bugün

Hâlâ uygulanıp uygulanmadığı merak edilen saçma gelenek.
Kızlar söyleyin şamar yediniz mi ehehe.
Anadolu'nun cahil adetlerinden birisidir.
Kesinlikle çok saçma bir şey. Hani geline bağlanan kırmızı kurdele bile (alkarası mantığıyla) çok daha mantıklı. Hâlâ uygulanıyor mu? Maalesef evet.

Vakti zamanında teyzem bana iki parmağıyla tık yapmıştı ve ben "ne yapmak istiyor acaba" diye şaşkın şaşkın bakmıştım. Sonra söylediler tabi... "Böyle böyle bir gelenek var, aslında tokat atmak gelenek ama biz çok saçma olduğuna inandığımız için gelenekle dalga geçmek için yaptık" diye. Aradan geçen 13 yılın ardından ben de teyzemin torununa tek parmağımla tık yapıp güldüm. Sonra da böyle bir gelenek olduğunu anlattım. Birlikte saçmalığı üzerine konuşup güldük.

Bence artık sonuna kadar dalga geçilip gülünmesi gereken, inanılmaz saçma bir gelenektir. Geleceğin ataları olarak bazı geleneklerin güncellenmesi gerektiğini, bundaki en büyük sorumluluğun da günümüz gençlerinde olduğunu düşünüyorum. Reglden utanmak, "aman Allah" diyip ayıplamak çok eskilerde kalması gereken şeyler. Okumuş insan sayısı her geçen gün artıyor, artık kurtuluyoruz kör cehaletten. Bir zahmet kör cahil geleneklerden de kurtulalım artık, n'olur...
Bizi günümüze taşıyan geleneklerimiz bu gelenekler değil pete.
Fikir beyan eden erkekler regl oluyor mu?
ilk regl'de ölmek üzere olduğumu sanıp korkudan ağlamıştım. Annem çok gülmüştü.
Beni tekme tokat dövmüşlerdi.