bugün

merhaba sevgili arkadaşlarım.

hepimizin de bildiği üzere sözlük yine başını alıp gitmiş durumda. sol çerçevede akıp giden abuk subuk başlıklar, ırkçı ve hakaret dolu söylemler, anketler, agm etrafında dönen çirkin muhabbetler ve hatta entry bitiren emotionlar ''asdfgh'' tarzı giriler artık hepimiz rahatsız eder olmuştur.

sözlük adabı ve yazma hususundan bi haber kişiler tarafından sözlük artık tamamiyle bir çöplüğe dönüşmüş durumda.

gammazların çalışmıyor oluşu ve moderasyonun ilgisizliği ise sözlüğün kalitesine mal olmuş ve sözlükte uzun yıllardır yazan, okumaya doyamadığımız arkadaşlarımızı bizden alıp götürmüştür.

haksızca verilen cezalar, silik yiyen yazarlar ve sözlükteki tüm diğer aksaklıklar da kesinlikle arkadaşlarımızı sözlükten soğutan diğer nedenlerdir.

geçen yıl aramızda olan arkadaşların bildiği üzere, önceki eylemimiz bazı provakasyonlara maruz kalsa da oldukça dikkat çekmiş ve moderasyonun az da olsa kendine gelmesini sağlamıştı.

bu yıl ki eylemimiz için şimdiden bilincin uyanacağını ve 1 şubat gününde yine sözlüğümüz için beraber olacağımızı umuyorum.

esen kalın...

önceki eylem için;

(bkz: 1 şubat 2012 sözlüğe entry girmeme eylemi)
ikincisi yapılan 1 şubat uludağ sözlük isyanıdır.

başıma gelen bu olaydan dolayı destekediğim eylemdir.
(bkz: uludağ sözlük moderasyonu komedisi)
bir ağaç kadar bile hareketsiz olan biz yazarları silkelemiş, aksiyon adamı olmayı bize gösteren, belki risk alınan eylem. hareket yahu.
geçen sene olduğu gibi hos olacak isyandır.
katılmak icap ediyor. çünkü bir derdim var zımbırtısına yazılan yazıya bir günden ziyade cevap alamayan yazarlar mevcut.
artık başına geleneksel gelmesi gereken ulu sözlük isyanı.
bu moderasyona az gelen isyandır.

dibine kadar katılacağım. bim başlıklarını alın götünüze sokun ulan.
ota boka sövmeyi, karşı çıkmayı ilke edinmiş saygısız yazar bozuntularının da idam edilmesiyle sonuçlanması gerekendir. gerizekalı herifler.
sansürün her türlüsüne karsiyim birileri bir seyler yazmasin bunun icin eylem yapalim deniliyorsa buna da karsiyim.
girilen entrylerin siliniyor.

bir başkaldırının ilk ayağıdır.
kesinlikle katılacağım eylemdir. kanımca; sözlüğün seviyesini korumak ve ileri ki dönemde inciden ayırt edebilmek için gereken eylemdir.
Gerekli bir eylemdir.
- salak mısınız siz.
+ evet salaksınız. net
destek vereceğim diyip, 1 nisan günü entry girecek yazarların katıldığı isyandır.
ha ''isyeeaağğnnnn'' diyerek katılacağım isyandır.
ben de katılacağım ama sadece küfürlü başlıklar ve hat safhada küfürlü entryler için. edep biraz, eleştirdiğin yorum yaptığın konuya illa sokup çıkarman gerekmiyor. bulmuş meydanı ona buna geçiriyor. sohbet, tartışma, bilgi paylaşma adaplarına ters. karşısında olsan edemeyeceğin küfürü burada neden ediyorsun, seviyen mi düşük yoksa egomu tatmin ediyorsun?
uludağ; türk dil kurumuna bağlı bir sözlük değil, kendi başına bağımsız, istediğini yazabilen (formata uymak şartı ile) yazarların oluşturduğu bir topluluktur.

şimdi burada bir çelişki var. bir kısmı demiş ki silinen entryler için eylem yapalım. ama giriş paragrafında ne diyor.

--spoiler--
gammazların çalışmıyor oluşu ve moderasyonun ilgisizliği ise sözlüğün kalitesine mal olmuş...
--spoiler--

demek ki bir entry siliniyorsa; gammazlar çalışıyor. gammaz gammazlıyorsa, bunu mod siliyor. demek ki moderatörde çalışıyor.

görmek istemediğin başlıkları, başlık yanında bulunan x tuşu ile kapatırsın, bir daha karşına çıkmaz.

uluyu beğenmeyen arkadaşlar burayı galiba; tdk sözlüğü sanmış. siz ilk önce bir defolun bana çay koyun, çaydan sonra alt+w tuşuna basarak türk dil kurumuna ait sözlüğe girin.

http://www.tdk.gov.tr.

oda mı olmadı; ekşinin yolları taştan, hadi anca gidersin.

kimse sizi buraya zorla sokmuyor.
bana ters gelene sokup çıkartmayacaksam. sana mı sokup çıkartayım dümbük eylemidir.

sözlüğün seviyesi çok düştü azizim, katılacağım bu eyleme.
bu şekildeki bir tepki aman çok ta tın karşılığı alabilir. o yüzden gür sesle tepki vermek lazım .
zira bu kınama filan işleri bana çok fasa fiso geliyor.
destek vermeyeceğim eylemdir. gidin bakın tüm troller destekleniyor, onların yazdıklarına gülünüyor yada eksi oy manyağı yapılıyorlar ve sonuçta sözlükte hareket devam ediyor. şimdi burda bir gün sözlüğe girilmedi diye ne yapılması bekleniyor? modlar bir anda moda girecek, troller imana gelip bilimsel paylaşımlar mı yapacaklar mk? bu internet olayını fazla gözümüzde büyütüyoruz sanırım. oturduğumuz yerden sanal eylemler bir boka yaramıyor maalesef. sonuçta burasının bir yönetimi var ve yönetim bir şeye müdahale etmedikçe değişmez. beğenmeyen daha iyi olduğunu düşündüğü başka bir yere gider anca. beğenmiyorsan git anlamıyla söylemiyorum bunun yolu bu. zaten bu takılınan konular bazılarını rahatsız etseydi şimdiye çoktan değişmişti. bu durum hoşa gidiyor ki hala devam ediyor. bırakın allasen. ne yapayım ben sadece bilgi içeren iletiyi? siz ne yapacaksınız sadece bilgi içeren iletiyi? zaten bilgi içerikli bir şey görmek istesem wikipedia yerinde duruyor. eğlence olmayacaksa neye yarar sözlük.
insallah ise yarayacak olan eylemdir.
tuhaf bir isyandır.

görsel
sırf sol frame'deki şakirtlere artık bir şeyler yapılsın diye katılacağım eylemdir. yetti hakaretlerin havada uçuşması ve modların bunu görmezden görmesi.
dinimize, vatan ve millet kavramlarına, kişiliklere karşı yapılan terbiyesizliklere bende dur diyeceğim katıacağım. moderasyon bu durumları daha iti takip etmeli sayıca çok azlar yetişemiyorlar.
her ne kadar anarşistlik gibi olsa da katılacağım eylemdir.

ama ben kız nickiyle modları ayartıp dövme taraftarıyım.

yaşasın 1 şubat.
sokak ve ergen jargonunun hakim olmaya başladığı, bilgi ve kültüre hizmet etmeyi bırakmış bir sözlüğün, adeta bir gerileme devrine girmiş imparatorluk gibi çöküş seslerinin duyulabileceği bir isyandır. uludağ sözlüğü inci ve türdeşi sözlüklerden ayıran farkın, kalitenin ortadan kaybolduğu inancına sahip yazarların sonuna kadar destek verebileceği isyandır. evet sözlük son zamanlarda kalitesinden uzaklaşmıştır. abuk-sabuk iki kelimelik başlıklar, küfürlü entriler, chat ortamını anımsatan bir formata sahip sözlük gün geçtikçe kalitesini ve popülaritesini kaybetmektedir.