bugün

2000 lira etiket fiyatı olan iphone 4 isimli cihazın, bir araba markası olan hacı murat 131'in 2000 lira olan etiket fiyatının alıcısı tarafından uçurumlara sürüklenmesidir.

düşünün ki ben murat 131 marka araba aldım. Bu arabayı yeşilköy manzara cafe'nin önüne çeksem, kaldır arabanı kardeşim derler.
ama oraya otobüsle gidip 2 bin lira değeri olan iphone 4'ü masaya koydum mu benden zengini yok amk.

Ne yani akıllıyız diye, fakir mi olalım.

Not : 2004 model mercedes clk sahibiyim, samsung e-250 kullanıyorum amk.
cebinde iphone, altında murat 131 olanın ise dingil olduğunu gösteren tespittir.
(bkz: mavi ekran vermek)
(bkz: fazla ısınan cpu nasıl soğutulur)
birisi telefondur, birisi araba.
telefonların en pahalısı iphone 4'tür.
Arabaların eeen pahalısı ise kim bilir hangi model, kim bilir kaç yüz bin dolar...
Yani sorun fiyat değil, o parayla ne aldığındır, ama çağrılık kontorun yorumladığı gibidir, zenginler iphone alır, sonra da lüx bir araba alır.
5 kuruş parası olmayıp kredi kartıyla bilmem kaç taksit iphone alan da vardır, peşin para verip alanda. zevk için hacı murata binende vardır parası anca ona yetip binende. o yüzden her iphone alan zengin her hacı murata binen fakir değildir.
zenginlik kavram olarak subjektiftir. bana göre murat 131'i olan birinin araba sahibi olması fakirliktir, başkasına göre araba sahibi olabilmek zenginliktir.

en zengin hariç herkes fakirdir (yukardan aşağıya) en fakir hariç herkes zengindir (aşağıdan yukarıya).

konuya gelince iphone 4 almak zenginlik hiçmi hiç değildir. günümüz operatörleri 24 ay taksitle asgari ücretin %10-%15'i kadar taksitlerle bu cihaza sahip olmamızı sağlamaktadırlar.