bugün

örneğin kölelik bunlar arasındadır, buna cevap yetiştirmeye kalkanlar kölelik oturmuş kurumdu öyle toplumsal infial yaratmamak adına köleliğin kaldırılmadığını dile getirirler, lakin bunu yaparken adamların üçyüz küsur putunu ortadan kaldırıken infial çıkmamışken köleliği kaldırmanın bu tepkiye neden olabileceğini düşünürler.
Allah var ise niye niye masum insanları özellikle çocukları öldürtüyor . Tabi buna da cevapları cennette ödüllendirilecekler türevlerinden cevaplarla beynimize şarapnel sokmaya meraklı insanlara sahiptirler. Ulan allah 2 günlük çocuğun üzerine niye bomba atsın cennet ne cenneti lan 2 gün için ne diye üretiyorsun çocuğu ..... kodum .
Diyelim ki babanız önünde bir çocuğun öldürebileceğini görüyor engelleyebilir o kadar çok gücü varmış ki o babanın ama babanız otuzbir çekiyor ne dersin sen babana ulan baba niye engellemedin şerefsiz demez misin demiyorsan zaten allah a inanmışsındır . Şimdi ........ gidin.
Hiçbir din sorulara cevap veremeyeceği için, bu sorular çoktur. **
islamın cevap veremiyeceği soru yoktur. Fakat islamiyetin çoktur. Arap kültürünü çok barındırır. Ve islamla da çok çelişkisi vardır.
--spoiler--
Bunca mutsuzluğu ve boğuntuyu ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?

--spoiler--
(bkz: kuran ın telif hakkı)
öncelikle islamiyetin cevap veremediği sorular yerine , islamiyetin verdiği cevapları bi tarafından anlayan diye başlığı açsalar daha iyi olabilirdi. sizler cevapları nerede arıyorsunuz gercekten çok merak ettim valla... sizler fizik sorusunun cevabı nı felsefe kitabında arayan beyinsizler ( pardon ya seçilmiş yok yok aydınlanmışlar ) sizler önce pusulanızı belirleyin , gidecğiniz yönü belirleyin.

sorduğunuz soruların cevabları hadis ve kuran da pek de güzel cevaplanmıştır. (pardon ya siz onlara inanmıyordunuz demi . o zaman nefesimizi boşa harcamaya gerek yok )
dinlerin tamamı saçmalıktır. tanrı şeytandır. sevgi içindedir. kötülük tanrıdadır. tanrıyı yaratırsan şeytan sensindir. kötü sensindir. iyi hiç kimsedir. kitapta olması gereken sadece üç cümle vardır. sev. paylaş. seviş. bunları başaran hiçbir bireyin tanrıya ihtiyacı yoktur. korkaklar hariç.
(bkz: tanrı nın insan mekanizmasına kötüyü upload etmesi/#10892700)
insanın cevap veremeyeceği soruların cevaplarını kapsayan islam'da insan için temele koyacağı cevapların hepsi vardır ve kazandırdığı bakış açısı insana cevap olarak yeter. dolayısıyla cevap bulamayan insanın sorunu daha köklü soru ve sorunlardır. bakış açısıdır.
sorunuz ve sorununuz bitmez temel mesele kul olduğunu kabul etmektir. yaratılmış bir varlık olunduğunun bilinci ve sonsuz kudret sahibi bir rabbe iman etmek sistematize olarak her şeyin anlamlandırılmasını sağlar. bir inançsızın temel yanılgısı bilmek istemektir, bilmek değil mesele bir bakış açısı değişikliği ile görebilmektir. inanan bir insanla inançsızın baktıkları pencereler tamamen farklıdır ve beyin ona göre perspektif geliştirir. bir elma inançsız için sadece bir maddesel türeyişin türevidir inanan için bir nimettir. inanan elmanın nedenselliğini kavrar ve niçinine uzanır, inançsız nedensellik bulunması ile her şeyi çözdüğünü düşünür.
her şey için nasılı soran akıl niçini de sormalıdır? islam için niçin sorusuna odaklanmakta olunduğu gibi (cüz'i akılla külli akılla boy ölçüşme) madde için içimizde ve dışımızda gördüğümüz her şey için niçin sorusunu sorabilmeliyiz.
madde var... niçin? insan var... niçin? cevap: tesadüf... şöyle şöyle oldu böyle böyle oldu... e niçin? nedir bu maddeden akla uzanan nedensellik? nedir bu evrendeki bir takım akıllıca işleyiş? bu nedenselliğin doğurduğu niçin sorusunu açık yüreklilikle soramayan insan, anlam aramak saçmadır deyip yine kendince bir anlam çizecektir ve derinden olmayan yapay anlamlarla öyle ömrü tüketecektir... niçin?
yani mesele niçinlerde saklı? meselenin özü, bakış meselesidir. dolayısıyla her meseleyi temelinden almak lazımdır.
tesadüf demekle evren için niçin sorularından sıyrılmış olduğunu düşünmek çılgınlıktır. sonra da işte böyle buhranlar içinde geri dönmeyen zaman geçip gidiverir... zaman... zaman ne? şöyle şöyle, böyle böyle... evet aynen öyle, bilimle nedenselliği aramaya devam ama zaman... niçin? zaman varsa zaman öncesi... var olan yok olanın zıddıdır... var varsa yok da vardır... varlık öncesi yokluk... niçin?
yanlış sorunun doğru cevabı olmaz.
bünyemde fazlasıyla barındırdığım sorulardır. cevaplarına mantıklı bir açıklama getiremeyen kişiler her zaman fazla kurcalamak iyi değildir. yapma etme derler.
islamiyetten cevap beklenen sorulardır.

dünya üzerinde 85.000 din varken ve her dinin peygameri mucize gösterdiğini söylerken sende söylüyorsun ?

ya geri kalan 84.999 din den başka biri doğruysa ?

neden islamiyeti seçmeliyim ?
cevapları çok basittir bu soruların, ama öğrenmek için anlamak için sorulmadığı için verilen cevapları asla kabul etmeyeceğiniz için, gerçekten herhangi bir kesin cevabı kabul etmeyeceğiniz için, asla tatmin olmayacaksınız, hem olmanız da gerekmez, çünkü islamın insanlara ihtiyacı yoktur, insanların islama ihtiyacı var,
mesela, şeytan allahı bilmiyormuydu? neden isyan etti? sen neden isyan ediyorsun?
kendi yerini şu şekilde anlayabilirsin; bu soruyu ben gerçekten neden sordum? cevabı mantıklı bulursam müslüman olmak amacındamıyım?
yoksa tek sorunum olan islama çamur atmakmıydı amacım,
en güzel fetvayı kalp verir kardeşim, o da halis olmak şartıyla elbet.
islama akıl ile yaklaşıp aklının alamadığı soruların cevaplanmasını bekleyen kişinin beyanatı.
çoğunun islamiyetle alakası olmayan sorulardır.
hepsinin cevabı verilmiştir. bu sorular soran kişinin cevap veremediği sorulardır.
çok eşliliğin nedeni savaş zamanı ve dönemin ağır şartlarından kadınları korumaksa, zengin kadınlar neden bir kaç erkekle evlenmedi? görsel
at gozlugunu bırakıp gercekten derin bi arastırma yapılırsa cevaplanacak sorulardır.
izlanda meselesidir.

1 saat yemek yiyip 23 saat oruç tutmak ne demek lan?
islamiyet sorulan her soruya cevap vermiştir, vermektedir. kıt akıllı olmak cevapları anlayamamayı gerektirdiği için aynı sorular sık sık karşımıza çıkmaktadır. maksat gerçekten öğrenmek olsaydı, bu soruların cevabı kuran'da her aklı selim kişiye zaten verilmiştir, oraya bakılırdı.
islamiyette cevapsiz hiçbir soru yoktur. açın okuyun tefsir kitaplarını kuran-ı kerimin mealini ondan sonra konuşun.
islam mantığında bakınca: aslında seçimlerimizi yapacağımız şartları bize allah sağladığı ve bize bu kafa yapısını allah verdiği için, eğer şu an ateistsem bunu da allah sağlamıştır. allah beni böyle yaratmış o zaman, türbanlıya da türbanlı anne vermiş, dindar aile vermiş. ona neden torpil yapmıştır diye başlayacağım sorudur.

aklınızı kullanın yazıyormuş kuranda. kullanalım bakalım:
allah şimdi bizi sınıyor değil mi? geleceğimizi geçmişimizi bildiğini geçiyorum.
sınavın tanımına bakınca eşit şartlar eşit sürelerde yapıldığı aşikar.
lakin 2 yaşında ölen bir bebekle 90 yaşında ölen bir adam 2 dk süre tanınmış ve 90 dk süre tanınmış iki sınav gibidir. ayrıca sınavların sonuçları da aynı hedefe yönelik, cennet.
hadi süreyi geçtim niteliğe gelelim, dediğim gibi peygamber de kul, ben de bir melekle konuşsam ben de allaha inanır beş vakit namazımı kılardım. benim suçum ne?

bir sürü şey daha var ama bunlarla zaten kuran çok basit şekilde çürümüştür.
burada ''islam'da cevapsız soru yoktur'' veya ''siz anlayamıyorsunuz'' gibi saçma salak cevaplar verileceğine asıl kafa karıştıran, cevapsız diye nitelenen sorulara cevap vermeye çalışmayan adam, çevresinden gördüğü için müslümandır bence. bunu yapanlar gerizekalı, futbol takımı fanatikleri ile ayı statüdedir. yaptıklarının hiç mantıklı bir yanı yoktur. aklını kullanmaktan, yorum yapmaktan şiddetle kaçınır, korkarlar. düşünmeyi sorgulamayı yasak kabul eder. gerçi düşünecek aklı zihni var mıdır, bu da tartışılır. ayı zamanda bu adamlar, bu entry'i sonuna kadar dahi okumazlar, çokta eksiyi basıp gitmişlerdir.
(#16753328)

burada tüm dinlerin tek bir soruyla imtihanı açıklanmıştır. islamiyette elbetteki nasibini almıştır.