bugün

şirk bayramıdır terkediniz. dilekler yalnız allahtan dilenir.
Değişik bir ritüeli olan kültür şenliği. istanbul'a döndüğümü duyan ananem tarafından ütüyle adeta dayak yedim. Hıdırellez'de ütüyü vücutta gezdirmek demir gibi akla ve dirence sahip kılarmış insanı. Tamam da kafana niye vurdu onu anlamadım...
Sabah fabrikanın bahçesindeki gül ağaçlarına hemen kırmızı ipimi bağladım.

Allahım sen konuyu biliyorsun amin.
5 mayisi 6 mayisa bağlayan gece yapilir dilekler ve sabah ezani civari gidip dileklerinizi bozmaniz, dagitmaniz gerekiyor.

kendimi bildim bileli annemle yaparız. batil inanç ama olacagini bilmek, dilemek insani rahatlatiyor. olacagini düşünerek daha çok calisip gerceklestiriyorsunuz belki de.

ateşin üstünden atlmasanizda kirmizi caputlarinizi ve dileklerinizin minyaturlerini bu gece gullerin altına birakin.
Yagmurdan dolayi kutlayamadigimiz bayram.
bu geceden sabahın ilk ışıklarına kadar gelip canınıza can katacak, malınıza mal katacak olan derviştir, erendir, evliyadır.
--spoiler--
Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve ilyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

Hıdırellez'in UNESCO'nun 'insanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar başlatılmıştır.
--spoiler--
*
Aslında bunun dini boyutunu falan bilemem ama ben yine de şirk koşmak olduğunu düşünmüyorum biliyorsun dileklerini Allah'tan istiyorsun sadece Hızır ve Ilyas yardımcı bu konuda. Geçen sene de yaptım bu sene de sanki bir umut oluyor insanda olacakmış gibi bir his doğuyor ya insanın içine o dünyanın en güzel hissi. Insallah bugün dilediğiniz o gül ağacına astığınız tüm dilekleriniz kabul olur hayırlısıyla * Güzel başlangıçlar olsun hepimiz için.
atlasa da göt kılları yansa dediğim birinin* atlaması için gerekli olan ateşin yakıldığı gündür.
yazdık kağıtlara istekleri gömdük yine, bu da boyle bir alışkanlık işte napalim.

(bkz: bir umuttu yaşatan insanı)
eskiden benim çevremde de kutlanırdı. dilek falan yoktu ama. şimdi birçok şey gibi o da eskide kaldı.
Bugün anlam ve önemi pekiştiren olgudur.
(bkz: hıdırellez)
eski bir bahar karşılama ritüeli.
eve giderken kızın biri apartmanın önüne inmişti.
bir gülün kökünde bişeyler yapıyordu ya da yapacaktı.
bana baktı kıskıs güldü bi anlam veremedim.
daha sonra eve gelince trakyalı bir arkadaşımın mesajıyla anladım ki bugün hıdırellez günüymüş.
dilekler yazılıp gül ağacının altına gömülürmüş yada evinin etrafına bir yere.
gelenek işte.
kutlu olsundu...
nevruz diye kutlanılan baharın gelişini müjdeleyen türk bayramı.
eskiden ateş yakıp üzerinden atlardık.

(bkz: ergenler bilmez)
insanların baharın gelmesi ile çeşitli eğlenceler yaptığı Türk bayramı.

Şuna adam gibi " bahar bayramı " diyin be kardeşiM.
Hıdır nebi diye de geçer.
(bkz: allahım sen konuyu biliyorsun)

Geleneksel dilek tutup gül toprağına gömme etkinliklerinin yapıldığı gün.
bir rivayete göre gece uyumadan önce tuz yiyerek uyuyan kişinin gece rüyasında evleneceği adam su getiriyormuş. tuzu yedikten sonra su icmiyormusuz. bu olayı ciddi ciddi yapan arkadaşlarım var. utanıyorum.
çizdiğim resimlerin yine dedemin balkonuna uçmasıyla hikmetini yitiren gündür.
Adını ilk defa bu sene duyduğum etkinlik gibi bişi. Bak bak gül altına bişiler gömmeler, tuz yemeler falan... ilginç.
Her gece 6 mayısta kutlanan, hızır ve ilyas peygamberlerin buluştuğu gün.

Çocukken ateş yakar üstünden atlar, dileklerimizi yazıp gül ağaçlarının altına gömerdik. Şimdi bırak ateşi, şu sehir ortamında gül ağacını bulamıyoruz. Ne ara bu kadar doğa düşmanı olduk biz?..
bahar oldu aman
al kese astim gul dalina
adadim yarin adina
iki goz oda

dag yesil, dallar yesil
uyandilar bayrama
her gonul sen
bir benim bahtim kara
dileklerin yazıldığı kağıtlar gül ağacının toprağına gömülür. sabah erkenden kağıtlar çıkarılıp akar suya bırakılır. dileklerin tuttuğunu hiç görmedim ama çok zevk alırdık küçükken.
bu gece olduğunu hatırlatalım.