bugün

Dinlememek.
Gereksiz yere tartışmayı uzatıp durmak.
Altan almayı bilmemek üstüne hep kendini haklı görmek.
ilişkiye üçüncü birini sokmak. Abv.
ilişkiye başlamak.

En büyük hata.
kezban veya öküz bir tiple ikili ilişki içinde olmak.
Fazla sevmek. Karşıdaki nasıl seviyorsa öyle sevin fazlası ihanet getirir.
bence en büyük hata yalan,
her ilişkinin en acı veren sürecleri hep yalan sonucunda oluşur.
ne olursa olsun doğru olmak gerekir.
gururu ön plana koymak. tamam gurursuz olmaktan bahsetmiyorum ama bazı zamanlarda bunu arka plana itebilmeli insan.
Kendinden ödün vermek.

Karşınızdakinin beynine “işine gelirse” durumunu iyice sokun.
eski sevgiliden bahsetmek.
Adam yerine koymak.
Sır vermek. Siz sırrınızı vermeyin.
Karşıdaki insanı her yönden düşünmek.

Maddi manevi psikolojik eğitsel vs.

Bazen olması gerekenin zamanında olması gerek.
ikili ilişki kurmak.
herkesin aynı dili konuştuğunu sanmak.

bu ciddi anlamda pek göz önünde bulundurulmayan bir sorun. insanlar birbirleri ile iletişimde pratik bir takım düşünceleri ifadeye dökmekte sıkıntı çekmez. "şu elmayı bana verir misin?" cümlesini hiç kimse yanlış anlamaz. fakat daha olgusal olmayan ve derin hususlarda iletişim; aynı olay, durum ve yaşantının iki taraf için de yaşanmış veya yaşanması mümkün olan şey olmadığında anlamlandırılamadan kulaktan alınır ve işlenmemiş, çözümlenmemiş bir biçimde bir yerde durur.

buna kültürel düzey, tecrübeler, geçmiş ve kaygılar etki eder. aynı veya mümkün deneyim ve imkanlar olmadığında iletişim denilen şey sadece birbirinden kopuk halkalar gibi ortada durur.

bu yüzden sevgi, aşk, minnet vb. şeyler sizi bir yere götürür fakat asla yolda kalmanızı veya yolu tamamlamanızı sağlayamaz. arkadaşlarınızdan sevgililerinize kadar herkesi -her ne kadar acımasız olsa da- kendi zeka, kültür düzeyinize ve deneyimlerinize göre seçmelisiniz. belki siz her zaman anlayan olursunuz ama karşınızdaki için bu mümkün olmayacaktır.

anlamak ve anlatmak vardır fakat anlamasını sağlamak diye bir şey yoktur.

not: deneyimle sabit değildir.
sanki bazen karşı taraftan daha istekli olmak. bilemiyorum altan.
karşı taraf hakkında varsayımda bulunmak en sık yapılan hatadır. asla varsayım yapmadan doğrudan sormak, uzun erimde en sağlıklı iletişim yoludur. açık ve net olmak aynı zamanda rahat olmaktır.
yalnızlık iyidir, kimseye katlanmak zorunda kalmazsın.
ilişkiyi bir santranç oyunu şeklinde düşünüp, hamleyle ilerlemek. olduğun gibi ol, ne kasıyorsun?
kaybedene kadar her şeyi yapıp kaybettikten sonra değer bilmek.
Belli bir kalıba sokmaya çalışmak.
Tartışmaları whatsapp üzerinden yazışarak yapmak...

iki taraf da sadece kendi düşündüklerini yazma çabası içinde olacağından, kimse birbirinin ne demek istediğini anlamayacak ya da okumayacaktır bile.

Jest ve mimiklerin devrede olmadığı bu tarz mesajlı tartışmalar mutlu sonla pek bitmez. Mutlaka yüzyüze ya da telefondan konuşmak gereklidir.
Aşırı yakınlık. Özlemek lazım arada.
Aldatmak.

Şaka la aldatan vurduruyordur.
Dinlemeyip sadece konuşma sırasını beklemek.

Hataların en temel kaynağı budur a dostlar.
ben kartları açık oynarım hep etkilendiğimi hemen belli ederim bu da karşımdakini bir miktar korkutuyor sanırım.
ikili ilişki.ewed