bugün

geçmişe baktığımda gördüğüm durum.
bundan evvelki zirvesi 1970 lerdi. o zamanlar laz müteahhit deyimi çıktıydı. her yere inşaatlar falan yapılıyordu.
sonraki zirvesi 2005 lerde başladı ve 2017 de bitti.
dikkat edin battı falan demiyorum. zirve durumundan aşağıya inmeye başladı.

bi yerde iyi de oldu. ülkede artık mecburen sanayiye, üretime öncelik verilecek çünkü başka alan yok.

sektöre sonradan girenler yani ezelden müteahhit olmayanlar yavaş yavaş sektörden çekilecek ve her şey aslında normal olan duruma gelecek, sektörde.

bundan sonra konutlar nispeten ucuz ve ulaşılabilir olacak.
beklentim, bir kaç sene sonra 2017 de 900 bin olan bir evi enflasyon ihmal edilerek 600 e alacaksınız ki bu da normal fiyattır.
zaten muhitine göre 400 bin tl ye kadar maliyeti var.

enflasyon ihmal edilerek dedik o da şu, belki fiyatlar o kadar düşmeyecek ama enflasyon olduğundan bugunkü para ile o değerde satılacak.
ücretlilerin maaşı arttığı için de ucuz kalacak.

15 sene sonra falan da fiyatlar dip olur. şte o zaman. çoluk çocuğunuz için, arsa, toprak, konut alın. cünkü bi 15 sene daha beklediğinizde inşaat gene zirvelere oynayacak.

böyle bi döngü var, inşaatta ve aslında her şeyde.

yeni tahmini zirve yılını da yazalım tam olsun. 2035 ler.
bitsin bir zahmet artık, kıytırık anadolu ilçelerinde 700.000'e 3+1 satan zihniyetten bahsediyoruz. hem de peynir ekmek gibi.
6 yıldır inşaat sektöründe olan biriyim. ülkenin ekonomisi ne kadar kötü olursa olsun inşaat sektörü asla bitmez. ben anlamıyorum sürekli bir talep var ev konusunda. yapılan evler satılıyor.

ülkenin ekonomisi kötü diyorlar külliyen yalan. millette artık ikişer tane ev, araba var. sanayi sektörü desen gittikçe ilerliyor. avm'lerde adım atılacak yer yok ve sürekli yeni avm'ler yapılıyor. şu an bile 30-40 tane avm inşaatı devam ediyor ülkemizde.
birileride türkiye yi kötülüyorum sanıp savunmaya geçmiş.
bir döngüden bahsettim.
benzer döngüler demir çelik sektörü için de geçerlidir.
mesela bir kaç yıl içinde demir çelik sektörü sürükleyici bir sektör olabilir.

ereğli demir çelik kağıtlarının 90 lardaki zirvelerini hatırlayanlar vardır belki.
kötü görmüşüz. daha kötü olmuş.