ismini ism-i Azam görmüşler, ona tutunmuşlardır.

Bediüzzaman'a göre; gerçek ism-i Azam bilinemez belki; ama herkes kabiliyeti nispetince bir isme tutunup onu kendine ism- i Azam yapıp onunla yükselebilir. Tutunduğu isim, kendisinin ism-i Azamı olur.
amin maalof'un "yüzüncü ad" adlı kitabını okursanız, derin bilgiler edinebilisiniz de; araştırmayın boşuna. çünkü, develer biliyormuş yalnızca; kehkehkeh. ciddiydim ben.
bu ismi söyleyenin gözünden sır perdesinin kalkacağı söylenir. pi filminde bu konu çok güzel işlenmiştir. maximillian cohen bu ismi matematik ile bulur ve allah'a ulşır.
Allahumme ınnı es'elüke bi enne lekel hamd,la ilahe illa ya hannan ya mennan bediussemavati vel ard.ya zel celali vel ikram.ya hayyu ya kayyum.
Allah'ın gizli ismi.
söyleyenin arşa yükseleceği gizli isim. ben hep içimden söylüyorum o yüzden.