bugün

Çarpma, sıkışma, burkulma vb. etkenlerle vücudun bir yeri ağrı verir duruma gelmek.*
mecazi anlamda, kırılmak, üzülmek.
menfaatin önemli yer tuttuğu günümüz dünyasında kaçınılmaz ve etkileşimli eylem.
(bkz: bireyselliğin zararları)
yapanın farketmediği, yapılanın canını pek yakan eylemler bütünü.
hayata dair iç burkan detaylar karşısında kişinin sendelemesi durumu.
(bkz: incelikler yuzunden)
hic beklemdiginiz anda balyoz gibi kafanıza inen unutmaya calıstıkca pesinizi bırakmayan, kasidikca kanayan, kanadıkca sızlayan hic kapanmayan kapatmaya calıstıkca sinsice kasınan asla gecmeyen sadece zaman icinde bu sızıyla yasamayı kabullendirendir.
ruhen canının yandığını hissettiren kötü duruma maruz kalmak.

incindim be müdür! 24 saate yaklaştı, ne ağzımda bir lokma, ne bir bardak su... 11 seneden son...

Öyle ki özür dilese faydası yok, dilemese faydası yok...

Sen bilmezsin sözlük, uzun süredir yazmasak da akşamları okurduk sözlüğü... Akşama gelmeyeceğim, ona da söyledim...
$ebnem'in $aheserlerinden bir tanesi, bu konuyu guzel $ekilde anlatmaktadir.

(bkz: bir kalp kirildiginda)
telaffuzu naif, anlamı ise yaşayanın bileceği kadar ağır; kırılmak anlamlı sözcük.
(bkz: üzülmek)
bileğin olunca sararsın, kalbin olunca kanarsın...
Birisine fiziksel vaya manevi olarak zarar vermektir. Canını yakmak deyimi de kullanılır.
ruhsal anlamda incinmek olanının, hiçbir şekilde tedavisi olamaz denilendir, geri dönüşüm kutusuna atamazsınız yaşadıklarınızı. hayat, her zaman incitenlerden yana... incinmek zaman kaybı, incitenler incitmeye devam edecekler ne de olsa...

(bkz: yaralandım)
Bir sözün bile kemik gibi batması, un ufak olmaktır.
(daha çok)manevi olarak zarar görmek.

insanlar incinmesin diye allah'ı incitiyoruz. yazık bizlere. kendimizden değil ilahi olandan taviz veriyoruz. kendimizden, benlikten feragat, fedakarlık, taviz çok zor. allah'a yani ebedi, sonsuz olana, karşılıksız verene karşı kendimizi yani dünyevi işleri, sınırlı olanı, ölümlü olanı yeğliyoruz haşa. allah'a rağmen. belli ki hesabımız çetin olacak.
kırılmak, gücenmek ile yakın anlamlıdır.