mezhepçiliktir.
din kitapları açık değildir zaten, yoruma dayalıdır. kendi yorumlayacak yetkinlikte olmadığı için başkasının yorumuna ihtiyaç duyuyorlar.

ancak işin ilginç yanı herkesin gerçek islam bu demesinin güzelliği.

şimdi luther incili halkın diline çeviriyor halk bir bakıyor ki la bunların yaptığının incille uzaktan yakından alakası yok. bu sefer protestanlık diye bir düşünce çıkıyor ve azizleri falan atıyorlar.

ancak bizde kuranı türkçeye çeviriyorlar hiç kimse bu türkçeye çevrilince ulemaya sen ne yapıyorsun bunun kuranda yerin yok demiyor. daha da güzel yanı sorsan kimse gerçek islamı da bilmiyor. bide türkçeye çevrilince anlam kayması mı oluyormuş artık ne orasını bilemeyeceğim.

ayrıca türkiye de protestan görünümlü tek kişi bana edip yüksel geliyor. ( mezhepsel değil) çünkü adam tıpkı onlar gibi çıkıp aga bunlar kuranda yok, hadisler uydurma diyor ve din adamlarını eleştiriyor. bu da güçsüz bir yanda kalıyor.

ancak diğer kendilerini reformist diye adlandırılan kesim ise ateistlere, materaylistlere, komünistlere falan filan sallıyor. sanki islam dünyası mükemmel bunlar işi bozuyor gibi.

oysa protestanları biraz örnek alsalar belki dini kurtarırlar ama ben sanmıyorum, gelenekçiler halen daha çok güçlü ve reformcu olanlar da islamın kendi içinde bir sorunu olduğunu görmeyip din dışı alanla çatışıyor.

değişik bir kafa bence müslümanlar.