bugün

Normal olmayan tesadüflerdir. sık olarak yaşanmamakla birlikte yaşandığı zamanlarda insanı hayretler içerisine düşürebilir.

Yıl 2002 askere gidiyorum, sevgilimi memlekette bırakmış düşmüşüm izmir yoluna. Yenifoça'da komando eğitimi alıp yüksek ihtimal doğuya gönderileceğim düşüncesi aklımda çalkalanırken; manisa - izmir arasında otobüs ve içeride çalan şarkının sözleri:

Ey sevda kuşanıp yollara düşen (sevgili ardımda ben yollarda)
Bilesin bu yollar dağlar dolanır (tam da o sırada dağların arasından geçiyorum)
Yare ulaşmadan düşersen eğer (Komando olacağım, vurulup düşmem an meselesi)
Yarına sesinin yankısı kalır (Televizyonlarda her gün şehit haberleri)
(Parça: Grup yorum-uğurlama)

o an çok garip hisler yaşadığımı halen hatırlarım. ilginç bir tesadüftü.
olma ihtimalinin çok az olduğu, başına gelince "nayır nolamaz" dediğin tesadüflerdir.

yıllardır görmediğim, hayatta en nefret ettiğim, dahası o yıl içinde "artık birbirimizi gördüğümüzde saçma samimiyetsiz selamlaşma olaylarına girmeyelim, onu dahi istemiyorum inan" diye mesaj attığım kişiyle yedi saatlik bir yolculuğu yan yana geçirmek de bunlardan biri olmalı. o kadar firma, o kadar gün ve o kadar koltuk içinden yan yana düşmek?
teyzemin nişanlısının babamın amcasının cenazesinde asker arkadaşıyla karşılaşması...
üç yakın ve yaşlı akrabama farklı zamanlar içinde gece vakitlerinde telefonla konuştuğum sırada şaka niyetinde 'sen hepimizi gömersin toprağa ne kötü hissetmesi' lafını kullanmam ve konuştuğumuz gece içerisinde hepsinin vefat etmesi.

edit = şaka değil. ciddi bir entry. ilk ikisine tesadüf dedim ama dün konuştuğum dedemin sabah cenaze haberi gelmesi beni cidden şoke etti. bu lafı lügatımdan sildim bir daha kimseye söylemem.
facebookta gördüğüm şu tesadüftür.

cristiano ronaldo, 5 şubat 1985'te dünyaya gelmişti.
lionel messi ise 24 haziran 1987'de doğdu.
yani ronaldo'dan tam olarak 869 gün sonra...

şimdi dikkat!

aradan yıllar geçti ve ronaldo 17 haziran 2010'da baba oldu...
ve dün ise yani 2 kasım 2012'de, messi'nin oğlu doğdu...
ronaldo'nun oğlunun doğumundan tam olarak 869 gün sonra.
gerçekten hayatımda yaşadığım en büyük tesadüflerden biridir. şöyle anlatayım: lise son sınıftaydım, çıktığım bir kız var. aynı okuldaydız ve ben eşit ağırlıkçıyım o da. ben yaklaşık olarak 4 sene önce, o ise 3 sene önce aynı okula girmiştik.
bizim kardeşlerimiz aynı yaştadır. şimdi bu mu amk tesadüf diyeceksiniz ama değil. şöyledir efendim: 2 sene önce kardeşlerimiz aynı okula girmiş ve şu an aynı sınıfta okumaktadırlar. ayrıca gayet iyi anlaşan iyi arkadaştırlar.
hoşlanılan kişiyle aynı anda aynı şarkıyı farklı şehirlerde dinlemek. daha sonra sözlerini mesaj olarak atmak ve o sırada olayın ortaya çıkması. ilginç olduğu kadar güzel bir tesadüftür.
Kardeşim 2 aylıkken ölmüş, benim doğumumdan 3 yıl önce. Geçenlerde bir belge buldum, üzerinde kardeşimin tc kimlik numarası yazıyordu. Son 6 hanesi 951994. Benim doğum tarihim ise 09-05-1994.
olmayacak her yerde karşılaşmak mesela.
çoğu sizin yaratmanızla olur. mesela bundan 4 5 ay önce sınıftan bi çocuktan hoşlanmıştım. yanımda oturuyordu fakat konuşmuyoduk. neyse araştırdım soruşturdum numarasını buldum. kendi adımın gectiği mesaj attım numarasına başka bir arkadaşıma atar gibi. amacıma ulaşamadım tabi çocuğun her yöne sms i yokmuş. sınıfa geldiğinde gösterdi mesajı. böyle tesadüf mü olur der gibi bakıyodu suratıma. ama sonra konuştuk tabi.
(bkz: buda böyle bir anımdır)
onunla uzun süre konuşmadıktan sonra ilk mesajı hep aynı anda atmamız..
evrende tesadüf yoktur ilkesinden habersiz dincilerin şaşırdığı durumlar.

ulan neye inandığınızı bir bilseniz her şey çok güzel olacak amk.
sağ salim adlı filmde de sıkça rastlanabilenlredir.
yurtdışında ilkokul arkadaşıyla karşılaşmak.
yaklaşık yarım saat önce yaşadığımdır.

stadyumda koşmak üzere kulaklığımı taktım ve beş tur koştum. bir tur yürüyüp sonra beş tur daha koşayım düşüncesiyle yavaşladım ve o an gitar çılgınca giriş yaptı kulaklığımdan. bir anda müzik hafifledi ve yumuşak bir şekilde sözler başladı:

"Ben yürürüm yane yane
Aşk boyadı beni kane
Ne akilem ne divane
Gel gör beni aşk neyledi" http://www.youtube.com/watch?v=5mmdGFsjPbQ

sırıta sırıta bir tur yürüdüm.
dersaheki sıra arkadaşımın okuldaki sıra arkadaşımın teyzesi olduğunu öğrenmiştim, ilginç bir tesadüf olmuştu.
çok sevdiğim (ama hiç telefonumda bulundurmayacak kadar da mal olduğum) şarkının devamlı tesadüfen bir yerlerde karşıma çıkması ve beni hüzünlendirmesi.
Annemin kızlık soyadıyla babamın adının aynı olması.
ayrilmamiza ragmen uc sene bekledigim hatunun ve babamin bes ekim dogumlu olmasi. tam unuttum derken annemin iki gun sonra bes ekim demesi uzerine tekrar zihnime cakilmasini saglayan tesaduftur.
Annemle benim ortak kuzenimizin olması.*
açıklayayım hemen..
Benim halamla annemin amcası evli..
tarbzon'un 1461'de fethedilmiş olması plakasının 61 olması.
Sosyal medyadan tanıştığın kişinin çarşıda yanlışlıkla omzuna çarpması ve sonra sana aşık olması. Muhteşeeeem tesadüf. Yaşadım biliyorum.
Mkgy:Ben, x:buradan bir şahıs
Mkgy:doğum günün ne zaman?
x: 23 Ocak
Mkgy:yok artık! Benimkisi de 30 Ocak.
O arkadaşa selamlarımı iletirim. http://www.youtube.com/watch?v=o1dbg__wsuo bu da benden gelsin, anlar o swh.(mendelssohn violin concerto in e minor idi)
yok artık dedirten tesadüftür adamlar zaten paranoyak iyice kötüleşiyor durumları.

http://www.haberself.com/h/8325/
franz kafka ile sigmund freudun kız kardeşlerinin aynı nazi esir kampına düşmesi ve orada yakın arkadaş olmaları.