bugün

gerçektir. abd ve israilden sonra türkiye üretime başlamıştır. dünyada yalnızca 3 ülkede üretilmektedir. yerli savaş uçağı üretimininde başladığı göz önünde bulundurulduğunda, akp ye b.k atanlara sırıtmak gerekir.
herşeyi neden akp, ye mal edersiniz?
o mühendisleri, teknolojik altyapıyı, birikimi, tecrübeyi, ...... neden görmezsiniz?
herşeyi bir gündemi yaptılar?
evet tabiki mühendislik söz konusu ama neden şimdiye kadar yapılmamış onu sormak lazım mühendisler daha dün gökten zembille mi indi? ayrıca basit bir uyarlama diyenlere de sormak lazım madem o kadar basitti neden şimdiye kadar uyarlayamamışız bunca sene neden israile muhtaç olmuşuz?.
objektif olmayı gerektiren durumdur.zira birçoğumuzun burun kıvırdığı iran ortadoğunun en büyük kuvvetlerinden biri haline gelmiştir.'iranın bile üretebildiği', 'iranın bile sahip olduğu' gibisinden cümleler kurarken sadece demokrasi ve yönetim biçimi konusunda eleştiriye açık bir devletin abd'ye babalar gibi posta koyabildiği, petrol dışı(!) ürün ihracatında ortadoğu üçüncüsü olduğu inkar edilemez gerçeklerden birkaçıdır.iran'ı bu yönleriyle örnek almamız gerektiği de aşikardır.insansız hava aracı üreten 3 ülkeden biri olmamız da küçümsenmemelidir, desteklenmelidir, alkışlanmalıdır.
4-5 haziran tarihlerinde izmir çiğlide ki hava gösterilerinde bulunan biri olarak iha ları yakından gördüm. türkiye birden fazla iha yı üretebilmekte. hepsi de benzerlerinden farksız üstün bir teknolojiye sahip. ayrıca cirit isimli insansız füze savunma sistemi ( sınır bölgelerine yerleştirilecek ve 180 km etkili menzile ve kendi konumlandırma sistemine - bir savaş sırasında abd eğer gps uydularını durdurursa diye - bir teknoloji harikası ) ve gene bu füze sistemlerini koruyacak olan insansız robotik araçlar ( üzerinde pek çok ayrı görüş sistemi ve çeşitli piyade silahları olan uzaktan kumandalı küçük tank gibi bir zımbırtı) da türkiye tarafından üretilmektedir.

bu hükümetin başarısımıdır bilemiyorum ancak bu araçların bu hükümet döneminde üretildiği de gerçektir. ( belki de suçlu savunma sanayisini tamamen ithal ekipman üzerine kuran geçmiş dönemli hükümetlerdir.)
Eğer bu meret gerçekten Türk yapımıysa; görevini tamamladıktan sonra hanımı ve çocukları alıp gökyüzünde gezintiye çıkacaktır...