bugün

hz ali'ye özel faziletlerdir. Başka hiçbir insana nasip olmamıştır.

Kabe'de doğmak. Bilindiği gibi hz ali kabede doğan ilk ve tek çocuktur.

Hz muhammed'in eğitimi ile büyümek. Hz ali doğduğu günden hz muhammed'in ölümüne kadar O'nun yanından ayrılmamış ve hep onun izinde yürümüştür. Bunu hz ali'nin şu sözlerinden de anlıyoruz. "Çocuktum henüz, o beni bağrına basar, yatağına alırdı, beni koklardı, lokmayı çiğner, ağzıma verir yedirirdi… Ben de her an, devenin yavrusu, nasıl anasının ardından giderse, onun ardından giderdim; o her gün bana huylarından birini öğretir ve ona uymamı buyururdu. Her yıl Hira Dağı’na çekilir, kulluğa koyulurdu. Onu ben görürdüm, başkası görmezdi. Beni omuzuna alır Mekke’nin dağlarında, vadilerinde, sokaklarında dolaştırırdı".

Hz fatıma ile evlenmesi. Dünya kadınlarının en faziletlisi olan hz fatıma bir çok talibi olmasına Allah'ın da emri ile hz ali ile evlenmiştir.

Bunlar hz ali'nin faziletlerine sadece birkaç örnektir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz. Ali’ye “Seni ancak mümin sever, sana ancak münâfık buğzeder.” buyurdu. (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
bu hadis sünni kaynaklarda geçiyor ama aynı sünniler hz ali'ye açıkça düşmanlık eden muaviye aişe gibi şahısları örnek insan ve cennetlik ilan ediyorlar. Bu ne yaman çelişkidir.
Kelle keser.
birazdan saçma sapan başlıklar sayesinde sol freymden kayıp gidecek olan konudur.

hz ali'nin faziletlerine 5 dakika süre tanıyorum sadece. hz ali kim ki?

(bkz: lm3allem yetkilibiri aşkı)
böyle bir konu varken sözlüğün sol freymini hz ali ile kirleterek ne yapmaya çalışıyorsunuz arkadaşlar?
imam hz ali efendimiz ile muaviye bin eb sufyan arasındaki siyasi ihtilaflar, (onca şehide rağmen) bizim bu konuda ileri geri konuşmamızı gerektirmez. sonuçta muaviye (r.a.) vakti zamanında rasulullahın duasına mazhar olan bir sahabedir. sahabe hakkında konuşmaktan men edildik. hz aliyi sevdiğini iddia eden bir kısım şia nın yaptığı gibi sahabelere dil uzatmak, hele hele rasulullahın ailesine kötü ve çirkin sözler sarfetmek, allahın (c.c.) gazabına sebeptir. yevmil mahşerde allah bunların hesabını görür, cezasını verir.

sahabelerin hepsi cennetliktir.

imam hz ali efendimize gelince, o ümmetin göz bebeğidir. ehlibeytin/evliyanın babasıdır. allahın sevgilisidir. ilmin kapısıdır. muttakilerin imamıdır. rasulullahın (s.a.s.) kardeşim dediği halifesidir.

imam hz aliyi seven, hz alinin sevdiklerini de sever. sahabelere buğz etmez. hz ebubekiri, hz ömeri, hz osmanı, hz aişeyi de sever.
--------"Ey Ali, sen kardeşim, sahibim ve cennette arkadaşımsın"
Resulullah (s.a.a.), ensar halkına hitaben şöyle buyurdu:

--------"Ey Ansar, ona tutunduğunuz müddetçe benden sonra asla sapmayacağınız bir şeyi sizlere tavsiye edeyim mi?
" Dediler ki : " Evet ey Resulullah " Bunun üzerine Resulullah (s.a.a.) onlara hitaben şöyle buyurdu :

--------"Bu, Ali'dir, beni sevdiğiniz gibi onu seviniz ve bana ikramda bulunduğunuz gibi ona ikramda bulununuz.
Size söylediklerimi Cebrail vasıtasıyla Allah bana emretti."

--------"Sizlere Ali bin Ebi Talip'i tavsiye ederim, kendisi sizin önderinizdir ki onu seviniz, sizin büyüğünüzdür ki ona tabi olunuz, sizin bilgininizdir ki ona ikramda bulununuz, kendisi sizleri cennete götürendir ki ona saygılı olunuz, Ali, sizleri davet ederse icabet ediniz, sizlere emir verirse ona uyun, beni sevdiğiniz gibi onu seviniz, bana ikramda bulunduğunuz gibi ona ikramda bulununuz. Ben sizlere Ali hakkında ancak Allah’ın bana emretmiş olduğunu söyledim. "

-------"Ali iyi insanların emiri ve kötü insanları öldürendir, her kim Ali'ye yardım ederse kendisi yardım görecektir ve her kim
onu hor görürse kendisi de horlanacaktır. Hak Ali'yle beraberdir, bundan dolayı her zaman onunla beraber olun "

Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
--------"Her kim Adem'e ve ilmine, Şis'e ve hilmine, idris'e ve re’fetine, Nuh'a ve davetine, ibrahim'e ve cömertliğine, Musa'ya ve
selabetine, Davud'a ve hilafetine, isa'ya ve ibadetine, Zekeriya'ya ve şahadetine, Yahya'ya ve ismetine bakmayı istiyorsa
Ali'ye baksın. Çünkü Ali bir ayna gibi onları aksettirmiştir."

Abdullah bin Abbas'tan naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
-------"Her kim hilminden dolayı ibrahim'e, hikmetinden dolayı Nuh'a ve cemalinden dolayı Yusuf'a bakmayı istiyorsa Ali bin
Ebi Talip'e baksın"

ibn-i Abbas'tan naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
--------"Ali'ye dil uzatan bana dil uzatmış, bana dil uzatan da Allah’a dil uzatmıştır, Allah’a dil uzatan kişiyi, Allah burnu üzere ateşe atacaktır"

Resulullah'ın hanımı Ümmü Seleme'den naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
-------"Ali Kur'an’ladır, Kur'an da Ali'yledir, ikisi havuz başına varana dek birbirinden ayrılmazlar"

Ümmü Seleme'den naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
-------"Ali hakladır, hak da Ali'yledir, ikisi Kıyamet gününde havuz başına varana dek birbirinden asla ayrılmazlar"

Hz. Ali'den naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
-------"Allah Ali'ye rahmet et ve hangi tarafa yönelirse yönelsin hakkı beraberinde kıl"

Hz.Ali'den naklen, Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurdu :
------"Ey Ali, seni ancak mümin sever ve ancak sana münafık buğzeder"

http://www.aliyyenveliyullah.com/hz.ali.as.asp
yobazların çelişkili tutumlarını inatla sürdürmelerine vesile olan faziletlerdir.

bir yandan "ey ali, seni ancak mümin sever ve ancak sana münafık buğzeder" hadisini kabul ediyorlar ama diğer yandan ali'ye buğz edenlerin (kendisiyle savaşanların alayı...) münafık olduğunu kabul etmiyorlar!

bu hadisi söyleyen peygamber yalan mı söylemiş yobazlar? eğer doğru söylemişse neden ali'ye buğz edenleri peygamberin tanımladığı gibi tanımlamıyorsunuz?
güncel Önemli Başlıklar