bugün

Türkçe Hz. Ayşe denilen Hz. Muhammed'in hanımlarından biri.

Ayrıca lütfen (bkz: 9 yaşındaki biriyle evlilik iftirası)
http://www.uludagsozluk.c...-kac-yasinda-evlendi.html
bir kısım cenahın, "rivayetlere ve çelişik hesaplara dayanarak" yaşını büyültmeye çalıştığı islâm peygamberi muhammed'in eşi. yalnız ne gariptir ki evlilik yaşı ile ilgili tartışmalar yalnızca ülkemizde yapılır. diğer birçok islâm ülkesinde bu türden tartışmalar dönmediği gibi, kızların evlilik yaşı da sırf bu yüzden 6 ile 14 arasında değişmektedir. hatta kimi durumlarda 1 yaşındaki kızla da evlenilebileceği söylenmektedir.
madem bakire olarak ölecekti niye evlendi, evlat edinilseydi diye hayıflandığımız kişiliktir.
madem bakire olarak ölecekti niye evlendi gibi soruları sormama vesile olmuş kadın. hayır ben hiçbir sekiz dokuz yaşında evlendiğine inanmış biri değilim ama bakire olarak ölmüş o diye bir lafa nasıl inanabilir bir insan aklım almıyor.
kemikleri sızlayangillerdendir annemiz. bizim millete uçkur davası olsun, ilginin kralı gösterilir. çoğu kişi sadece evlilik yaşını bilir merhumun. hz. muhammed'in o'nu kadınların hatta erkeklerin de başına ulema olarak yetiştirdiğini, bazı bazı ordunun başında komutanlık ettiğini, ilmi bilgisinin çok yükseklerde olunduğu bilinmez. ehl-i dünya gözlüklerle değerlendirilmemesi gerekendir kendisi.
Arapların Hazreti Ayşe'ye sesleniş biçimidir. ha bir de aişa, aişa lökotuma bilmem ne bilmem ne diye devam eden bir şarkı vardı vakti zamanında bu da kutsallığın "aişa" diye yazmakta değil Hz Ayşe'nin peygamberimizin izinden gitmek olduğunu gösterir.

http://www.youtube.com/watch?v=D2DPa1eGMpo
Günah değilse kendisini sevmiyorum. Saygısız hatta aşırı saygısız bir insan. Hem peygambere karşı hem ali'ye karşı. Bu kadın yüzünden çok sahabi öldü.
Kur' an hz aişe nin adını temizlemiştir , yüce yaradan böyle bir şeyin olmasına elbet izin vermezdi vermedi de..
insanların olayları görmüş gibi savunmalarına neden olan dişi varlıktır.
6-19 aralığında bir yaşta muhammedle evlendiği söylenmektedir.
Kuran sadece Hz.Ayşe nin değil tüm iftiraya uğrayan kadınların adını temizlemiştir. Şii kaynaklarıyla gelip kendisine sövenler af dilesin... azapları azalsın.

Bir kadının zinasını gözleriyle görmeyenler sırf bir erkekle yan yana bir sokaktan geçtiği için iftira atanlar bilsin Allah hz.ayşe nezdinde tüm iftira atılan kadınları korumuştur. Daha önünü arkasını dahi bilmeyen insanlar gelip kendisine iftira etmesin. Sahabe ölümüne yol açtı diyenlerde şia kaynaklarıyla caka satmasın zira ne derece sapık olduklarını biliyoruz.

(bkz: şia mezhebinin sapkınlıkları/@mutlubaykus)
peygamber efendimizin eşlerinden biridir.
1400 yıl öncesinin hayatıyla günümüzü karşılaştıran tiplerin hala yaş muhabbeti yaptığı şahsiyettir.

benim anlamadığım şu bu islam düşmanı tipitipler devamlı ilerici olmaktan vesaireden bahseder. Din gericiliktir ileriye bakalım bunlar masal falan der sonra 1400 yıl geriye gidip yaş muhabbetine falan takılır. Hz.Ayşe muhtemelen evlendiğinde 14 yaşındaydı ve 14 yaş o çağlarda evlilik yaşıdır ki günümüzde de 14 yaşındaki bir kız kadın olmuştur doğurganlık vasıflarına erişmiştir yani biyolojik olarak kadındır.
Değerli, hadis rivayetçisi.
Kendisini peygamber falan sanan var. Ulan hz ali ile savaştı bu. Ya ali haklı ya aişe neyi uzatıyorsunuz.
allah 'ın ayetine karşı çıkmış ve kimseye saygısı olmayan kadın.
Bakın ayet ne diyor :
evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a ve Resûlüne itaat edin.
Aişe annemiz ne yapıyor deveye binip cemel savaşında ordu komutanı oluyor hemde kime karşı bu savaş hz ali'ye karşı !
Bakın aişe annemiz ne Kadar örnek bir kadın dikkat edin sünni kaynak kimse şia iftirası demesin.
Resul-i Ekrem'in (s.a.a.) huzurunda Aişe'nin saygısızlığı öyle bir hadde varmıştı ki, Resulullah (s.a.a.) namaz kılarken karşısına geçmiş, ayaklarını Resulullah'ın secde yerine uzatmıştı. Resulullah işaret edince ayaklarını topluyor, başını secdeden kaldırınca yine ayaklarını uzatıyordu. 11- Sahih-i Buhari, c. 1, s. 107.
kadınları asosyalleştirmek için ellerinden geleni yapan sözde hacı hocalar pek bahsetmezler ama şifacı (o zamanın doktoru) olduğu için savaşlara katılmış ve yaralıları tedavi etmiş annemiz.
yaşı tartışma konusudur ergenlikten sayılmış falan.
Çocukken evlendirilen ZavAllı bir kızdır.
hırslarının esiri olmuş, hazret ünvanını havadan kapmış bir kız çocuğu.
sahih buhari:

Peygamber benimle altı (yaşında) bir kızken nişanlandı. Medine'ye gittik ve Beni-el-Haris bin Hazrec'in evinde kaldık. Sonra hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım büyüdü ve annem, Ümmü Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Elimden yakaladı ve beni kapıda bekletti. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı. Evde Ensârdan birtakım kadınlar hazır bulunuyordu. Bunlar bana: "Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!" dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyafetimi düzlediler ve Resûlullah'a teslim ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullaha takdim ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım.
hakkında ayet inen kalbi kaymış kadın.
Eğer sizler (Aişe ve Hafsa) Allah'a tevbe ederseniz (ne iyi); çünkü kalpleriniz eğrilik gösterdi. Yok, eğer ona karşı birbirinize destekçi olmaya kalkışırsanız, artık (iyi bilin ki) Allah, Cebrail ve müminlerin salih olanı onun mevlasıdır. Bunların arkasından melekler de onun destekçisidirler. Tahrim 4
8 yaşında iken deli bir bedevi tarafından nikahlanmış küçük kızdır.
Hz. Aişe validemizin ablası Esma'nın biyografisinden anlaşıldığına göre; “Esma 100 yaşındayken, hicretin 73. Yılında vefat etmiştir. Hicret vaktinde 27 yaşındaydı. Hz. Ayşe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre, onun da hicrette tam 17 yaşında olması icap eder. Ayrıca Hz. Aişe evlenmeden önce Cübeyr ile Nişanlanmıştı.Demekki evlenecek çağda idi.

Alıntıdır.
örnek islam kadınıdır;