bugün

görsel

Bir gurbetçinin beyan ettiği durumdur.

O araç burada 1 milyon üzeri tele değerinde.

Üzücü ...
Bunları gördükçe insanın kendini çırılçıplak sokağa atıp “beni s*kiyorlar” diye bağırası geliyor.
Üzücü ve artık dayanma gücümü çok yitirdiğimi hissediyorum...
Çevremde mutlu insan yok. Bu böyle olmamalı. Sorun belli ama çözüm üretemiyoruz. Sıkışmış kalmış bir topluma dönüştük.
Gerçek mi, yoksa bu gurbetçiler bizi iyice depresyona sokmak için mi yapıyorlar bunları? O arabaya 3 ayda nasıl sahip olabilir bir insan aklım almıyor.
10000 euroya range rover alınabiliyor. Hatta 3000 euroya 2000 model range rover var kilometresi daha 100 binde aq tertemiz araba. 3000 euro orda 2 aylık asgari ücret. Aq böyle işin.

Yalnız şöyle bi mantık kurarsak da 2 aylık asgari ücretle burda böyle bi araba alınabiliyor olsa liseye giden çocukların bile arabası olur. Bi evde en az 3 araba olur, bokunu çıkarırız biz çünkü. Trafik istanbul'da şimdikinin 5 katına çıkar. Ha range rover'a bineyim de trafik isterse hiç ilerlemesin aq orası da ayrı tabi.
(bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)
ingilizler 3 maaşıyla apartman dahi alsa bu bizi imrenmek dışında zerre dahi ilgilendirmez, ilgilendiremez (bu onların şahsına münhasır toplumsal ve politik başarısı ve bizim buna hiç katkımız etkimiz olmamış bir durum yani). Adamlar bunu bir şekilde başarmış işte...

Ayrıca, Birincisi; Orası ingiltere ve Onlar ingiliz...

ikincisi; Onların geçtiği yollardan (toprak ve endüstri/sanayi devrimi) biz geçmedik, onların bıkıp usanmadan geleceğe doğru harcadıkları toplumsal, siyasi, ekonomik çaba ve enerjiye (o rahat seviyelere ulaşabilmek için en az 300 yıl geriden geleceğe aktarılmak üzere uzun vadeli çalışmalar [üniter ve metodik yürüyüş] yapmak gerekiyor yani) müspet anlamda hiçbir zaman tam anlamıyla sahip olamadık...

Üçüncü ve son olarak; Toplumsal şuur (ortak milli irade) , Sermaye mirası ve politik miras diye bir şey var onu hiç hiç duydunuz mu bilemem lâkin bir araştırmanızda yarar var?..

Çıkarım; asıl mesele bizim 3 maaşla neler alamadığımız değil de ingilizlerin 3 maaşla neler neler alabilecek seviyeye gelebilmek için zamanında (1500-1900 arası) nelerini neden ve nasıl akıllıca feda ettikleri ile ilgili gibi durmakta...

(bkz: bilardo siyaseti)

(bkz: ingiliz diplomasisi ve iç/dış politikası)
Bazıları yalan araçlardır. ingiltere'de yıllık asgari ücret 10-15 bin pound diye biliyorum. Fotoğraftaki range 7-9 bin pounda alınacak bir araç değil zannımca.

Evet çok iyi araçlar alabilirsiniz yurt dışında çok daha uygun fiyatlara. Ama öyle 3 ayda da sıfır range falan alamazsınız.
O kadarda deģildir amk.
Bir şirkette mudurseniz alabilirsiniz.
ingiltere bizi kıskanıyor, kimse de kusura bakmasın.
yalan haberdir. türkiye'den daha kısa sürede alınacağı kesin ama 3 ayda da alamazsınız, hemen atlamayın.
ayrıca ingilterede çok uygun fiyatlara araba kiralayabiliyorsunuz.

aylık sigara parasına hemde.
Kıbrıs'a gidin.
Türkiye'de 40-50 bin lira fiyatla satılan ikinci el bir arabayı orada rahatlıkla 5-6 bin lira verip alabilirsiniz.
Tabi ki çalışma oturma izini olan veya öğrenci iseniz.
Vergi sigorta alım satım da dört kat daha ucuz.
delinin biri kuyuya taş atıyor akıllılarda çıkarmaya uğraşıyor durumudur. üç aylık maaşla dünyanın hiçbir yerinde görseldeki aracı geçin hiçbi aracı alamazsınız. cuhapeli trollar iyi keklemiş ki buradaki çoğu kişi inanmış. gerçekten yazık..
ingiltere de 3 aylık kazançla birçok sey yapabilirsiniz türkiye de 1 yılda kazandığınızla yapamayacağınız. arabaya takılmayın o nedenle.
ingiltere de 3 aylık kazançla birçok sey yapabilirsiniz türkiye de 1 yılda kazandığınızla yapamayacağınız. arabaya takılmayın o nedenle.
paragrafın en can alıcı kısmı geride kalanlara yazmış ya ağladım cidden.
koyunlara müstehak.
Çok büyütülecek bir şey olmayan, adamlar alt tarafı yerli arabaya biniyor.
Biz de yerli el arabasına binebiliyoruz.

görsel

Yok aq ona da binemiyormuşuz.
Benim bir arkadaş porsche almış geziyor. Ben 30 sene çalışsam ancak alıyorum.
güncel Önemli Başlıklar