bugün

bir ice cream sandwich değildir. *
youtube ve google haritaların gittiği işletim sistemi.kol gibi bi liste yayınlamışlar ama pek göze batan bişey göremedim şindik. uzun bi süre (en azından absinthe jailbreak çıkana kadar) kullanmam gibime geliye.
harita sistemi nde sorun olan işletim sistemi, oturduğum yere bir baktım, zannedersem çamlıca'yı ufolar filan basmış. birç ok yerde gördüm bu hatayı
görsel
Haritasini pek begenmedigim işletim sistemidir. Zamanla düzelicek ve google amcayı aratmicani tahmin ediyorum. Genel olarak pek bi yenilik geldiği söylenemez. Panaroma fotograf olayi yeniliklerin başini çekiyor ama bunu zaten çesitli uygulamarla yapabiliyorduk. Renk tonlarindaki oynama ilk dikkat ceken seylerden biri. Rahatsiz etme butonu eklenmiş merak edipte bu nedir diye bakmadim bile. Ayarlar menusundeki yerler degişmis türkçe klavye desteği gelmiş ama onuda pek kullanişlı bulmadim. Yada ben kullanamadim diyim çunku tuslar birbirine cok yakin olmus. Kendi adima bekledigim ve umutlu oldugum tek bir konu vardi oda şarj süresi. Bilindigi üzere bir günü goremiyorsunuz. Hatta benim gibi yogun kullaniyorsaniz 12 saati zor goruyorsunuz. Bu güncelleme ile şarj süresi konusunda bir iyilestirme yapilmamiş. Sirf bu konu icin guncellemeyi yapiptan sonra hemen entry girmedim bekledim ama sonuc bi önceki sürümle ayni. Hiz konusunda ise benim dikkatimi ceken belirgin birsey olmadi. Zaten hizliydi yağ gibi akiyordu şimdide yağ gibi akiyor. Çok yakiyor ama iyi kaçiyor kisacasi.

Beklentiler cok yüksek oldugu icin bu guncelleme pek begenilmedi kullanicilar tarafindan.

Tek can sıkan yanı harita konusudur. Apple artistligini yapti yine. Benim beklentim ilerleyen zamanlarda harita yerine oturur kullanicilar alisir ve goze batmaz. Ama şu anki haliyle kalırsa küfür yemeye devam edecektir.
wifi ile internete girmenin işkence olduğu ios sürümüdür. 5.1.1 de wifi ile çatır çatır geziniyordu internette ve gayet hızlıydı fakat şuan aşırı yavaş. hatta bazı sayfaları açmıyor bile. appstore' da bir kasma, takılma yok ama wifi ile internet çok çok yavaş olduğu için store' a girmek ve birşey indirmek ölüm gibi. daha önceden hiç beğenmedim turkcell' in interneti bile * daha hızlı giriyor nete.

bu os resmen indirilmeye açılmadan önce betasını denemiştim ve wifi sorunuyla karşılaşmamıştım. bir sorun olmaz düşüncesiyle indirilmeye ilk açıldığı gün indirdim fakat bu wifi beni sinir ediyor.

genel olarak makyaj yapılmış bir ios görüyoruz bence. zaten bir beklenti en fazla ne olabilir o ayrı fakat daha iyi şeyler çıkabilirdi. ne çıkabilirdi bilmem ama yıllardır bu işi yapan adamlar ilginç birşeyler çıkarabilirlerdi bu rekabet ortamında. uzay teknolojisi kıvamında bir yenilik beklemiyordum o nedenle beni pekte üzmemiştir ios ama bu wifi sorunu gerçekten canımı sıktı. facebookta küçücük bir resmin yüklenmesi için 3-4 dk beklediğim oluyor.
görsel
harita olayında en azından istanbul için saçmalamış ve bu nedenle çirkinleşmiştir

görsel
fanboylar tarafından delicesine yalanan sürüm.
arkadaş bir halt yok bu sürümde! olanları da götürüyor üstelik.
youtube un gitmesi ne demek arkadaşım??? yok bir de "safariden girerim" yok "2 dakkada safariden giriyor zaten" he anam. lan iphone 3g den beri youtube ham halinde vardı bu aletin. ne bir şeyler kurmak gerekiyordu ne de güncellemesi falan çıkıyordu. facebook olayı zaten lüzumsuz zaten.
ipad 2 nin browser hızında ciddi bir artış sağlamış ios sürümü.güncellemeden önce ios 5.1.1 kullanan ipad 2(safari) ics 4.0.4 kullanan galaxy note (chrome)ile karşılaştırdığımda browser hızında gerideyken, bu güncellemeden sonra ona yetişti ve hatta çok çok az süre daha önce sayfaları yükledi.
not:Chrome da safari de flash desteklemiyor.
Cok da yeni bi numarasi yok. Laf olsun diye iste.
Ben indirdim 600mb boyutunda uzun suruyor. Sonra telefon 15 dakika kendine gelemiyor ama kullanımı kolay geldi .Bir de youtube yok indirmeyi unutmayiın.Rahatsiz etmeyin seÇeneğini kullanırsanız istediğiniz saatler arası aranmıyorsunuz. Birde tuş takımı görünümü değişmiş.şimdilik keşfettiklerim bunlar.
daha hızlı fakat şarjı da bir o kadar daha hızlı götüren işletim sistemi. apple buna bir çare bulmalı artık yoksa androide dönecez haberin olsun Cook.
youtube un gittiği ve haritasının hakikaten olmadığı sürüm hadi haritayı geçtim de youtube u nereye attınız.
şarjı sömüren, yudum yudum içen ios sürümü.
şarjı zaten çabuk tükenen iphone 4s'i mahveden sürüm. telefon şarjdayken bile şarjı bitiyor. bravo.
merhaba sayın ios 6 kullanıcıları,

şimdi mesajlar bölümünü açın,

geçmiş mesajlarınızı açmaya çalışın, bazıları normal gözüküyor biliyorum.

sıra sıra geçmiş mesajlarınızı açmaya devam edin, evet bazılarının içi bomboş.

o mesajlar nerede diye soracak olursanız, onları ios 6 aldı götürdü. bu sorun ios 6 yükleyen bütün tanıdıklarımda var. hepimize geçmiş olsun.

tanım: gidenin sadece google maps ve youtube'un olmadığı sürüm, bir de bazılarınızın fotoları gitmiş. onlar için de ayrıca üzülüyorum. *
2 gün evvel yüklediğim, henüzherhangi bir sorun çıkartmamış sürümdür. özellikle app store u çok beğendim.
ilk çıktığı gün yüklediğim ve memnun kalmadığım işletim sistemi devamlı sorun yaşıyorum.
- Telefon kendiliğinden arada kapanıyor
- whatsapp vs. gibi programları kullanırken br anda ansızın elma resimi geliyor ve 1 dakikalığına ekran kararıyor
- yenilemeden sonra eski smslerimin bir kısmı içi boş hale geldi
evlerden ırak işletim sistemi.
ayfoncuların "benim ayfonum var." mesajını vermek için sık sık bahsettiği işletim sistemi; yahut işletim sistemi güncellemesidir.
artıları;

- bir miktar daha hızlı.
- türkçe klavye gelmiş.

eksileri;

- işletim sistemi oturmamış, ciddi donmalar yapıyor.
- pili hızlı bitiyor, çok hızlı bitiyor.
- haritalar uçtu gitti. dandik bir apple haritasına kaldık.
- modemden sürekli 3g'ye atıyor, elli kere tekrar modeme bağlasak bıkmadan geri atıyor.

kısacası güncellemeyi yapmayanlar, beklesin. ben de deli gibi yama bekliyorum. telefondan soğudum...
bugün öğrendiğime göre türkçe klavye bu güncelleme ile gelmiş.

ama şaşırmadım; yanlış hatırlamıyorsam 5mp kameralı modellerin fink attığı bir dönemde çıkan iphone 3gs'in reklamında "video çekiyor!" deniyordu. ironik.

ama apple yine de en sevdiğim şirket; neden? çünkü bu strateji başka hiçbir evrende bu kadar başarılı yürütülemezdi.
3gs'e sorunsuz kurduğum sürüm. ios 5.1.1'den pek farkını görmedim. Artıları ve eksileriyle geliştirilmesi gerekmekte.
Artıları:
Türkçe klavye
Gizlilik ayarları
Rahatsız etme tuşu
Her telefonda olmasa bile batarya dayanıklılığının artması
Passbook
Eksileri:
Donmalar
Maps
Wifi sorunları
Bazı cihazlarda batarya sorunu
Youtube
haritası new york ve londra için harika olmuş darısı bize.
kimse kusura bakmasın bok gibidir. app store a giriyorum 5 dakika sonra hop atmış dışarıya. satın alınanları görüntüle diyorum hiç açılmıyor bile hop ana ekrana. sikerim böyle güncellemeyi ben. birisi deseydi yekten bok gibi diye hiç bulaşmazdım. en kötüsü de yükledin mi geri eski versiyona dönemiyorsun. ios 6 anasını sikeyim seni icat edenin. evet.
güncel Önemli Başlıklar