bugün

buna neden olan toplum ve yönetim şekillerini ortaya çıkartan en büyük neden sanırım "yorumlama farkı". işte bu yorumlama ve sonucunda o yoruma göre yönetme anlayışı bize günümüz islamını gösteriyor.

bu islamın içinde; kafa kesen, kadınları satan, kendi haricindeki herkesi gözünü kırpmadan katleden, rüşvet yiyen, faiz ile geçinen, çalan, yetim hakkını elindeki yönetme gücü ile gaspeden, kendinden olmayanı-başka bir dine mensup olanı dışlayan, hiçbir inanca ve kültüre saygı göstermeyen, ahlaksız, 5 temel kuralı bile yerine getirmediği halde allah-kitap-peygamber laflarını ağzından düşürmeyen, insanı değil kendi bencilliğini ve egosunu temel alan kişiler, idareciler hatta ülkeler mevcut.

hal böyle olunca insanların islamdan nefret etmesi de kaçınılmaz oluyor. az biraz inancı-dini bilgisi vs. olan ben bile, yukarıda saydığımız başlıca nedenleri üzerinde şık bir çeket gibi taşıyan insanları gördükçe, nefret etme durumuna geliyorum.

bu çok acı verici bir şey.

tabii ki bu sadece islam için de geçerli değil. diğer dinlerde de aynı sorunlar mevcut.

bu nefreti tersine çevirmek elbetteki mümkün.. tabii insanların islam dinini sevmesini bekleyemezsin ya da bunu talep edemezsin fakat saygı duyması için bi'şeyler yapılabilir. yapılmak zorunda. bireysel ya da topluluk olarak bunu bilmiyorum ama olmalı..

islam dininin içinde bulunduğu bu "ortaçağ hali"nin son bulması, bulunduğu coğrafyalardaki herkesin huzuru için elzemdir.
türkiye'de yaşayan inlar için hak verilebilir durum.
paris olayından sonra gözle görülür derecede artandır.
insani bir tepkidir.
müslüman olmayan çoğunluğun genel ruh halidir.
Ateist leşlerin düşüncesidir.
Oldukça normaldir.
Her boka karışan, saçmalıklar ve yalanlar ile dolu bir ideolojiyi seven insan en hafif tabiri ile salaktır.
Asıl sorun islamdan nefret ettirenler.
'islamdan nefret ettirenler' cümlesi bana kalırsa sadece sorumluluklardan kaçıp bir bahane üretmek adına kurulmuş bir cümledir. islamiyetten insanlara bakıp nefret edemezsin çünkü islamiyet bir insan değil , düşünce biçimi ve dindir.
Yedi cehennem dolacak. Her gidenin bir sebebi olacak.