bugün

şarkıların duyum kadar his yanı okduğunu bilemeyeb avare söylemi. bunlar hep mühendis kafası.
şarkıların sadece sözden oluştuğunu düşünen yazar beyanı.

ses denen, tını denen bir şey vardır. şarkıların çoğunu da bunlar hoşumuza gittiği için dinleriz zaten.

yoksa türkçe olarak da ya ya ya ya ya ben en güzel diye bağırmak pek mantıklı değil zaten.

son söz de ne dediğini bilmedikleri italyanca şarkı söyleyen iki kadın hakkındaki yorumlarını söyleyen the shawshank redeption ın red inden gelsin:

"O gün o iki italyan bayan ne hakkında şarkı söylüyorlardı bilmiyorum. Aslında bilmek de istemiyorum.Bazı şeyler çok araştırılmamalıdır. Kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir şeyle ilgili şarkı söylediklerini düşünmüştüm. Bu yüzden kalbiniz acıyabilir. Bu sesler kimsenin hayal kurmaya cesaret edemeyeceği kadar güzel yerlerden geliyordu. Bir kafese koyulmuş güzel sesli bir kuşun şarkı söyleyerek kafesi açması gibiydi. O kısa süre için Shawshank’teki her adam kendini özgür hissetmişti."
söz değil müzik dinliyordur. enstrumental olarak insan sesi de olabilir.
"hala o iki italyan bayanın ne söylediği hakkında fikrim yok. doğrusunu isterseniz, bilmek de istemiyorum. bazı şeylerin söylenmemesi daha iyidir. söyledikleri şeyin, kelimelerin ifade edemeyeceği kadar güzel ve kalbinizi sızlatacak kadar duygulu bir şey olduğunu düşünmek istiyorum."

-the shawshank redemption.