bugün

Şu kıyafeti giymek, bu aksesuarı takmak, şu boydan kısa giymek, örtmek/açmak vb yasaklanmalı diyen taliban zihniyetinin aynısı olan at kafalarına söylenmesi gereken söz öbeği.

Size ne ulan milletin giyiminden. isteyen mini etekle bikiniyle dolaşır, isteyen başını örter simsiyah giyinir.

Size ne aq az gelişmişleri...
Ulan aklı 1900lerin başında kalmış, onu da gtünden anlamış skik.

Atatürk baş örtüsünü mü yasakladı.

Atatürk cüppeyi fesi yasakladı ki bu kıyafetleri giyen insanların bir dini zorunlulukları yoktu. Tamamen bir ortadoğu geleneğiydi ve yeni kurulmuş çağdaş bir ülkeyi modern dünyaya entegre etmek için harf inkılabı, takvim ve ağırlık ölçülerinin değiştirilmesinden hiçbir farkı olmayan bir değişim stratejisiydi o.

Ve insanlar Türkiyenin bir arap yada ortadoğu ülkesi olmadığını kanıksadıktan sonra bu yasak kaldırılabilirdi.

Atatürk muhteşem bir insandı. Bugün yaşasa günün gerekleri olarak tüm yasakları kaldıracak, dinli dinsiz her türden yobaza ilk karşı çıkacak kişi olurdu.

2021 yılında Bu tarz yasakçı yobazların utanmadan atamızı ağzına almalarına, kendi örümcek beyinlerinden çıkan zırvalara alet etmelerine dayanamıyorum.

Yallah kuzey Koreye...
bu zihniyetin giderek yayılmasından cok memnunum. 25 sene bunu tartışmakla gecti bu ülkede. bu ülkede ekonomi eğitim sağlık bilim yerine hep yaşam tarzi ve kiyafet tartışıldı.
şu iş 5 senede sonuçlansa siyaset de gelisirdi, toplum da.
haklı bir isyan ancak bu at kafalarının derdi insanların giyimiyle değil ki kadınların giyimiyle. Açıkça cinsiyet üzerinden yürütülen ve kısıtlayıcı söylemler hepsi...
Son derece haklı bir tespit bu .bana karışma kendi kendine takıl.kimseye zarar verme .