bugün

Tamamen kendi özgün düşüncem ile açıklarsam şöyledir :

Allah Hz. Adem' i yarattığı zaman şeytan' a secde et demişti ve şeytan ben ondan üstünüm edemem, o toprak ben ateşim demiştir. Bunun üzerine Allah şeytanı lanetleyip kovduğu sıra şeytan bana kıyamete kadar müddet ver ademoğlunu doğru yoldan çıkarayım, onlara irade ver ve onların kan dökücü, zalim, şükürsüz, işe yaramaz bir yaratılmış varlık olduğunu ispat edeyim diyerek Allah ile bir anlaşma yapmıştır.

intihar etmek ise Allah'a karşı adeta Allah'ım senin düzenin dayanılmaz, hatalı, ben bu imtihanda boş kağıt veriyor ve protesto ediyorum diyerek adeta şeytanı haklı çıkartmak olduğu için olmalıdır.

Yıllarca düşündüm başka bir sebep bulamadım...
bence şöyledir:
Tamamen itibar meselesi sen kimsin ki sadece tanrının alabileceği bir canı kendin alırsın! senin gibi bir acizin koskoca tanrının prestijini düşürmeye ne hakkı var efendi?
Allah'ın verdiği canı Allah'tan başka kimse alamaz. Kim olduğu önemli değil. Başkası ya da kendin, kimseyi öldüremezsin. Zordaysan el aç Allah'a, dua et.
Teşvik etmek hoş olmayacağındandır. Bir hayata gönderiliyorsun, devam etmek istemediğin noktada bırakabilirsin demek yani intihar günah değildir demek gönderiliş amacına aykırı olacaktır.

Bana da biri intihar edeyim mi diye sorsa etme derim. Bunu kötü bir eylem olarak gördüğümden mi, hayır. Benim caydırmaya çalışmam vicdanidir tabi. Belki günah olması da vicdanidir bilemem. Günah mıdır onu da bilemem.
güncel Önemli Başlıklar