bugün

http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=2354
hakkında sorusu olan herkesin Çekinmeden soracağı, dünyanın en güzel seyahat şekillerinden biri. (bkz: interrail türkiye)
gunlerce ayakkabidan ayaginizi cikarmadan, dus almadan, yastiga basinizi koymadan yapilan grlmis gecmis en eglenceli aktivitelerden birisi.
en mühim bağlantılarda 'rezervasyon gerekli' diyerek insanın içindeki 'macerâcı'yı körelten hoşluk.
yakın bir zamanda gençturdan başvuracağım etkinlik.
rezervasyon zorunlu olmayan, zaten istesenizde evinizde oturarak yapamayacağınız(sadece garlardan yapılır) her hatta rezervasyonsuz binebileceginiz seyahat türü. rezervasyonlar gara gittiginizde trene binmeden 5dk önce bile yapilabilmektedir. en yogun zamanlarda bile yer bulursunuz en kötü ihtimal bir gün önce gidip gardan rezerve yapmanız yararınızadır.
ben yaptim siz de yapin . ama tek basiniza yapin benim gibi. hayatinizin boyunca unutamayacaginiz insanlarla tanisacaksiniz.
Başkan yazmış
* Interrail icin basvuracaginiz vizenin adi ” Schengen Vizesi ” dir.
* Schengen Vizesi’ni aldiginizda Ingiltere -Irlanda disinda tum avrupa ülkelerine vizesiz girebilirsiniz.
* Vizeye basvururken interrail biletiyle basvurmaniz büyük avantajdir.
* Vizenin en kolay alindigi ülkeler; Italya, Yunanistan ve Polonya’dir.
* Interrail bileti’nin iadesinde %15 kesinti olur.
* Interrail Biletinin tarihini bir defaya mahsus degistirebilirsiniz. Ikinci degisiklik hakkiniz bulunmamaktadir.
* En ucuz biletler genelde Roma, Budapeste, Viyana, Köln, Milano gibi sehirlere bulunmaktadir.
*Ben istanbuldan baslayacagim almanyadaki halamgillere trenle gidecegim dersen trene istanbuldan degil Cerkezkoyden biniyorsun ve Sofya’ya- Bukres’e gidebiliyorsun. Yunanistan- Turkiye tren seferi bulunmamaktadir.
* Interrail Bileti’ni 2. sinif ( regional) trenlerde kullanabiliyorsunuz. Hizli trenlerde ise( Avusturya haric- cogu ucretsiz) indirim saglamaktadir.
* Klasik interrail rotasi disinda tavsiye ettigim sehirler; napoli, cinque terre, montpellier, ibiza, sevilla, toledo, granada, interlaken, inssbruck, hellstat, gent , gdansk, hel ve kesinlikle norvec(bergen, trolltunga, pulpitrock).
*Yesil pasaportunuz varsa Allah’da belanizi vermesin ama yaniniza birsey almaniza gerek yok (evet hicbirseye gerek yok) ucaga binip gidin.
* Isic kartini arastirin ve alin.
* Interrail Bileti’ni ozel firmalardan alabileceginiz gibi cogu TCDD garlarindan da alabilirsiniz. Internetten de interrail.eu ‘dan alabilirsiniz.
* Trenlere onceden rezervasyon garlarda mumkundur. Evimde oturayim rezerve edeyim (nah) yok oyle birsey. Bazi ulkelerde( trenitalia vb) sitelerden rezerve mumkundur ama bu her ulkede yokturdur ve plan degisikligine karsin buyuk risktir.
* Otobusle gezecegim derseniz de yol ustunuzde bunlar mutlaka vardir ; Eurolines, Idbus, Student Agency

kaynak; http://plansizgezgin.wordpress.com
yakında yapacağım uluslararası demiryolu seyahati.
insanlara açıklarken ilk söyleyeceğiniz şey :"Yok bu tur değil, böyle, kendin geziyorsun trenle.." dersin ve ardından "Nası yani, kendin gezdin, gördün, öğrenebildin mi bari?, valla sendeki de amma cesaret elin memleketlerinde" yorumlarıyla içten içe bir kez daha haz alırsın.. Dostum, bu iş öğrenciyken yapılır nedeni tabii ki paradır. ( iki kişi yaklaşık 5000 tl ile 11 ülke gördük)
Ayrıca ikinci önemli not; bu iş "Gezgin"lerin kapsama alanındadır. "Tur"cular, "ıyy ben orda yatmam"cılar ,"Ben soramam, sen sor" cuların uzak durması gerekir.
O eşşek ölüsü sırt çantasıyla kendini özgür hissetmek nedir bilir misin?
facebook grubunda başkan yeni siteyi duyurmuş biz de hayırlayalım. http://www.interrailturkiye.org interrail ile ilgili bilgi alabiliyorsunuz.
Sonunda gerceklestirmek icin somut adim attigim hayalim. 25 imden once yapamasaydim hayatimin en buyuk buruklugu olurdu.

Cizdigim rota; amsterdam koln bruksel paris frankfurt nurnberg prag viyana budapeste lubyana zagreb belgrad bukres sofya ve istanbul seklinde. Italya yunanistan ve ispamya baska zamana. Kuzeyi de zaten gorduk, en iyi rota bu oldu. Varsovayi goremeyecek olmanin uzuntusu var tabi ama yine de cok heyecanli.

Gidip dondukten sonra uzunca bi gezi yazisi yazacagim muhtemelen. Agustosun basinda da interrail hakkinda yardim almak isteyen panpalarima yardimci olurum * ve bu adam hayalini gerceklestirir agalar.

Pesin edit: evet amsterdamdan baslamamiz manidar. Nasi gecer o tren yolculuklari baska turlu *
gençler açısından avrupayı tek bir bilet ile tren yoluyla gezmek için güzel bir olanaktır. interrail yapacak arkadaşlara yardım ve öneri amaçlı bilgiler gerektiği için kendi bildiklerimi madde madde paylaşıcam.
-interrail biletini 300euro vererek çoğu seyahat acentası yada tcdd garlarından alabilirsiniz. http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=259 siteden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.
-schengen vizesi almanız gereklidir ve bunu herhangi bir schengen ülkesinin vizesini alarak edinmiş olursunuz. schengen vizesinin farklı farklı türleri vardır ve bunları da yine tcdd'nin verdiğim linkinden öğrenebilirsiniz. schengen ülkeleri nedir diyorsanız bkz http://tr.wikipedia.org/wiki/Schengen_B%C3%B6lgesi

ben rotamı italyadan çizdiğim için italyadan alınan vize hakkında bilgi vericem ama hemen hemen heryerde aynı belgeler gerekli.(italya vizesi almak da eskisi kadar kolay değil yunanistanı tercih edebilirsiniz) gerekli evraklara gelirsek.

-öğrenci belgesi(kalabalık yapın öğrenci kimliğinizin fotokopisini de götürün)
-interrail bileti
-eğer ilk gireceğiniz ülkeye uçakla gidecekseniz uçak rezervasyonları.
-kalacağınız yerlerdeki rezervasyonlarınız.
-vize alacağınız yer yolculuğunuzdaki en fazla gün harcayacağınız ülke olmalı.(en azından italya için böyle)
-Seyahat rotanızı anlatan bir dilekçe tarzında yazı.
-kimlik fotokopisi
-pasaport fotokopisi ve kendisi.
-gerekli değil ama kalabalık yapsın,varsa ehliyetinizin fotokopisi.
-biyometrik fotoğraf.
-evinizi tapusu veya arabanızın ruhsatı.(her ikisi olursa artı puan olur.annenizin yada babanızınsa da olur fakat hangisi olduğuna göre şimdi yazacağım şeyler de değişecek.)
-banka kullanılıyorsa bankadan onaylı bir hesap dökümü.(hangi velinizi seçtiyseniz onun)
-seçtiğiniz veli emekliyse bunu belli eden bir belge.çalışıyorsa da aynı şekilde.
-velinizin sizin masrafalrınızı karşılayacağına dair bir dilekçe yazması gerekli ve imzası gerekli tabii ki.imzayı onaylamak için de kendisiniz pasaport yada ehliyetinin fotokopisi.

yurt dışında bulunacağınız her gün nerede olacağınızı belli edecek belge lazım otel rezervasyonları ondan isteniyor.eğer diyorsanız ki ben hep otelde kalmayacam gece treniyle uzun yollarda gidicem.bahsettiğim seyahat rotanızda belirtin.seyahat programı demek daha doğru olabilir.

bunların dışında orada form dolduracaksınız.kalacağınız otellerin adı,adresi ve numarasını oraya yazmanız isteniyor.

vize fiyatı da ortalama 250-300 tl arası birşey olması lazım.

pasaportunuz yoksa onun da çıkarılması için kimlik,parmak izi,biyometrik fotoğraf(vizedekiyle aynı foto olmayacak) ve ücretini götürmeniz yeterli.fotoğrafla parmak izi pasaport alacağınız emniyet müdürlüğünden halledilebilir zaten.pasaportun kullanım süresine göre de ücret değişiyor. buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz http://pasaport.iem.gov.tr/?page_id=378 .

bunların dışında trenlere rezervasyonları oraya gittiğinizde garlardan yapacaksınız. hangi günler ne tren var,interrail hakkında daha da bilgi istiyorum diyorsanız http://www.interrail.eu/ sitesini sitesini ziyaret edebilirsiniz. ek olarak da rota açısından sırasıyla roma,floransa,pisa,venedik,paris,amsterdam,münih,prag,berlin önerimdir ilk kez çıkacaklar için.

eklenen bilgiler : neredeyse her şehirden, gideceğiniz başka bir şehire rezervasyon yaptırabiliyosunuz. çok popüler şehirler arasında seyahat yapmayacaksanız rezervasyon yapmayın. şöyle ki ; popüler şehirler arasında bile rezervasyonsuz seyahat edebiliyorsunuz. gitmeden önce railplaner diye bi application var onu telefonunuza indirin. internet olmadan da çalışıyor. gayet kullanışlı. bulunduğunuz yerden gideceğiniz yere saat seçerek trenleri görüntülüyorsunuz. örneğin ; 25.07.14'te amsterdam'dan münih'e gideceksiniz.akşam binmek istiyorsunuz.saat 18.00'ı seçerseniz nerdeyse son trene kadar gösteriyor dakikası dakikasına.(tren sıklığına göre daha erken saate kadar gösterebilir) bunun yanında rezervasyon ücretleri genellikle uygun değil. örneğin; venedikten paris'e 80 euro kişi başı. brüksel'den amsterdam'a 150 euro falan yine kişi başı. interrail yapan adama bu gelmez tabiki.. bu yüzden baktığınız uygulamada trene tıkladığınızda ayrıntılarda nerelerde ne kadar duracağını nerede tren değiştireceğinize kadar yazıyor ama ödeme anlamında dikkat etmeniz gereken şey 'reservation required' yazıp yazmaması.(rezervasyon istenmis) rezervasyon istenenler uçuk ücretler genelde. rezervasyon istenmeyen yani bu bilginin yazmadığı trenlere interrail biletiniz olduğu takdirde elinizi kolunuzu sallayarak binebilirsiniz.

italya,ispanya,fransa'da ingilizce bilen sayısı gerçekten az. fransızlar bilinen bir bilgi ama anlasalar da fransızca cevap veriyorlar. cins insanlar. ama turistik yerlerdeki cafe ve restoran çalışanları zorunlu olarak bunları biliyor.bunun yanında almanya,hollanda ve belçika'da sokaktaki neredeyse herkes çatır çatır ingilizce konuşuyor.

internet konusuna gelirsek.avrupanın neredeyse bütün büyük şehirlerinde free wifi var ve gayet kullanışlı. oturduğunuz en tırt cafede bile yine wifi olacak zaten. internet paketine harcayacağınıza parayı internet ihtiyacınız olduğunda bi cafeye oturup kahve içmenizi öneririm. 1 euro falan genelde. gerekli bilgileri ekran görüntüsü alıp devam edebilirsiniz. emin olun internet paketinden daha ucuza patlar.bunun yanında bir yere oturmuş ve birşeyler de içmiş olursunuz.

isteyenlere saydığım şehirlerde kalacak uygunfiyatlı ve güzel yerler,güzel ve uygun fiyatlı yemek yenecek yerler ve gece takılabilecekleri güzel yerler önerebilirim. yemek açısından türk parasına çevirdiğinizde burgerking bile ortalama 20 lira oluyor o kafayla düşünmemeniz gerekli...euro hesabıyla düşünmeli,gittikten sonra yapabilecek başka da birşey yok zira.ama alkol anlamında mekanlarda içeceğiniz alkol bile(özellikle bira) türk parasına çevirilmiş haliyle dahi bizim bakkaldan aldığımız ücretten daha uygun.

edit: tecrübeye dayanan yeni bilgiler eklenmiştir dahası da eklenecek,dediğim gibi isteyenlere her türlü ekstra yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.
her üniversiteden yeni mezun olanın veya öğrencinin yapması gereken şey.
zaten ileriki yıllarda bitlenmek istemeyebilirsin veya konfor arayabilirsin.
araştırıcam diye ışıksız gecelerin sessiz özgürlüklerini verdim. **
bir an önce yapmak istediğim olay ancak itici bi güç bulamıyorum sanırım. bir de bunu yapmaya uygun birini bulmak lazım.

3 ay sonra gelen edit: yaptım ulan yaptım çok güzeldi çok tatlıydı. herkes yapsın hemen yapsın. düşünmeden yapsın.
21 temmuzda tek başıma yapacaum olaydır. mutluyuz, gururluyuz , yeşilimizi de aldık rahatız.
gelecek yaz yapmayı planladığım seyahatlerin en güzeli.
bu yıl ikincisini yapacağımız seyahat, ölmeden yapılabildiği kadar yapılması gereken şey. heyecan, eziyet, deşarj her şey la bu. at kendini trene gelme bir daha buralara.
Cogu universite ogrencisinin hayal ini susler.
Yavşaklarin yaptığı eylem. Çükleri belirler rotayı.
sürünmenin entel dantel hali.
yerinde duramayan, yeni insanlar tanımayı ve hatır taşımayı seven, gezide konfor aramayan, dayanıklılığına güvenen ve "uzaklara gidicem ben ya alıp başımı" diyip duran insaların hep aklının bir köşesinde gerçekleştirilmeyi bekleyen bir kaçış.

evet bende de yeri var. yeterli parayı elde edip arkadaşımı da seçtim mi..niye olmasın?
3 kişilik bi grupla Barcelona-Paris-Amsterdam-Prag-Roma güzergahıyla 1 ay sonra yapacağımız gezidir.

Daha önceden bu yerlerde bulunmuş ve öğrencinin halinden anlayarak konaklama-ulaşım ya da yeme-içme ile ilgili öneri verebilecek birileri varsa çok memnun olurum.

Sonuçta yaş tahtaya basmamak lazım gavur ellerde.
Kendi fiyatı yıllardır yakın ev aslında ucuz olsa da, Türkiye'deki Euro kuru sebebiyle artık 'pahalı' bir iş olduğunu söylemek mümkün. Değer mi? Değer o ayrı.

Türkiye'nin en yeni, kocaman interrail rehberi de şurada: http://www.kesfetsene.com/interrail