bugün

insan Toplum Medeniyet adında bir dersimizin olacağıdan geçen sene hazırlık bölümündeyken haberdar olmuştum ve bu bana heyecan vermişti. Hatta bir defasında başka bir üniversitede okuyan arkadaşımı arayarak '' burada öğrencinin entelektüel birikimini arttırmak adına çok emek harcıyorlar'' demiştim. Hazırlıkta iken zamanlar denkleşemediği için pek katılamadım. Hazırlık bölümünü bitirip bölümüme geçtiğim de bu derse '' okul yolu düz gider, çocuklar bayram eder'' dizelerini tekrarlayarak gittim. Dersten haz aldığımı hatırlıyorum.

Edgar Allan Poe'nun Annabel Lee'si gibi göze geldi bu ders ve yeni rektörümüz içeriğini değiştirdi. Haftalık katılımcıların tamamına yakını ilahiyat fakültelerinden seçildi, dersler artık Etnosentrizmden dinlenmez oldu. Diğer dinlere hatta felsefi görüşlere iftiralar ve aşağılamalara hiç değinmek dahi istemiyorum bile. Mesela bir katılımcının yoga'yı anlatırken '' Budistler nefes tutma egzersizleri yaptıkları için beyinlerine oksijen gitmiyor, bu yüzden hepsi kafayı yemiş'' dediğini söylemeyeceğim burada. islamofobiayı anlatması için çağrılmış olan başka bir konuşmacının islam dışında ki dinler hakkında konuşmalarına değinmeyeceğim. Evet gerçekten buna değinmeyeceğim.insan Toplum Medeniyet dersinde Osmanlı medeniyeti ve islam medeniyetinden başka medeniyetten söz etmediler.
Kandiliniz mübarek olsun.