bugün

'yanlışlıkla' olanları saymazsak soyuna devamlılık katabilmek için.
Her 100 çiftten 99 unun bilmediğidir.
hayatına anlam katmak için.
Çocuk evliliği ayakta tutma sebebidir.
isterseniz aşık olun bir müddet sonra o ilişki sıkar çocuk dünyaya gelince bağlar yeniden pekişir.
sahoş olmaları.*
çocuklara bayılıyordur yıllardır el alemin tatlı yanaklı çocuklarını sevmiştir artık gına gelmiştir e ulan bende bi yapayım demiştir.
Kıskançlıktan olabilir.

-fadime kız herkes yapıyo lan bi tane de biz yapak mı
+ olm yapakta nasıl büyütcez
- ne bilim komşulardan falan bakarız

Ve ya aşırı özgüvenden.

+lan şunlara bak çocuk bile büyütemiyolar. Ben bi tane yapıyımda görsünler bakıyım nasıl çocuk büyütülür.
-kanka kız lazım onun için
+ düğün işlemlerini başlatın ben kız bulmaya gidiyorum

Belki de sadece meraktan

+ kız nurten
- ne var mahmut
+ çocuk yapak mı lan
- çocuğu napıcan
+ ne biliyim merak ettim nasıl bişey baba olmak
- bu gün yapmayalım kitap okuyorum
+ 3 dakika kaldı zaten yarına beklerim

Can sıkıntısı da olabilir mesela

+ lan ne kadar sıkıcı bi hayat amuq işe git eve gel işe git eve gel. kız ayşe sıkıldım lan
- ay napalım ki
+ çocuk mu yapsak
- can sıkıntısından çocuk mu yapılır aşkım
+ne var yani bizim patronda domates yetiştiriyo
- hö?
+ ne yani entel değilsek bizim mi suçumuz

En çok karşılaşılanlardan biri de elbette ki kaza kurşunudur

+ Ya gerçekten hiç beklemiyoduk bunu çok şaşırdık bizde
- nasıl beklemiyodunuz lan yanlışlıkla mı seviştiniz nedir amk
+ he amk yanlışlıkla seviştik. allahın sığırı
- haaaaaaaaa
insan bencil bi varlıktır. Sevmek için, soyu için, onun için, bunun için çocuk yaparlar.
bir bakıma bencilliktir.

insanlar genelde evliliğe renk katsın ya da yaşlandığımda biri bana baksın diye çocuk yapar. ya da en en en basiti çocukları seviyor diye çocuk yapar.

çocuk yaparken 'çocuğu şu koşullarda en iyi şekilde yetiştirebilirim o zaman hadi' şeklinde düşünen insan sayısı çok azdır.

tabi bir bayanın ' ben bu adamın çocuğunu seve seve taşırım ' düşüncesi ayrı. çocuğu, bi erkek hakkında böyle düşünen bi kadından çok hak eden biri olduğunu düşünmüyorum.
kendilerine benzeyen bir şey istemeleridir.

Yoksa kaynana ve gelin niye kavga etsin bir çocuğun burnunun anneye mi yoksa babaya mı benzediğiyle ilgili? Hala anlayamıyorum o tartışmaların sebebini. Çocuk işte benzese ne olacak benzemese ne olacak?
(bkz: işte bunlar hep seks)
benden nasıl bi şey çıkar acaba diye meraktan yapar. ya da ben olsam öyle yapardım bilemiyorum.
polise askere molotof atsın diye olabilir.
çoğalmaktır.
bakıyolar seks o kadar da eglenceli degil. kendi oyuncaklarını kendileri yapıyolar.
içgüdü ve soy. Merhamet ve vekalet.
Neslin devamını sağlama içgüdüsü.
insandan insana değişen sebeplerdir.

kimisi soluğu "kendisine şefaatçi olacak bir birey yetiştirme umudunda" alır.
çocuk-ebeveyn ilişkisinde doğal bir bağlılık ve sevgi vardır dolayısıyla amaca ulaşma potansiyeli daha yüksektir. Yusuf bulunduğunda Yakup'un "sağlıklı mı, zengin mi, nerede" gibi sorulardan önce "hangi din üzerine buldunuz?" sorusunun sebebi de budur.

kimisi "zengin olur, bilim adamı falan olurda biz de övünürüz işte" der. kimisi "ulan yalnız çekilmez hayat, çocuk lazım, torun lazım" der. kimisi "e bize kim bakacak lo?" der...

ulan o değilde baya baya şeriatçı oldum ben.