bugün

her ne kadar müslüman olsam da dünyanın bu iğrenç form için yaratıldığına inanamıyorum artık.

herhalde alemlerde bu kadar iğrenç başka canlı veya cansız yoktur.
aka homo sapiens sapiens. içlerine dahil olan biri olarak nasıl bir şey olduğunu henüz çözemediğim varlık. çok acayip gerçekten.
Bir Yudum insan...

Denizin ve güneşin battığı yerde,
Bilin ki yeni umutlar da yeşerir,
Gündüzün bittiği, karanlığın bastığı yerde,
Bekler durur gece bitmez.

Her haliyle bitecek o gece,
Yerini bırakacak, güne gündüze,
Ağaçlar yemyeşil rengi besbelli,
Yaşıyorum hala bu yeni günle.

Denizin ve güneşin birleştiği yerde,
Umutlar tükendi ve umutlar bitti,
Gündüz bitse de, karanlık gelse de
Umrunda değil artık bir yudum insanın..

Necip Fazıl Kısakürek
Hayır, ben öyle düşünmüyorum, benim bana sunulanlardan farklı bir fikrim var diyebilene insan denir.
içinde hanif yani allah dostu olabilecek kudreti taşıyan ve aynı zamanda nefsi gereği havyanlardan daha aşağılara inebilecek nitelikte yaratılan varlık. Evet.
Guvenilmesi zor varlıklar.
Güncel sürümü homo sapiens sapiens olarak adlandırılır.

Farkındalığımızın farkında olan bebeleriz hepimiz.
dünya nın en güzel ve en özel varlığı.

http://onedio.com/haber/b...y...&utm_medium=tweet
peygamber gibi yaşaması mümkün değildir ama ona yakın bir hayat sürdürmeye çabalamalıdır. nitekim peygamberimiz "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teâlâ hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." demiştir. o yüzden Bizler kirlenmemekle değil, temizlenmekle yükümlüyüz.
Allah ölüm acısını dağlara vermiş, taşıyamayıp yıkılmış. Nehirlere vermiş, ağlamaktan kurumuş. Rüzgarlara vermiş, esmiş esmiş tükenmiş. En sonunda hepsi dile gelerek, "Al bu acıyı, dayanamıyoruz.” diye Allah'a yalvarmışlar. Allah ölüm acısını onlardan almış, biz insanlara vermiş. insanoğlu arsızmış. Çabuk unuturmuş, çabuk alışırmış. Dağları yıkan, nehirleri kurutan, rüzgarları tüketen ölüm acısı insanı tüketmemiş. insan acının ilk haliyle kavrulmuş, kavrulmuş, ama zamanla alışmış.
Garip bir biyolojik tür.

Her türden insan var. Uzunu,kısası; zayıfı, sismani...

Ha bir de varlık var. Mesela yolculuk yapan kızın yüzüne hallenen muavin. Merak ediyorum acaba başka bir ülkede böyle bir olay olsa sonucu nasıl olurdu diye.

Kendi öz kızına tecavuz eden baba var. Kendi karısını yataktan kaldırıp borcu olduğu adama borc karşılığı veren koca var. Kendi torununa banyo yaptırırken orasını burasını elleyen dede var.

Garip...
nefret ettiklerimin en başında gelendir.
Rasyonel olmadıkça çok da bu statüye giremeyen canlı.
Hayvan türü biyolojik olarak bir canlı genellikle merkezlerde yaşar ve olduğu çevredeki doğal yaşama zarar verirler.
Yeryüzünde yaşayan canlıların en üstün nitelikleri olanıdır. insanın en büyük özelliği, zekasıdır.
Örnek: Düşündükçe değişiyor insan; ister geçmişi, ister geleceği. (Salih Aslanparçası)
dünya üzerinde yaşayan canlı türlerinden düşünme ve aklını kullanma özellikleri ile öne çıkan canlı topluluğuna verilen isimdir. insanlar genel hatları itibari ile 2'ye ayrılı ve erkek nesli ile kadın nesli olarak adlandırılırlar. kimsenin pek dillendirmeye cesaret edemediği farklı cinsel tercihler genel olarak bu iki ana neslin varyantlarıdır.
Allah (cc) tarafından topraktan yaratılan canlı.

HiCR 26. 42. Ayet ;
Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.

yaratılan diğer bütün canlılardan üstündür.
dünya denilen gezegenin en kokuşmuş, en çığrından çıkmış canlısıdır.

zeka denilen olguyu bu kadar kötüye kullanan başka bir canlı yoktur şu evrende. hem ahlak denilen olguyu icat etmiştir sonra da iki yüzlülüğü, öldürmeyi, hak yemeyi icat etmiştir.

şu dünya haberlerini ve interneti 3 gün tarafsız bir şekilde takip edin inanın bana intihar etmek isteyeceksiniz!

umarım bir uzaylı istilası olur ya da göktaşı falan çarpar da topumuzu tümden yok eder!
Güzel varlık. Ancak kendi eliyle aşağılık bir mahlukta olabiliyor. Evet.
(bkz: human)
(bkz: mankind)
(bkz: humanbeing)

Bakınız... gerçekten insan demeye layık mısınız?
hevesleri, beklentileri, erteledikleri, kursağında kalmış kelimeleri, kaçırılmış bakışları, gizledikleri, bitirilmemiş mektupları, susuşları ve istemsiz veda edişleriyle tamamlanmamış bir cümledir; insan..

tarık tufan.
(bkz: human)
inişli çıkışlı varlık.
Çevresini, olayları, somutları, nesnelleri düşünmek yerine kendi iç dünyasını sorgulamaya başlaması gereken canlılardır. insan bir kavramı, çoğulu ifade etmek yerine duyguyu, tekili ifade etmeli. Örfü adeti geleneği yerie isteklerini, amaçlarını ve kendini dinlemeli insan. Zor değil.
nokta gibidir, hayatının bir evresinde yanından geçer, uzaklaşır ve gözden kaybedersin.
parantez gibidir, o defterin kapanacağını bilerek içini açarsın.
düz bir çizgi gibidir, sonunu kestiremez yine de mürekkebin yettiğince birlikte ilerlersin.
çember gibidir, uzaklaşır, döner dolaşır bıraktığın yerde bulur, aslında hiç ilerlemediğini, hiç değişmediğini görürsün.