bugün

akademisyenlerin bile söylemeye cesaret edemediği şeyleri söyleyen arkadaştır. iyiki başlamış böyle bir şeye, onun sayesinde ben de uyandım. Onun sayesinde yeni bir akım başladı sanırım.
ilk post 2016 da atılmış, başka sözlüklerde daha erken tarihler var ve ta o günlerden günümüzü anlatmış bu arkadaş. birkaç gün önce mitoloji hakkında bir konferansına katıldım, bu yaşta çok donanımlı, objektif ve bilgili bir arkadaş. yukarıda dediğiniz gibi ne tatlı su tengricisi ne bugün kendini türkçü diye niteleyen gereksizlerden biri. günümüzde kutuplaştırılmaya başlanan gençlerimizin birleşmesinde kilit nokta oynayabilecek insanlardan birisi bence. sosyalist komünist arkadaşlarım da sıkı takipçisi milliyetçi arkadaşlarım da öyle. Hatta yobaz olmayan islamcı arkadaşlarım da öye, çünkü tasavvuf alanında da baya bilgili bu arkadaş. kişisel sebeplerden dolayı kötü şeyler yazmayın boşuna. şuan videoları yok ama orada anlattıkları olayların hangisi gerçek değil ? alın size cemaatlerle yaşanan olaylar ışid vs. henüz yüzyüze tanışma fırsatım olmadı ama bir gün tanışırım inşallah. bu arada müslüman biri olarak taktir ediyorum.
Birkaç akademisyen arkadaşımın aracılığı ile tanıştım, ağır entelektüel bir insan. Tanıştım derken öyle arkadaşlar birbirimize tanıttı el sıkıştık falan. Yaşına göre bilgisi ve olgunluğu muazzam derecede kendine hayran bırakıyor. yukarıda yapılan olumsuz yorumların onu tanımayanların veya çekemeyenlerin yaptıklarını düşünüyorum. bir de sivaslıymış oradan böyle bir insan nasıl çıkmış hayret ediyorum. ondan önce mitoloji bilgim resmen yerlerdeydi, ergen muhabbetiydi tabiri caizse. rahat on küsür tane kaynak sıraladı bana okumam gereken, şimdi dönüp bakıyorum da daha önceden de mitoloji ve şamanizm bildiğimi sandığım halde hiçbir şey bilmiyormuşum. ileride mitolojik roman yazacağını, bu alanda yapılan çalışmaların niteliksiz olup sadece pirim amaçlı olduğunu söylemişti şimdi ben de ona hak veriyorum. hedeflerinde başarılı olursa gittikçe asimile olan ve yoboazlaşan bu topluma çok fayda sağlayacağına emin olduğum bir kişi.
Ben doktora tezim için literatür taraması yaparken google akademik'te bu hocamızın makalesine denk geldim ve çok etkilendim. Yani hocam dememin sebebi de uluslararası kongrelere katılıp türk kültürü ile ilgili bilimsel araştırmalar yapıp sunmuş olması ki sunmuş olduğu verileri kendisinden önce hiçkimse yapmamış. makaleyi yazarken lisans 3. sınıf öğrencisiymiş bu olayı daha da ilginç kılıyor. Çünkü makalede Türk kültürüne ve dünya kültürüne, bilime yapmış olduğu katkıyı bugüne kadar yapmamış olan büyük bir profesör topluluğu var. Ülkemizdeki profesörlerin %95 i bu denli önemli veriler sunmadılar henüz.
islamı zorla kabul ettik diye başlayıp hakaret eden kişinin bir sorunu olduğu belli. Ben o zamanlar takip ediyordum ve hak veriyordum. Yukarıda denildiği gibi genelleyici şekilde değil de farklı farklı islama geçiş olaylarından bahsedip, bakın bu şekilde katliamlar da var falan diyordu. Bizi zorla geçirdiler falan filan gibi bir şey demiyordu. Kendisi 2009 veya 2010 civarında toyonizm adında bir sayfa kurmuştu ve yönetiyordu. Sonra tengrici türkler, gök tanrı tengri gibi facebook sayfaları kurmuştu ve ilerleyen yıllarda devretmişti. Devralanlar sayfaları mahvettiler tabi. Youtube kanalı vardı, çeşitli konularda videolar çekip bilgiler veriyordu. Talkan ve Curcan katliamlarından bahsettiği video çok tepki almıştı. O zamanlar lise öğrencisiydi galiba ama bildiğin tarih-i taberi'yi açıp kaynak falan gösteriyordu. Hangi lise öğrencisi okur bunları? Üniversite mezunları bile okumamıştır. Bunun dışında mitoloji falan anlatıyordu sırf "tanrı" "gök tanrı" diyor diye milletin küfrüne maruz kalıyordu. ilginç ama o zamanlar öyleydi cidden. Şimdi bakmayın her yerde şamanizm falan diye milletin fink attığına. Doğrusunu söylemek gerekirse bu arkadaş sayesinde yayıldı böyle gök tanrı, şamanizm falan. Lise yıllarında jean paul roux, mircea eliade kitaplarına atıflar yaparak mitoloji falan anlatıyordu. O sırada çok kalitesiz bir telefonla video çekiyordu youtube kanalında. Bildiğin 240 piksel falan, youtuberlik denen bir şey yok tabi. Kanalıma abone olun falan diye bir şey bilinmiyordu o zamanlar. * O anlatırken alttan küfürler yağıyordu. Bir tarafta ülkücüler "ateist, komünist, çinli" falan diyerek küfürler ekliyorlardı, öte yandan türkçü gruplar sırf şamanizm ve tengricilik üzerine olan videolarından dolayı sempati duysalar da birçok konuda uyuşmadıkları için sonradan onlar da saldırıyorlardı. hatta bazıları hakkına kendi sayfalarına "bu kişi çinli ajandır, israil ajanıdır, yok kafkasyadan gelme kgb ajanıdır" falan gibi iftiralar paylaşmışlardı. tigir er bu iftiraları paylaşan gruplardan biriydi ve ergen takipçileri devamındaki yıllarda bu paylaşımları devam ettirmişlerdi. Tabi destekleyen de çoktu. Efe aydal onun bazı video listelerini benim de aralarında bulunduğum kendi takipçilerinin olduğu gruplarda paylaşıyordu. Bilmiyorum o yıllarda bu ülkeye fazla biriydi. Görüyorum ki şimdi de öyle. Tabi o zamanlarla günümüz arasında bir fark var ki o arkadaş basit bir telefonla 360 p videolar çekip çok nitelikli yayınlar yapıp düşmanlık görmesine rağmen şu an şamanizm, türk mitolojisi falan diye sayfa açan şeriatçılar ve diğerleri onun sayesinde ekmek yiyor. Şimdi ne yapıyor bilmiyorum.
Aaah ah kıymetini bilemedik. Aziz Nesin 1, ilteriş Yıldırım 2. Pardon Aysun Kayacı vardı. Bu siyasal islamcıları, şeriatçıları, cemaatleri yerin dibine sokup sokup çıkartan bir entelektüel. 2010 öncesiydi sanırım, ya da o civar işte. Mevcut hükümetin neler yapmayı amaçladığını, ülkenin demografik yapısının değiştirilmek istendiğini, şu anki hükümetin kimler tarafından iktidara getirildiğini, ne yaptıklarını ve neler yapacaklarını çok güzel anlatıyordu. Hem de henüz lise öğrencisiyken. Yukarıdaki yazanların dediklerinin dışında yani bu konulara da değiniyordu. Benim Sümer tabletleri ile tanışmamı ve birçok dini sorgulamalar yapmamı sağlamış birisidir sağ olsun. Çoğu kişiye yaptı tabii ki bunu. Bu sebeple de sevilmiyordu şeriatçılar tarafından. Türkçü denen teşkilatlarca da sevilmiyordu çünkü hepsinin boş, niteliksiz kimseler olduğunu, gençlerin milli duygularını kullanarak emeklerinin, bedenlerinin, maddi manevi her şeylerinin sömürüldüğünü söylüyordu. Yani her kesimden birilerinin tekerine çomak sokan çok yönlü birisiydi o zamanlar. Şu an bilmiyorum. En son işte demokrasinin bilinçsiz kitlelerde ne kadar tehlikeli olabileceğini falan anlatıyordu. Sokrates'i de onun sayesinde okumuştum. işte ilk giriş cümlemi öyle yazmamın sebebi oydu. Şöyle bir önerisi vardı ve çok gülmüştüm. Oy pusulasına internet sitelerine üye olurken sorulan sorular gibi Türkiye'nin başkenti neresidir diye bir soru eklense şu koyunların oylarının %90'ı gider derdi. Düşünme yetenekleri olmayan kişilerle bizim oyumuz bir işte. Onlar da kalabalık olduğu için ülkeyi gittikçe felakete sürüklüyorlar demişti. Yaşlı şeriatçı tayfadan nefret ederdi. Yani hepsini genellemezdi ama anlamışsınızdır kimlerden bahsettiğimi. işte bugün geldiğimiz noktada evet o yaşlılar, siyasal islamcılar, şeriatçılar bizi bu duruma getirdi. Kıymetini bilemedik güzel insan.
Sivas'tan ve hatta Türkiye'den nasıl çıktığına hayret ettiğim bir çocuk. Çocuk dev. Köyde doğmuş ve ailesi okuma yazma bilmemesine rağmen 3 yaşında kendi kendine okuma yazma öğrenmiş. Bu arada ben bu bilgiyi abartı sanmıştım ancak araştırdım ki gerçekmiş. Hem hayret ettim hem üzüldüm. Sen köyden çık 3 yaşında okuma yazma öğren, sonra youtube kanalında ve facebook sayfalarında insanları bilinçlendirmek için çabala, sonra o insanlar sana nefret kussun. Avrupa'da doğsa en genç profesör falan olurdu eminim. insanlığa da çok büyük katkıları olurdu. Türkiye'de ise harcanan birçok kişiden biri. Üzüldüm yine be.
Eski türk boylarından zaman makinasıyla günümüze gelmiş, 1 70 boylarında hafif esmer olan, gözleri çekik Sivaslı (şaşkınım) eski flörtüm. Kendisine bakınca Hunlardan, göktürklerden birine bakmış gibi hissederim hep. Günümüzdeki Orta Asya'da yaşayan türkler ve moğolların yanına koyarsan da sırıtmıyor hiç. Ondan bir çocuğum olsun isterdim. Hala takipleşiyoruz elbette. Eski flört diyorum, daha ileri gidemedik sayesinde. Daha doğrusu benim salaklığım yüzünden. Dediğim gibi bu dünyaya bir çocuk getireceksem ondan olsun isterdim. Entelektüellikte de böyle fenotip olarak hoşlanabileceğim erkek modelinde de karizmada ve çekicilikte de en üst düzey. Kadınların beğenileri farklı olabilir elbette ama zeka, entelektüellik ve donanım açısından bir kadının karşılaşabileceği en üst düzey, tanrısal seviyedeki erkek kendisi. Alfaydı betaydı gibi saçma kavramları sie edin onunlayken. Hepsini s*kr atar. Birçok konuda aydınlanmamı sağlamıştır sağ olsun. Oturmasından, kalkmasından, yatmasından, yemek yemesinden... kısacası her hareketinden ve sözünden bir şeyler öğrendiğim adamın dibi. Çok güzel, genç ve zengin bir kadın olmama rağmen bunları hiç umursamadı. Diğer erkekler köpek gibi peşimden koşarken ilteriş bu yönlerime hiç aldırış etmedi, bunlara değer vermedi. Bana ben olduğum için değer verdi elbette. Yoksa aşağıladı gibi algılanmasın. Ben kıymetini bilemedim ama. Şimdi yana döne onu düşünüyorum. Sözlüğe katılma sebebim. Geçenler birinin, onun buradaki başlığını paylaştığını görmüştüm, ben de bir şeyler yazmak istedim. Nickimden kim olduğumu bilir eğer bir gün okursa. Okusa da bir şey değişmez, 2 cümle ile fikir değiştirecek biri değildir.

Bu aralar askere gidecekmiş sanırım subay olarak, paylaşımlarından anladığım kadarıyla. Sivildeki son gecesini beraber geçirmek isterdim.

ilteriş'e:
Değerini bilmediğim için çok pişmanım. Ama herkes hata yapar, herkes seninle aynı seviyede olamaz. Gerçi hiç kimse olamaz ve bundan sonra tanıdığım hiçbir erkek bu çıtada olmayacak, bundan şüphem yok. Senin de mutlaka geçmiş yıllara dönüp baktığında yaptığın hatalar vardır. Lütfen tekrar eskisi gibi olalım. Kabul et dünyanın hangi ülkesinde istersen orada yaşayalım ama lütfen eski neşeni, gülüşünü, enerjini, o dolu dolu sohbetlerini ve en önemlisi sevgini eksik etme benden. Partner olarak sevgini yani. Seni çok seviyorum!

edit: tam bunu yazdığımda yanda çıkan en üstteki başlığı görüp (bkz: götü güzel sözlük erkeği) güldüm ve eklemek istedim. Götü de çok güzel. Eşsiz! Biz kadınlar ne kadar çabalasak da öyle bir göte sahip olamıyoruz. Derli toplu, taş gibi. Diğer kadınlar görmeden tekrar kapmam lazım.