bugün

yanlış bir görüş. yıllar geçtikçe görürsün ki kaypak hep kaypak ama sen bir zamanlar onun ne kaypak olduğunun farkına varmamışsın.

insanlar değişir diye birşeye inanan kişi, insanları tanımayan kişidir. insanları tanıdıkça değişmediklerine, yıllar içinde hep aynı kalıp gerektiğinde bazı huylarını gizlediklerine ikna olacaktır.

insan, kendini bukalemun gibi gizleyebilen bir varlıktır. ama değişme yeteneği yoktur.
(bkz: hiçbirşey değişmez)
(bkz: değişmeyen tek şey değişimin kendisidir)
dünya da döner zati
(bkz: bilmeyenler için ansiklopedik alıntı)
değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olmasından yola çıkarsak doğruluğu kesin olan cümledir. insanlar değişir evet lakin ben daha olumlu yönde değişenini görmedim ne yazık ki.
olduğunun aksine değişir hemde.

Öyle bir değişir ki bu insan, hassiktir lan dersin tanıyamazsın. Belki 1 ayda belki 1 günde, ama değişir. Belki bir tavrı, belki saçı belki makyajı. Eskiyi aratır ama hep bu değişim. Bir ben mi arıyorum lan yoksa, pis pasaklı olan değişsin zaten. öyle bir değişimden de bahsetmiyorum hani.
Dün yavuz iyiyken bugün kötü olmasın kadın.
10 dakika evvel memnunken 10 dakika sonra nedir bu memnuniyetsizlik bre kadın ?

--spoiler--
insanlara çok sevdiğini belli etme derler ne de doğru söylerler bundan kasıt sadece sevgili değil hayatınızda doğru dürüst yer kaplamayan bir arkadaş bile olabilir nedense insan inadına sevilmediği, verdiği değerin karşılığını göremediği yerlere gider köpeklik varmışçasına kanında... enteresandır, üzücüdür ve her gerçek gibi acı, acımasızdır lakin gerçektir işte en çok reddedilmek isteneninden...
--spoiler--

4S kuralını akla getirdin.
(bkz: duruma göre değişir)
değişmezler. sadece o an için size uyarlar, yalan söylerler. nasıl gelirse öyle gider.
Değişirler. 1 sene, 1 ay, hatta 1 gecede bile değişebilirler. Yaşanan bir olaydan, veya olaylar zincirinden kaynaklı düşünceleri/davranışları değişir. Tecrübeyle sabit.
an an yeniden yaratılan insanın farkında olmayan dingillerce karşı çıkılan, olumsuzlanan gerçek.
değişmediğini zann-edene hayırlı tıraşlar diliyorum.
insandır değişir.

ama değişim yönü kendi iradesine bağlıdır ve genelde, ne yazık ki, daha kolay olduğu için, değişim negatif yönde olur.

çok ciddi ve muteber belirtiler görmedikçe ucuz numaralara kanıp insanların iyi yönde değiştiklerine inanmamakta fayda var. gerçekten değişmişlerse buna zamanla ikna olursunuz zaten.

kainatın en büyük gerçeğidir ki herşey mutlaka hareket eder ve değişir.

atomdan galaksilere kadar herşey hareket eder; hareket eden şey de mutlaka değişir.

zaman durmadan akıyor, değişiyorsa; etraftaki insanlar ve olaylar değişiyorsa senin değişime direnme ihtimalin yok. sadece olaylara verdiğin tepkilerle değişeceğin yönü seçebilirsin.

herkesin kendi kabiliyeti ve gayreti oranında değişmesi imkan dahilindedir, her zaman bir şans verilmelidir ama tedbiri ve temkini de elden bırakmamalıdır; zira başaramama ihtimali her zaman daha yüksektir, başarması istisnadır.

ayrıca en önemli noktalardan biri de şudur:

değişmesi beklenen konuda ve miktarda gerçekçi olmak ve muhatabın fıtratına aykırı beklentiler içine girmemek gerekir, yoksa hayal kırıklığı kaçınılmaz olur.

mesela aşırı kırılgan sevgiliye artık değişmelisin, kırılmamalısın demek genellikle beyhude olur çünkü o özellik onun fıtratından gelir, değişmesi imkansıza yakındır.

nacizane kanaatlerim bunlardan ibaret...
Kimi değişir kimi değişmez. Ama zaman içinde değişmek güzeldir, yenilenmektir. Eski fikirlerinden sıyrılmak, yaşama bakışını değiştirmek fena bir şey değil. Geriye dönüp bakarsınız ve çok değişmişsinizdir.
En çok değişmem diyen insanlar varya işte ilk önce onlar değişir. bu yavşaklığı saymazsak değişim bazı durumlarda gayet iyidir.
insanlar değişir,
Şehirler değişir,
Biz hep aynı.
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Birine haketmediği değeri verin, baştacı edin. Bakın nasıl değişiyor.
Insanlar geliştikçe değişir olmalıydı.
tabii ki. değişmeyen tek şey değişimdir.