gazi kemalin askerlerine cihad mücadelesi esnasında verdiği iddia edilen tarihe geçmiş emrindeki mantık hatasıdır. orda gazi kemal akdenize doğru bakıp bu emri vermiş ancak doğuştan geldiği öne sürülen gözlerindeki şehlalık nedeniyle egeye bakıyor gibi görünmüştür askerlerine. bu durumda askerlerin başta biraz kafaları karışmış olsa da sonra "dediğime değil yaptığıma bakın" mottosundan yola çıkarak egeye doğru ilerlemişlerdir.

tarihteki bir gizemi daha ortadan kaldırmış olduk böylece..
bazı liseliler bilmez ancak ege denizi diye dillendirilen deniz akdeniz dir.

saçma sapan yazmayın.
Ege Denizi kullanımı Türklere özgüdür. Az bir araştırma bile buna yetmekte. Böyle kritik başlıklar açmadan önce araştırmak sonra mantığını kulllanıp hatasını araman gerekir.
olmayan hatadır. bir zamanlar ege denizi de akdeniz diye geçiyordu. mustafa kemal bunu hesaba katarak söylemiştir.
tarih konusunda sike sürülecek aklı olmayan işi gücü kafa karıştırmak olan japon askerinin uydurduğu hatadır.

ege denilen denize dair arkadaşlar yeterince bilgi vermiş zaten. gözdeki şehlalık ise ve hatta görme kaybı olan gözü trablusgarb savaşında o hale gelmiştir.

savaşı şuradan okuyabilirsiniz. http://tr.wikipedia.org/w...blusgarp_Sava%C5%9F%C4%B1

ben uzatmayacam bugün cuma.
ege diye bir deniz olmadığından olabilir ege diye bilinen deniz egeid karasının oluşum sürecinde çökmesiyle meydana gelmiştir. aslen akdenizdir. yunanistanla türkiye arasında bulunan adalar bu egeid karasına aittir. türkiye - yunanistan sorunları yaşanmaya başladığında bu karadan yola çıkılarak egeid sorunu denmiştir. fakat biz bunu ege olarak kullanmışızdır. (bkz: otur on)
bende ortaokuldayken bu tezle övünürdüm ama ege denizinin aslında olmadığı gerçeğinin akdeniz oldugunun farkına vardım. hatta adriyatik denizi bile aslında akdenizdir.
ege denızının eskı adı akdenızdır.
hıc okumamıs bır kıtap bıle okumamaıs adamlar yazar olmasın burda yokmu bır cozumu yada sıcmak ıcın baslık acılmasın. hadı bılgısayar basında yasıyor dıyelım bu organızma vıkıpedıa falan var ama yok. sıhları seyhlerı bunları oyle ot gıbı yetıstırmıs. ısmını vermeyecegım abd kucagındakı nonoş gıbı aglayasamı geldı sımdı sen benımkını bır gorseydın dıye dıye aglıyorum sımdı.
Savasta mantik aranamayacagina gore olmayan mantik hatasidir.
buradaki mantık hatası ikinci hedefin ne olduğudur. paşa, akdeniz ile egeyi kastetti diyelim tamam da peki sonraki hedef neresi? bunu yıllardır araştırıyor lakin bulamıyorum.

normal şartlarda ilk hedefin akdeniz olduğu bir yerde sonraki hedef olsa olsa atlas okyanusudur. buradan hareketle bu sözün sonradan yakıştırılmış olduğu inancını taşıyorum.
en derin kemalist saygılar sunarım.
ikinci hedef misakı millide elden çıkan topraklardır.
bana matematik öğretmenimin açıkladığı olaydır. duygulandım ya la.
bana kadir mısıroğlu'nun açıkladığı olaydır. içimde böyle bi Atatürk düşmanlığı var su an.
olmayan hatadır.
1) 1941 yılındaki coğrafya kurultayına kadar ege denizi diye bir deniz yoktu, şuanki ege denizinin adı da akdenizdi ve ege denizi ismi 1941 yılındaki coğrafya kurultayında verildi.
2) atatürk'ün gözündeki problem trablusgarp savaşındaki şarapnel parçasından kaynaklanmaktadır.

ben sana düşünme demiyorum, sen hobi olarak yine düşün ama biraz oku be güzelim.
--spoiler--
yıl olmuş beş bin mantık hatasına bak.
--spoiler--
işte orada mantık değil yürek arayakcansın,

ki o yüreğe sahip olmayan mandafallar zaten o işin mantığını çözemezler.