bugün

her ne kadar öğrenmek olmasada, ilerletme aşamasında başıma gelen olaydır.
Coca colada çalışırken genel müdürümüz hindistanlıydı. adam konuşurken gülmemek için dudaklarımı ısırmaktan akşam eve mosmor dudaklarla gidiyordum. öyle bir his ki, sanki akşama kadar Mickey mouse ile konuşuyorsun.
birde çok enteresan birşey var, ingilizceyi çok iyi bilmelerine rağmen çok basit kelimelerle konuşuyorlar ve dahada enteresanı söylemek istediklerini o basit kelimelerle çok net anlatıyorlar.
amerikalı zencilerle konuştuktan sonra hindistanlıları öpüp başa koyarsın.
hindistanlılar komik falan ama en azından ne dediğini anlıyorsun.
zencileri anlamak, hele hele "business language" konuşurken allah adama yardımcı olsun.
aksanları yüzünden insanı tuhaf duygulara sokması muhtemel eylemdir. piçıt piçıt diye vurgulayarak ama tane tane konuşuyorlar kelimeleri. dizine oturtup ensesini şaplatasın geliyor. okul zamanları sultanahmette adres vs sorarlardı sürekli. bir bunlar bir de çinlilerin ingilizceleri acayip eğlenceli. nerede espri yaparken bile sanki memleket meselesi anlatılıyormuş hissi veren ingilizler nerede hindular pakistanlılar çinliler..
Gördüğüm kadarıyla öğrenilememiş ki zaten.
--spoiler--
girişte rusça konuşuyor onu idrak edemedim
--spoiler--

bu rusyada çok meşhur olan bir program comedy club isimli.
orada dediğide kısaca " bizi hep Rus seyirciye hitap eden program yapmakla eleştiriyorlar, o yüzden bizde içinde hiç Rusça olmayan, ingilizce bir şey yapmaya karar verdik"
Amerikan ingilizcesi ile ingiliz ingilizcesi bile çok çok farklıyken hintlerden ingilizce öğrenmek mi? Sadece yerel bir lehçe olacağını düşünüyorum.
Livlirivli gliglu gibi sesler çıkarırsınız.
Hinduların bizden iyi ingilizce bilmesi şüphesiz bizden kültürlü oldukları için değil, onyıllarca sömürge altında kaldıkları içindir.
Öğrenin de nereden kimden öğrenirsiniz öğrenin.

Kendini ana dilde ifade edebilmek zorken yabancı bir dilde öğrenmek size iyi gelecektir.
Allaha şükür ingilizce konusmuyoruz dedirten olaydir.