bugün

ilber hocan'ın ''bız delimızi belmeyoğğ'' diye anıran, şark kurnazlarına verdiği ayardır.
link atsaydın ya. bu kadar yazıyı kim okuyacak şimdi?
vakti zamanında kürt teali cemiyetinden birileri demiş "kürtçe eğitim bize bir yarar sağlamaz, kuzey ırakta yıllardır kürtçe eğitim var ama durum ortada" diye. bu hala neyin davası, diye de ekleseymiş keşke ilber hoca.
ilber hoca'nın buradaki beyanatları, etnik milliyetler hakkında değil bana göre. tüm bu ifadeler, olsa olsa, etnik milliyetçilik yapan entelektüellere eleştiri niteliğindedir.

hoca'nın bilgisine, görgüsüne laf söyleyebilecek donanımda değilim. ama bu, "hocanın kelamı eleştirilmezdir" anlamına gelmiyor elbet. hoca etnik milliyetçiliğe alenen karşıyım demiyor. hatta bence donanımı, bilgisi, zekası dememesi gerektiğini söylüyor. buna rağmen azınlıkçı entelektüelleri eleştirerek bu karşı olmama durumunu kırıp döküyor. tabi kişisel çıkarımların tamamıyla.
Hoca burada çok güzel örnek vermiş entelektüel diye tabir edilen insanların bile çoğu neyi savunduğunu tam olarak bilmiyor işin en garip tarafı savunduğu kısmını da yaşamıyor, kuru gürültüden başka bişey yapmayan insanların savunucu veya söz sahibi olmaları da ülkemizin en trajik yanı...