bugün

devlet idam yasağını kaldırsa seve seve cellat olurdum ayarsız tipleri nakavt etmek için, içimde hiçbir acıma, empati duygusu yok bu konuda. helva ekmek satmakla aynı seviyede bir meslek olurdu benim için. hem öldür, hem de para al. tabii akp ile gerçekten ölümü hak eden insanların öldürülmesi zor. amaaaaaaa, akılla bakınca öldürmekten yana değilim. neden? çünkü bu adamlar için ölüm bir kurtuluş, kaçış. en berbat hapishanede sürünmeliler ki ömür boyu, hak ettikleri cezayı alsınlar. kastettiğim kişiler onlarca kadını tecavüz eden kişiler falan...
cevabı evet olan sorunsal. adam o kadar kişiyi katledince ses yok. ama o adam idam edilmeye kalkılınca ortalık insanlığa aykırı deyip ayağa kalkıyor.
idam sorunlarla yüzleşmek değil sirt cevrmektir insan olmanin dogasi ve hurriyetinde idamin yeri yokt.... aman asin vatansiz, arsiz köpekleri. idam çok caniceyse 90lardaki beyaz toros ekiplerinden bari kurulsun derim ben şahsen.
idam olmalıdır. çünkü caydırıcı bir ceza olmalı ki suç işlenmeyesin.
Çocuk tacizcileri için olmalı.
idam, kan davalarını ve intikam cinayetlerini önleyici özelliğe sahip bir cezalandırma yöntemidir.

Bu nedenle bir çok ülkede idam cezası halen uygulanmaktadır.
bencilce insanlar öldürülmek isteniyorsa cevabı evet olan sorudur. idam cezasının caydırıcı etkisi tahmin edildiği kadar fazla değildir. bunun hakkında daha fazla bilgi alınmak isteniyorsa idam cezasının halihazırda uygulandığı yerler ve idam cezasının bu yerlerde sebep olduğu etkiler vb. konulara göz atılabilir. her şeyden öte başka bir insanın ölümüne sebep olmak kötülüktür. kötülüğe karşı kötülük yapmak hiçbir şey çözmez. idam cezasının yararlı sayılabilecek tek etkeni caydırıcılıktır ki onun hakkında söyleyeceklerimi söyledim. arada kaynayacak insanların varlığını da unutmamak gereklidir. insanları başkalarının hayatları üzerinde bu kadar söz sahibi olduklarını düşünmeye sevk eden nedir acaba?
şu sistemde olmamalı. Düşünsenize şu ortamda idam olduğunu, Gücü eline geçiren yargıya sızan millete soykırım yapardı.

(bkz: 40 katır mı 40 satır mı)
cevabı hayır olan sorunsal.

önünü alamazsınız şerefsizim. asmayalım da besleyelim mi felsefesi gündeme gelir.
konuyu bilerek ortaya attım. halbuki konunun cevabı çok basitti. "kendine istemediğini bir başkasına yapma", ahlak ve bu ahlaksal temellendirmeye dayalı modern hukuk bu yüzden bu eyleme karşıdır. belki bunu isteyebiliriz, gerçekten... ama o katillerden farkımız kalmaz. kendi duygularımızı tatmin etmek için insan öldürme kararını seçiyoruz halk olarak, bu direkt 77 milyonu katil yapan bir durumdur. resmi olmayan, dolaylı katil 77 milyon insan. ve insanı insan statüsünden alıp eşya statüsüne indiriyoruz. bu tecavüz, soykırım vb. sapıklıklarla aynıdır. yani böyle bir şeyi halk onaylarsa kafadan psikiyatrik olarak sapıktır. dolaylı sapık 77 miyon insan... berbat bir şey.
ve insanı eşya gören insanları hiçbir güç durduramaz, ben 10 numara örnek verdim. öldürme içgüdüsüyle, idi ile hareket edeni falan hiçbir güç durduramaz. caydırıcılık bu bakıma tahrik etme sistemi, istatistiklere bakılırsa aksine idam olan ülkelerde daha fazla suç var ve giderek artıyor da.
Aptallar için olmalı. Yakılmalı aptallar. Türkiyelilerin %90'ı.
idama karşı olma konusunda "içinden geldiği için" karşı olanlarda mantıksızdır. bir insanın ağzından önemli bir konu hakkında söz çıkıyorsa illaki mantığa dayanmalı. yoksa bugün "içinden geldiği için" karşı olan, yarın "inancının gereği olduğu" için kabul etme gibi psikiyatrik bir hataya düşer. yani bu konu hakkında mantıksal temellendirme şart. yarın adamın biri çıkıp idamı çıkartırsa oylamaya verip eylem yaptı diye milleti asabilir çünkü.

bu konuda bilinçsiz bir halkımızın olması çok kötü bir durum.
Kasıtlı öldüren, ölenin ailesinin talep etmesi halinde öldürülmelidir.

din en güzel çözümü işaret etmiştir.
Hiçbir suç ölüm cezasını haklılığını desteklemez. Kaldiki bir insana verilebilecek en büyük ceza özgürlüğünün elinden alınmasıdır. Kafidir.
Öldürülmemeli, süründürülmeli. Tecavüz mü? On misli ona geri dönmeli. Ölmek için dua etmeli.
Ülkede bu iktidar ve hukuk sistemi varken.
Sakın olmamalı.
Ayrıca pedofili çocuk tecavuzleri hariç , idama karşıyım..
ağır suça caydırıcılık bakımından iyi olabilir fakat çok doğru uygulanması gerekir ve mahkemelerde çok sağlam bir idam anayapısı kurulması gerekir. kararlar kişilerin öznellerine dayandırılmaması gerekir kesin kanıta dayalı olması gerekir.

mesela abdullah öcalan gibi o.ç'lerin aldığı nefes dünyaya karbodioksit salarak kirletir. dolayısıyla öyle hayvanları hayvanat bahçesinde beslemek haramdır. çünkü ziyaretçi bile çekmez.
idam olmalı, hırsızlık yapanın eli, tecavüz yapanın malum yeri derhal kesilmeli.
Allah olsun diyorsa olması bizim yararımızadır. kendimizden esirgediklerimiz hep faydalar.